Skocz do zawartości

WAWA GOTOWA !!


AGA

Rekomendowane odpowiedzi

Zimno ale czysto. Moze ktos ma ochote na Lysego i planetki?

 

W zal. prognoza. Dzis siedze w miescie do 21.00 (w sieci do 19.00) na pole moge ruszyc ok. 23.00. Mozemy na miejscowkach z download (Warszawa poludnie) lub do kogos sie fatygne. Kazdemu kto sie zdeklaruje posle nr. kom. do ustalenia konkretow.

 

Pozdrawiam.

prog.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Miejsce obserwacji:

N 52 00 01.26 ", E 21 00 16.84"

 

Sprzet:

BPC 20x60, BPC 10x50, Skylux, J23-N6-620, troche szkla i naped

 

Dojazd:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=5815

miejscowka nr. 1

 

Kontakt:

@ w karcie lub ten watek. Dam kom. na PW i bedziemy sie umawiac dokladnie. Te osoby ktore kiedys ze mna lookaly maja tel. kom. Mozna tez dojechac bez umawiania sie, ale jezeli pogoda bedzie niepewna to moge zostac na miejscowce nr. 2 (blizej dachu).

 

Prognoza:

prog.JPG

 

Pozdrawiam.

 

PS. W sieci jestem dzis do 17.00

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka.

 

E.Eri daj notke z twojego notatnika z zaliczonymi eMkami. Dla twojej informacj:

 

1.) Co do tego NGCa w smoku nad Wielka niedzwiedzica, to nie mielismy po prostu farta. Ta cholera ma 10.7M i 23'' Namierzylem w atlasie ten moj specyficzny mini-uklad namiarowy (pokazywalem Ci go - taki mini trojkacik slicznych szpileczek zatopiony w pomniejszej drobnicy) i to jest tylko ok. 1* od naszego celu (dalsza okolica tez sie zgadza). Na 100% mielismy ja w polu, tyle ze byla paniusia za slaba :rolleyes:

 

2.) Co do pierwszego klaczka jakiego namierzylem w Warkoczu. Staralem sie zapamietac okolice obiektu, zeby go potem odtworzyc z pamieci przy lokalizowaniu w atlasie. Daje 70-80%, ze dopadlismy wtedy Czarnooka (M64)

 

3.) Co Do Tripletu Lwa. Tak jak mowilem. Nie obserwowalismy tego oficjalnego tylko tzw. "prawy triplet w Lwie" czyli sasiadki 52Leo - M95, M96, M105 (ta zerkaniem to M96)

 

 

I daj fotke, niech wiem za co cierpiale me oczy B)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, biorąc pod uwagę Twój post wychodzi na to, że wczorajszej nocki zobaczyliśmy:

Jowisza i Saturna, C/2004 Q2 Machholz, M13, M97, M101, M106, M81, M82, M29, M56, M52, M39, M95, M96, M105, M64 oraz liczne przeloty niezidentyfikowanych satelitów, które się ślicznie prezentowały w pobliżu obserwowanych obiektów.

 

Nie da się ukryć, że najlepiej prezentowały się M81 i M82 - dla tych dwu galaktyk opłacało się ruszyć z miasta... :D

 

Obserwacje prowadziliśmy na skraju Puszczy Kampinoskiej; mimo, że niebo wydawało się całkiem przyzwoite to na miejscu okazało się, że na sprzęcie z wielką ochotą osadzała się rosa. Warunki, poprzez aklamację, oceniliśmy na "dostateczne". :rolleyes:

 

I daj fotke, niech wiem za co cierpiale me oczy  B)

 

Fotkę dołączam ale, jak mówiłem, znać na niej ile rosy było na sprzęcie... :D

 

rosa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsce obserwacji:

N 52 00 01.26 ", E 21 00 16.84"

 

Sprzet:

BPC 20x60, BPC 10x50, Skylux, J23-N6-620, troche szkla i naped

 

Dojazd:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=5815

miejscowka nr. 1

 

Kontakt:

@ w karcie lub ten watek. Dam kom. na PW i bedziemy sie umawiac dokladnie. Te osoby ktore kiedys ze mna lookaly maja tel. kom. Mozna tez dojechac bez umawiania sie, ale jezeli pogoda bedzie niepewna to moge zostac na miejscowce nr. 2 (blizej dachu), lub tak jak ostatnio fatygnac sie na miejscowki innych chetnych.

 

W sieci jestem dzis do 21.00

 

Prognoza:

 

prog.JPG

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o mnie to z Hansem sprawa jest juz praktycznie dogadana.

 

Dla osób ze stolicy dodam że będę jechał przez całą Warszawę z północy na południe więc jest możliwość się "dosiąść" po drodze, mam jeszcze wolne miejsce...

 

wg ICM-u po północy mogą nadejść wysokie chmury więc jestem za jak najszybszym rozpoczęciem obserwacji (uwzględniając oczywiście wasze godziny pracy)

 

Pozdro... do zobaczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na to, co się dzieje za oknem, nieco powątpiewam w trafność przepowiedni ICM... :D Jeśli jednak pogoda faktycznie dopisze a ja będę miał wolny czas wieczorem, to jak najbardziej się piszę na spotkanie!

 

Dla osób ze stolicy dodam że będę jechał przez całą Warszawę z północy na południe więc jest możliwość się "dosiąść" po drodze, mam jeszcze wolne miejsce...

 

Piotrze, ponieważ ostatnio mam problem motoryzacyjny, chętnie skorzystałbym z Twojej propozycji - podaj, proszę, na PW jakiś kontakt do siebie.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He... :szczerbaty: wszystkich ruszylo... jak nie bedzie pogody... :angry:

 

Wstepnie jade Ja, PIORT, E.eri, i Zbig_wawa. Moze dolaczy do nas TUR.

 

Piort zabiera mnie z Krolewskiej.

E.eri jakby co, to jest jeszcze Zbig z transportem.

 

Bedzie fajna nocka :)

 

Chetny ktos jeszcze?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O pogodę myślę że nie mamy się co martwić, przynajmniej do 24 - 01 w nocy...może dziś jedynie wystapić kiepski seeing ale zawsze warto ruszyć się z domu...

 

Nie muszę chyba nikomu wspominać o tegorocznym (zi)ma(ju)... tempratura przy gruncie ma spaść dziś do zera - więc czapki, kalesonki i rękawiczki to obowiązek..

 

Prośba do uczestników dzisiejszego spotkania: weźcie swoje Barlowy jak jakieś macie...

 

Do zobaczenia...

 

Acha - będzie jeszcze jakiś inny sprzęt oprócz mojego i Hansa ??

Może jakaś refrakcja ? :Salut:

Edytowane przez Piort
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

 

Prośba do uczestników dzisiejszego spotkania: weźcie swoje Barlowy jak jakieś macie...

 

Wezme ultime.

 

 

Acha - będzie jeszcze jakiś inny sprzęt oprócz mojego i Hansa ??

Może jakaś refrakcja ?  :Salut:

 

Poza naszymi pewnie bedzie Mergez APO i MT800 jak ruszy Zbig. Nie wiem czy E.eri wezmie MTO. Tur juz chyba ma Taurusa :rolleyes:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no, to mi się podoba !!!!!!

Piękna noc się szykuje  :banan:

 

Hans - czy to będzie ta ultima ??

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...18264c58f37cd11

 

Tak. Bombowiasta jest! W kieszeni brzecza filtry Celestrona. Jak mnie odbierzesz z Krolewskiej to skoczymy na 5min. do mnie (to podrodze) zaladuje caly sprzet do bagaznika i potoczymy sie na polane. Dobagales sie z E.eri?

 

Byc moze bede do wyjecia juz ok. 20.30 zadzwonie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobagales sie z E.eri?

Jeszcze się nie dogadał, bo nie dzwoniłem... Wciąż nie wiem, czy będę mógł się wyrwać. <_< Choć nie ukrywam, że "Wezmę Netwona 38 cm. " kusi ogromnie!!

 

Myślę, że będę więcej wiedział około 18:00.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Chciałem podziękować grupie Warszawskich kolegów za wczorajsze udane obserwacje za Piasecznem. Współczynnik osób do teleskopów był bardzo wysoki i wynosił 1:1, średnio na jednego uczesnika przypadało 205mm lustrzano - apochromatycznej apertury !!! (380+200+150+80/4) :ha:

 

Ok. godziny 22.30 zaczęliśmy rozstawiać telepy:

- Taurus 380mm - TURa

- Newton 150mm - Hansa

- Megrez 80mm APO - Zbig_wawa

- Mój Newton 200mm

 

Niebo było czyste a przejżystość powietrza bardzo dobra, dokuczała jedynie duża wilgotność która ok. 1 w nocy powodowała intensywne parowanie okularów i niedługo potem zaczęliśmy się zwijać.

 

Byłem zaskoczony tak ciemnym niebem jakie tam zobaczyłem - wkońcu nie byliśmy aż tak daleko od miasta - zasięg był ok. 5,5 mag.

 

Z obiektów które oglądaliśmy pamiętam:

3 Komety (wszysktie słabiutkie - tu TUR musi je nazwać bo zapomniałem), Oczywiście Jupiter, Saturn, Księżyc, kilka układów podwójnych w tym rozdzielenie epsilonów lutni !! przez Zbigowego Megreza - pierwszy raz to widziałem w separacji, oraz: M108, M97, M81, M82, M51, M13, M3, M29, M57, M19 - oj mało pamiętam - koledzy pomóżcie !!

 

Oprócz obserwacji udało mi się również pobawić różnymi zabaweczkami typu: kolorowe filtry (np. niebieski przerabia Jowisza na Neptuna :) ) zoomem Naglera 3-6mm, Barlowem Ultimą, i kilkoma ciekawymi okularami...

 

Oby więcej takich wypraw !! Pozdrawiam, Piort

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Wielkie dzięki za mile spędzony czas pod gwiazdami!

Uzupełniając zapiski Piotra, podam że z komet obserwowalismy sztuk dwie. Pierwsza to Machholz (C/2004 Q2), druga - P/Tempel (9P). Ta trzecia to NGC 4698 (11.5 mag) :D . Była dość blisko komety i pierwotnie wzięliśmy ją za Tempel.

Inne obiekty jakie przylookaliśmy to:

M109, NGC 4565, M62, M71, M27, M53, M101, M65, M66, NGC 3628, M105, M95, M96, M56. Z tych co się nie udało zaobserowować to Crescent i veil nebula w Łabędziu. Chyba zbyt nisko wisiały nad horyzontem!

 

Na niższe gwiazdozbiory letnie się nie doczekaliśmy, bo woda lała się po telepach niemiłosiernie, a suszarki nie było.

Chyba muszę sobie odświeżyć obiekty w Wężowniku, bo już zapomniałem gdzie są te wszystkie gromady kuliste z serii M i NGC :lol: Następnym razem przygotuję mapki. Oczywiście trzeba będzie też rzucić okiem na strzelca :Salut:

 

PS. Zbyszek, wrzuć jakąś fotkę łysego .

Pozdrawiam

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

dzięki za możliwość wspólnego poobserwowania, nigdy nie widziałem tylu M-ek w ciągu tak krótkiego czasu. Taurus zrobił na mnie niesamowite wrażenie, nawet nie chodzi o M-13 jak z obrazka ale ten Mizar - gwiazdki niby przeciętne ale przy tej aperturze dawały ostro po oczach jak żywe pochodnie. Zarzuciłem pomysł mniejszego Taurusa coby się zmieścić w samolocie, to znowu jakiś kompromis - teraz na tapecie będzie duuuży Taurus (muszę tylko pomyśleć jak przekonać żonę :D ). Na razie muszę zainwestować w stolik rozkładany, właśnie skończyłem czyścić okulary z błotka :Boink:

 

Jeśli chodzi o Księżyc to nie jestem zadowolony ze zdjęć, co prawda był już nisko nad horyzontem ale wystarczy spojrzeć na zdjęcie Siergieja z piątku żeby zrozumieć że można lepiej! To zdjęcia przez powermate 2X w konfiguracji wizualnej, nie miałem długiej złączki do refraktora więc musiałem pstrykać przez diagonala ale co tam, będą jeszcze dużo lepsze na razie wstawiam najlepszą z piątku.

 

mam nadzieję że niebawem pogoda znowu pozwoli na kolejne lookanko

 

pozdrawiam

Moon_13maja2005.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.