Skocz do zawartości

Poziomowanie montażu


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś może mi wytłumaczyć jak krowie u płota do czego potrzebne jest dokładne wypoziomowanie montażu? Bo jakoś nie łapię.

Przecież wystarczy dobrze ustawić na Polaris? Jedyne co mi przychodzi do głowy to jakiś związek pomiędzy poziomym ustawieniem montażu i obrazkiem w lunetce biegunowej. Dla wszystkich innych sposobów wykorzystujących elektronikę i soft nie ma to znaczenia?

W montażach Takahashi np. poziomica montowana jest NA RUCHOMEJ części głowicy montażu i ma trwałe, nieruchome połączenie z obrazkiem w lunetce. I ten związek rozumiem.

Ale co ma wypoziomowanie statywu do dokładności ustawienia na Polaris - nie łapię.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może mi wytłumaczyć jak krowie u płota do czego potrzebne jest dokładne wypoziomowanie montażu? Bo jakoś nie łapię.

Przecież wystarczy dobrze ustawić na Polaris? Jedyne co mi przychodzi do głowy to jakiś związek pomiędzy poziomym ustawieniem montażu i obrazkiem w lunetce biegunowej. Dla wszystkich innych sposobów wykorzystujących elektronikę i soft nie ma to znaczenia?

Jest dokładnie, jak piszesz. Znaczenie ma, gdy używasz lunetki i chcesz dokładnie ustawić jej orientację jedną z metod. Wtedy potrzeba jakoś ustawić orientację w znanej "pozycji początkowej", aby ją potem obrócić odpowiednio na podstawie kąta godzinnego polarnej. Ta pozycja początkowa to najczęściej właśnie kółeczko z góry, dołu, lewej lub prawej, a te kierunki aby był dokładnie wyznaczone, potrzebują poziomowania. Musisz mieć jakiś punkt odniesienia dla ustalenia orientacji i jest nim właśnie poziom.

Jak używasz softu ASA, czy jakiegoś PAMa, czy dryfu, gdzie nie ma lunetki, to poziomowanie nie ma żadnego znaczenia (no dzięki poziomowaniu biegun jest na starcie trochę lepiej ustawiony, ale to można już dowolnie korygować).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W montażach Takahashi np. poziomica montowana jest NA RUCHOMEJ części głowicy montażu i ma trwałe, nieruchome połączenie z obrazkiem w lunetce.

I to jest bardzo mądre rozwiązanie. W SW zasadniczo zastosowanie poziomicy jest takie samo, ale z uwagi że znajduje się ona przy podstawie, to trzeba wykonać kilka kroków, aby "przenieść" poziom na głowicę. Ale ostatecznie sprowadza się to do jednego celu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem jakieś markery na obudowie trwale związane ze statywem?

Można by to tak też rozwiązać, ale np ja robię coś takiego, że po wypoziomowaniu celuję polarną na środek rysunku, przejeżdżam nią w lewo (śrubami azymutu) na obwód dużego koła i ustawiam tak orientację osi RA, aby polarna znalazłam się w małym kółeczku. Dzięki temu wiem, że w tym momencie polarna jest dokładnie z lewej (poziomo). Gdyby montaż był źle wypoziomowany, to użycie śrub azymutu nie spowodowałoby poziomego ruchu i pozycja startowa byłaby błędna.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do lunetki biegunowej. Nie używałem jeszcze tego nigdy, bo do wizuala nie było mi potrzebne. Ale chciałbym wiedzieć - czy bardzo ważne jest aktualne położenie Polaris względem bieguna? W niektórych lunetkach są nawet zaznaczone położenia dla różnych lat.

Vixen%20PAS%20Reticle%20N.jpg

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos noszenia - chyba producent czyli SW ma zamiar wykorzystać ten mankament marketingowo. Nowy montaż ma rączkę :D

https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/montaz-paralaktyczny-sky-watcher-eq6-r-synscan,d4074.html

"Bąbelek" naturalnie jest w standardzie :)

 

jakos nie jestem przekonany co do tej raczki.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowisz Mateusz ze lepiej na 9 lub 15 niz 12 lub 18.

W sumie ma to sens, jezeli poziom E-W jest najistotniejszy.

Dokładność uzyskasz taką samą, bo to prostopadłe osie. Ale lewo - prawo dużo łatwiej ustawić, bo śruby azymutu lżej chodzą, niż wysokości :) To można zrobić w przypadku EQMod, a jak używasz samej lunetki i odczytujesz kąt godzinny polarnej z pilota, to ustawiam polarną na dole (godz 18), żeby się wartości zgadzały (wtedy jest kąt godzinny = 0).

 

A propos noszenia - chyba producent czyli SW ma zamiar wykorzystać ten mankament marketingowo. Nowy montaż ma rączkę :D

https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/montaz-paralaktyczny-sky-watcher-eq6-r-synscan,d4074.html

"Bąbelek" naturalnie jest w standardzie :)

Ożesz, i nikt nie mówi o nowym cacku SW?

Rączka będzie ok do noszenia samej głowicy, ale ze statywem trzeba by trzymać rękę prawie na wysokości głowy, co jest mało ergonomiczne :)

 

Co do lunetki biegunowej. Nie używałem jeszcze tego nigdy, bo do wizuala nie było mi potrzebne. Ale chciałbym wiedzieć - czy bardzo ważne jest aktualne położenie Polaris względem bieguna? W niektórych lunetkach są nawet zaznaczone położenia dla różnych lat.

Położenie polarnej względem bieguna (orientacja siatki) jest bardzo ważna, bo to różnica o jakieś 1,5 stopnia. W wizualu być może tego nie zauważysz, choć na dużych powerach planetarnych może być widać. A różne położenia dla różnych lat (w wyniku precesji) w astrofoto jest warte uwzględnienia, w wizualu bez różnicy. Choć z guidingiem takie odchyłki nie grają większej roli, ale bez niego już jak najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jak bardzo niedokładna może być poziomniczka "bąbelek"? Pytam bo teraz na to zwróciłem uwagę. Zawsze poziomowałem zestaw w pełni obciążony. Bąbelek idealnie w środku. Zdjąłem głowicę i położyłem na statywie 2,5 m poziomnicę, która wykazuje dużą odchyłkę. I co teraz? Komu wierzyć? Padło już kilka informacji, że nie musi być idealnie równo ale mnie to dręczy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mogę się wypowiedzieć, u mnie różnica widoczna gołym okiem. Dobry poziom jest tam zaznaczony czarną kropką, ale to i tak może być źle ponieważ to jest już brzeg poziomicy.

 

Porównajcie poziom z grzejnikiem i parapetem :)

 

btw. Teraz używam 1m poziomicy. Innej nie mam.

złe poziomowanie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki zostawcie te budowlane sprzęty. Rozmawiacie o sekundach kątowych a potem siekierę wyciągacie z wyposażenia. Jak już ktoś koniecznie potrzebuje wypoziomować dobrze montaż to tak wygląda precyzyjna poziomica (pierwszy lepszy obrazek z gogli) którą i tak dwustronnie weryfikuje się poziom

6a7f43bbaf9245d43bee6bd4e079359d.jpg

Ma maks 200mm długości...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Js u siebie taka krótka, chyba 25cm na początku ustawiłem same nogi (w każdej z 3 osi nóg), a potem sprawdziłem jak wygląda libelka. O dziwo było super dokładnie.

Statyw nie drgnal podczas zakładania głowicy.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.