Skocz do zawartości

Soap bubble nebula


ryszardo

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki wielkie! Po sesji, jak spojrzałem w niebo, to okazało się, że rejestrowałem przez cirrusa :). Być może przy zastosowaniu filtra < 3nm byłoby lepiej.

Zastanawiam się nad próbami z filtrem Ha zdjętym z jakiegoś PST, ciekawe jak by kontrastował i czy w ogóle cokolwiek byłoby widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

 

Pole zależy oczywiście od rozmiarów obiektu.

 

Gdybym fotografował np. M57, to już nie byłoby tak dobrze.

 

Niemniej jestem na tym etapie (moich umiejętności) zadowolony z połączenia Canon 200 L plus Atik 414 EX M.

 

Minusem pozostaje brak rotatora. Niby mógłbym wykręcić o kamerę z gwintu o jakiś kąt, ale ostrość pewnie wtedy będzie się zmieniać w trakcie sesji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrócę jeszcze na moment do "soap buble nebula", czyli PNG75.5+1.7, a to dlatego, że czytając trochę o jej odkryciu przez Dave Jurasevich'a w 2008r - znalazłem jej zdjęcie wykonane (nieco później ) 4m teleskopem Mayalla na Kitt Peak.

Oto ono:

PNG75.5+1.7.jpg

 

oczywiście natychmiast zrobiłem inwersję mojego zdjęcia i...

soapHabin2invert.jpg

 

wcale nie jest tak źle ( a robiłem w bin2). :)

Oczywiście w sieci są bardzo dobre zdjęcia tego obiektu. Jeszcze z nim powalczę na przełomie lipca-sierpnia.

Edytowane przez ryszardo
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrócę jeszcze na moment do "soap buble nebula", czyli PNG75.5+1.7, a to dlatego, że czytając trochę o jej odkryciu przez Dave Jurasevich'a w 2008r - znalazłem jej zdjęcie wykonane (nieco później ) 4m teleskopem Mayalla na Kitt Peak.

Oto ono:

post-4855-0-84718700-1465578686.jpg

 

oczywiście natychmiast zrobiłem inwersję mojego zdjęcia i...

post-4855-0-98034100-1465578705_thumb.jp

 

wcale nie jest tak źle ( a robiłem w bin2). :)

Oczywiście w sieci są bardzo dobre zdjęcia tego obiektu. Jeszcze z nim powalczę na przełomie lipca-sierpnia.

Czytając ten post, przewijam sobie i widzę foto z 4m, no niezła, pojawia się drugie foto, niezłe, spodziewam się opisu z 1m i domniemuję, że na końcu będzie 3 foto podpisane jako Twoje, a tu zoonk, ta drugie jest już Twoje :) tym większe gratulacje. To pokazuje jak my amatorzy gonimy coraz lepszym sprzętem i zaradnością wielkie teleskopy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że długo naświetlali (bo zaświetlone) tło, tylko dawno temu i ...na kliszy

Znalazłem pełna wersję zdjęcia z Kitt Peak z 2009r. To jest 10x5 min na każdy kanał (Ha i OIII).

 

cygnus%20bubble%20wide_4m%20Mayall%20NOAO.jpg

 

Ponadto muszę powiedzieć, że nie jestem pewien źródła zdjęcia jakie zamieściłem wcześniej. Było ono zamieszczone w artykule w Daily Mail, zdaje się. W latach 2008 - 2009 zamieszczono tam kilka ( co najmniej dwie) wzmianek na ten temat z dosyć niejasnymi opisami. Muszę trochę zgłębić temat!

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.