Skocz do zawartości

Miejscówka Brzeście południe od Wrocławia


teha

Rekomendowane odpowiedzi

Jest mi strasznie głupio Piotrku, że się nie pojawiłem a obiecywałem. Niestety, miałem pewien wypadek w domu (a właściwie to nie ja tylko członek rodziny- na szczęście nie groźny, lecz wymagał interwencji) i musiałem jechać do szpitala. Jak na złość. Podziwiam jednak Twoje chęci. Do Zaćmienia :)

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noc była rzeczywiście piękna.

 

Dziękuję Darku za towarzystwo, przyjęte zaproszenie i udane obserwacje :) Oby takich więcej.

 

Szkoda, że nie było Cie następnej nocy - zostaliśmy i z niedzieli na poniedziałek było jescze lepiej - było sporo mniej wilgoci w powietrzu no i zupełnie żadnych chmur. Właściwie możnaby powiedzieć, że newton mógł pójśc w odstawkę - gołym okiem było widać całkiem sporo - M31, Double Cluster, Lagoon i Triffid, oczywiście też plejady....

 

Po obserwacjach wziąłem się za focenie M31, ale platforma miała zły humor, więc nie udało mi się zejść poniżej błędu +/- 3 arcsec.

 

No i jeszcze warto wspomnieć o wczorajszym wypadzie (28/29.07) - pojechaliśmy do Walimia. Plony też niezłe.

 

W wolnej chwili wrzucą na bloga bardziej szczegółowy zapis obserwacji, no i może przeprocesowaną M31.

 

 

Pozdrawiam,

P&K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsza noc, mimo co jakiś czas przechodzących Cirrusków była naprawdę dobra. Mimo, że sam poraz kolejny dałem plamę, ustawiając teleskop w sadzie w pobliżu stawku, i Hipopotam 21mm zaparował (na szczęście od zewnątrz) to widok Drogi Mlecznej w Łabędziu w lornetce 7x50... Miazga!! Akurat leciała na Mp3 składanka Pabamiego i fragment Light Of Fire. To spowodowało, że aż mi się łezka w oku zakręciła :szczerbaty: .

 

Mimo wszystko warunki w pobliżu miejscowości Jarosław (k. Środy Śląskiej) oceniam na wyśmienite. Droga mleczna w 95% widoczna (licząc widoczność od horyzontu), Szczelina Łabędzia jak wół... Miodzio! :)

 

Pozdro

 

PS. Podpiąłem się pod topic, bo nie chciałem tworzyć nowego.

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie! Ladies & Getlemen

 

W piątek czekam o 9.30 na "ranne ptaszki" do 10.00 na parkingu przy Górce. Potem idę na tą duuużą łąkę, która znajduje się wokół drzew. I tam będę czekał. Chcę widzieć wszystkie osoby z listy! :) (to nie rozkaz :D) Radzę przygotować sprzęt na ew. najazd cywilów B)

 

Pozdro

 

O tą łąkę mi chodzi (wklejam link do zdjęcia z postu Wimmera) http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...st&id=30592

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tia... A jak pogoda zawali to wyślą na mnie Wanię z wiadrem naboi i Kałaszem :szczerbaty:

 

Serio, to bardzo chcę, aby pogoda dopisała. W najlepszym wypadku będzie bezchmurnie a w najgorszym (oby nie!!) chcę (jak to brzmi :D) lekkie Cirruski :)

 

Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisałem, tak i uczyniłem ;)

 

Krótka i niepoprata kajetem obserwacyjnym relacja z 3 ostatnich wypadów:

http://altummundi.com/index.php/obserwacje...-lipcowe-zniwa/

 

I wspomniana wyżej M31

http://altummundi.com/wp-content/gallery/D...M31_900s_v3.jpg

 

Pozdrawiam

P&K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Tąpadłach pojawił się jeszcze Bartolini. Niebo tym razem pozostawiało sporo do życzenia. W połowie było zasnute cirrusem. Szybki spadek temperatury nie pozwalał na dobre wystudzenie szkła ( o 17 stopni).

 

Polukałem trochę obwarzanka i gwiazdki w koło. W Lirze jeszcze dwie planetarne odszukałem PK 64+15.1 oraz NGC 6765. Obie bardzo malutkie, ale dobrze widoczne. Obok M56 próbowałem odszukać jeszcze PK 61+ 8.1. Jest chyba zbyt gwiazdopodobna, bo powinna być w zasięgu. OIII też niczego nie zmienił.

 

Potem trochę pomęczyliśmy Delfina w dziurach między cirrusami. Dwie kulki ngc7006 i ngc6934 dość łatwe.

Natomiast planetarna Abell 72 (PK 59-18.1) nie była na te warunki. Tak się teraz patrzę na zdjecia DSS to jest nawet tam dostrzegalna tylko zerkaniem :)

 

I tylko tyle

 

!ciemnego nieba!

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczę ZbyT na Twoje MTO :)

będzie, nie ma obawy. Filtr zrobiony na szybko z folii ND5 ale działa ... tylko montaż od SkyLuxa

 

skoro mamy spędzić kilka godzin w tym upale przydadzą się napoje chłodzące, jakieś kapelusze i kawałek cienia

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, model ICM już nie straszy opadami, ale przez niebo będą przechodzić lekkie chmurki.

 

Zresztą, sami zobaczcie model :).

 

O tak, napoje chłodzące obowiązkowe i lekkie ubrania. Ze 35 stopni w Słońcu (odczuwalna większa) to nie w kij dmuchał... Zwłaszcza w południe :whistling:

 

Może umówimy się wszyscy na 10.00 na parking pod Górką? I stamtąd prężną ekipą ruszymy na łąkę? :)

 

http://new.meteo.pl/php/meteorogram_list_c...cname=Wroc%B3aw

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra panowie, żeby nie owijać już wszystkiego w bawełnę. Sprawa wygląda tak. Na niebie, mogą przechodzić Cirrusy i Cumulusy, jednak te które nie są gęste jak budyń babci, tylko takie rzadkie, przez które można obserwować gwiazdę naszą. Opady przewidywane są na okolice godzin 18-21, więc tutaj martwić się nie trzeba deszczem.

 

Szczegóły jutrzejszego spotkania:

1.Zaćmienie zaczyna się o godzinie 10.49 i kilkadziesiąt sekund (symulacja w Stellarium) a kończy przed godziną 12.40-12.50.

2. Proponuję abyśmy wszyscy spotkali się na parkingu pod Wzgórzem Żołnierza tudzież zwanym Cmentarzem Żołnierzy Polskich o godzinie 10.00. Możemy 10 minut poczekać na spóźnialskich. Potem udajemy się na ową łączkę ze sprzętem.

3. Radziłbym przygotować się na upał, ze względu, że zaćmienie odbywa się w godzinach okołopołudniowych. Około 40 stopni odczuwalnej temperatury to nie w kij dmuchał. Woda i inne napoje orzeźwiające przydadzą się Wam.

4. Radziłbym również przygotować sprzęt na ewentualny najazd cywilów oraz i ich banalne pytania.

5. Gdyby ktoś był rannym ptaszkiem, będę czekał na parkingu już w okolicach godziny 9.30-9.40 przy czarnym Audi A100 Kombii

 

To tyle z mojej strony. Dozobaczenia jutro!! :) 7 osobowa ekipa- będzie miło! :)

 

Pozdrawiam

 

PS. W razie czego telefon: 500 043 154

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Hej

 

właśnie wróciłem z urlopu nad Bałtykiem i chętnie bym wyskoczył gdzieś z telepem - może w sobota/niedziela? prognoza obiecująca.

 

Przez ostatni tydzień w Pobierowie niebo było idealne - zasięg gołym okiem powyżej 6 mag. Mam tam miejscówkę w polu i katowałem przez trzy noce co jaśniejsze obiekty Sutterem (25x100).

 

PS

Oprócz messierów obserwowałem też zwierzyniec. Przylazły dziki. Po raz pierwszy, zanim się kapnąłem, ok. 10-15 metrów ode mnie wyszły ze zboża dwie dzikie świnie. Za drugim razem, gdy usłyszałem szelest, od razu zacząłem hałasować i wypłoszyłem jednego osobnika. Był ewidentnie niezadowolony. Chrząkał, błyskał ślepiami i dobry kwadrans przyglądał się mi, zanim poszedł sobie gdzieś w dal.

 

pozdro

Edytowane przez frebert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hyhy, panowie z soboty na niedzielę pogoda zapowiada się obiecująco! :) Ja tym razem na 100% bym się wybrał, tylko nie wiem czy z kimś z rodzinki (co za tym idzie brałbym teleskop i kogoś mógłbym podwieźć) czy sam i wtedy potrzebowałbym transportu :)

 

http://umold.meteo.pl/java/mgram.php?x=13&...r=&ikonka=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prognozy wydają się dobre, bezchmurne niebo. Jak by było kilka osób chętnych to chętnie się bym z Wami zabrał. Niestety nie wiem czy sam będę dysponował tranportem więc gdyby u kogoś się miejsce znalazło to... chętnie :)

http://umold.meteo.pl/java/mgram.php?x=13&...r=&ikonka=1

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.