Skocz do zawartości

Miejscówka Brzeście południe od Wrocławia


teha

Rekomendowane odpowiedzi

Kuba, napisałeś to jakby dzisiaj było jutro... Nie łam się, do jutrzejszego wieczora wszystko może się jeszcze zdarzyć w temacie pogody - no może oprócz śniegu :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem :) Trochę zbyt bardzo się przejąłem. Ale to wszystko przez zaćmienie Słońca :szczerbaty:

 

Mimo wszystko liczę, że ulegnie zmianie ta prognoza pogody. Gdyby co to startuję z ekipą :Salut: Ale to się jeszcze zgadamy :)

 

PS. Polecam ściągnąć sobie programik "Prognoza Pogody". Jest on programem Freeware. Prosto się go ustawia (aż nawet bardzo!) i możemy mieć najświeższe dane pogodowe dla swojej miejscowości nawet co 1 minutę :)

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacje udały się zamieszczam parę fotek z mojego canonka i MTO ZbyT'a

 

 

zacmienie01.JPG

 

 

zacmienie02.JPG

 

 

zacmienie03.JPG

 

 

zacmienie04.JPG

 

 

zacmienie05.JPG

 

 

zacmienie06.JPG

 

 

zacmienie07.JPG

 

 

Heh, musiałem zmniejszyć obrazki, bo nie każdy ma szybkie łącze i rozdzielczość 1520x1140 :szczerbaty:

Po kliknięciu oczywiście można zobaczyć całe zdjęcie.

Zdjęcia są surowe wywołane z RAW w najlepszej jakości jpg.

 

 

Polecam przyjrzeć się księżycowym wzgórzom . :)

:banan:

Edytowane przez qnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem do domu. I patrzę się na te prognozy. Takie na dwoje babka wróżyła, ale tego nowiu już lepiej nie będzie. Sprzęt wożę w samochodzie już od tygodnia. Trochę późno pisze, ale tak sobie myślę, że pojadę na Tąpadła się podładować.

 

Najwyżej zaraz wrócę :)

 

!ciemnego nieba!

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wróciliśmy.

Warunki były niezłe - dobry zasięg, droga mleczna odcinała się bardzo wyraźnie, na Jowiszu kontrastowe pasy choć kontur globu pływał - gdyby nie ławice chmur, które pojawiły się po ~1:00am pewnie posiedzielibyśmy godzinkę dłużej. Tomek męczył planetarki Able, ja oprócz "zestawu standardowego" wyczesałem parę NGCków na miarę edka i dodałem dwie eMki do kolekcji: M5 i M30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz dopiero parę słów do dopisania.

 

Jak przyjechaliśmy była fantastyczna przejrzystość powietrza, choć seeing jednak pływający. Byliśmy tuż przed jakimś frontem, bo wiatr wzmagał się z każdą chwilą, od poł-zach niebo zaczęły zasnuwać wysokie chmury. Zasięg był może tylko trochę lepiej niż 6.5mag.

Tym razem tylko trzy obiekciki. Na galaktyki trwa jeszcze sezon ochronny, więc polowałem na planetarne.

 

Znowu męczyłem planetarną Abell 72 w Delfinie. Delfin był wyżej, przejrzystość lepsza i tym razem udało mi sie ją dostrzec w OIII (powiększenie 163x w XW10). Widoczny tylko fragment łuku od strony słabszej gwiazdki. Bez filtra jest kompletnie poza możliwościami. Sąsiedniej galaktyki nie dostrzegłem.

 

Potem była Jaszczurka. Tutaj Był ICek 5217. Rewelacji nie ma. Mgławica jest gwiazdowa. Bez filtra OIII trudno jest dojść, która z gwiazdek to mgławica. Tylko chwilami, gdy seeing się uspokajał, można znaleźć gorzej ostrzącą gwiazdkę. Blinkując z OIII wyraźnie się odznacza, gdy reszta blednie.

 

I ostatnim wyzwaniem tego wieczoru był Abell 79 (PK 102- 2.1) 15.80mag. Jest trudniejsza do namierzenia, bo zagubiona w emłeju między Cefeuszem a Jaszczurką, ale okazała się łatwiejsza od 72. Wskakiwała przy każdym zerkaniu. OIII jednak był niezbędny.

 

Potem naszły chmury...

 

pozdr

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ladne planetarki lapiesz:)

Ja polowalem na te jasniejsze:M 57, M27, Kocie Oko (NGC 6543), Blinking (NGC 6826). Do tego wiele gromad kulistych (M-kowych), a najwięcej czasu poświęciłem pozostałościach supernowej Veil. Mimo, że z przedmieścia Wrocławia, to ładnie było widać jej poszarpane wstęgi.

A tak co do planetarek, co moglbys polecic z planetarnych do 11-12mag?. Nie mam w tym zakresie duzego doswiadczenia;)

 

Pozdrowka

Grzesiek C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez nie mam doświadczenia z planetarkami. Chwyciłem NSOGa (akurat wpadł jesienny) i szukałem co z niego widać po gwiazdozbiorach ( a była tylko Jaszczurka). Ale lubię ich wypatrywać, bo to obiekty stanowiące wyzwanie, a często z niebanalnymi szczegółami.

 

Lista dostępnych planetarek

ARVAL Bright planetaries

 

a tutaj bardziej rozbudowany katalog (xls na dole strony); całe to forum to kopalnia wiedzy o planetarnych.

 

Myślę, że coś tam znajdziesz dla siebie

 

 

!ciemnego nieba!

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam !

 

niezastąpiona Wetterzentrale

raportuje dobre warunki w wymienionych terminach.

Zapraszam wszystkich chętnych na ostatni wakacyjny wypad.

Gdzie - ustalimy, jeszcze jest trochę czasu. Najchętniej tam gdzie mamy cały horyzont.

 

pozdrawiam

 

Dari

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.