Skocz do zawartości

Miejscówka Brzeście południe od Wrocławia


teha

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Też wybrałbym się do Jodłowa na jeden dzień (noc) np z soboty na niedzielę. Sumas dał mi taką odpowiedź odsyłając do tego postu http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...mp;#entry305250

 

Pozdrawiam

 

P.S. Może gdybyśmy przyjechali zorganizowaną grupą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo drobnych problemów z dostaniem się do środka (za które serdecznie wszystkich przepraszam) wykład udał się :)

 

Mariusz "zanudzał" wszystkich około dwóch godzin więc chyba nikt nie czół niedosytu.

Mam nadzieję, że wszystkim się podobało (bo mi bardzo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Może wystarczy użyć przycisku "szukaj" ??

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...l=Hyperion+21mm

 

pozdrawiam

 

A dziękuję. Już wcześniej czytałem. (Podobnie jak naście innych recenzji).

Zwracałem sie do osoby która interesuje sie Hyperionem o wrażenia (jeżeli okular nie jest Twój - obiektywizm jest pełny, jeżeli w Twoim posiadaniu, to... różnie ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i z radością moge ogłosić

 

Wykład odbędzie sie 16.10.2008 we czwartek o godz 18,00

na ul S. Sempołowskiej 54 a Biskupin (Ośrodek Działań Twórczych Światowid)

dojazd tramwajami 1,2,4,10,12 autobus E

 

Plan imprezy ( roboczy)

1. Wykład pracownika naukowego UW ( nazwisko jescze nie znane) na temat Planet - słonecznych i pozasłonecznych.

2. Prezentacja amatorskiej astrofotografii : na razie zgłosił się B) kolega Patryk, ale jesli ktoś jeszce chciałby się pochwalić swoimi dokonaniami - zapraszamy będzie projektor, ekran itp

3. Podkład muzyczny do pokazu zapewniają młodzi "wirtuozi instrumentów elektronicznych" za Studia Artystycznego Muzyka i Natura

4. Wolna dyskusja przy kawie na wszystkie tematy związane z astronomią amatorską

5. W razie dobrych warunków pogodowych obserwacja ciał niebieskich - dostepnych z centrum Wroca :o będzie Synta 8 cali i refraktor 70 mm. Jesli ktoś chciałby przyjechać z własnym sprzętem także oczywiście zapraszamy. Jest to punkt przeznaczony dla obecnej na wykładzie młodzieży ( czytaj dzieciarni, którą możemy łatwo zarazic naszym hobby.

 

Wstęp wolny

 

ilość miejsc na sali 40

 

P.S. Jeśli ktoś chciałby wygłosić odczyt, wykład, prelekcję na temat astro możemy także ując go w programie. Kolega Qnik jest zaproszony, proszę o odzew na PW.

 

pozdrawiam i serdecznie zapraszam

 

Dari

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

Wiec po testowaniu podczas wakacyjnego zacmienia, strasznie mi sie okular spodobal.

 

Co moge o nim napisac, jest b. duzy ale nie powiedzialbym ze za ciezki. Bardzo ladnie wykonany itp. Oczna soczewka jest ogromna, LER komfortowe, pasuje do wyciagu wspaniale. Moj sprzet Celestron C5 i katowka denkmeier 2" S2.

 

Uzywam tego sprzetu do obserwacji ptakow, a wiec wazne bylo dla mnie zebym mogl osiagnac w miare male powiekszenia i duze pole widzenia. Jednoczesnie nie zamierzam nosic kilku okularow bo i tak je pogubie. Stad zainteresowanie rozkrecanym Hyperion 21.

Najbardziej interesowalo mnie jak sie sprawuje po odkreceniu wbudowanego barlowa (czyli jako okular 32,2mm), a zwlaszcza czy bedzie chodzil z moim wyciagiem 2" bez winietowania. Wimmer straszyl, ze jemu C5 winietowalo z Antares W25. Denkmeier poleca okulary do tego wyciagu z najwyzej 28mm ogniskowa do obserwacji dziennych ze wzgledu na pojawiajaca sie coraz bardziej uciazliwa obstrukcje, zwlaszcza w dzien, poniewaz w wyciag wbudowany jest modul redukcji powiekszenia 0,8x (i zwiekszajacy 1,5x zreszta tez). Oczywiscie obraz sie pogorszyl, jest mniej ostry na brzegach i aberracja jest wyrazniejsza, ale osiagnalem z moim C5 powiekszenie 32x i FOV 2,1st. i o to mi wlasnie chodzilo, sam obraz wciaz nazwalbym dobrym.

W wersji bez odkrecania bylo wrecz super. Teraz Mam wiec lunete ktora z jednym okularem daje powiekszenie 32-90x i pole widzenia 2,1-0,8st.

 

Poza tym zyskuje tez mozliwosc fotografi z przylozenie aparatu. Probowalem robic zdjecia przez okular bez pierscienia i udaja sie calkiem dobrze. W DO najpierw nie bylo pierscienia 54-52mm a okular byl, wiec czekalem, a teraz juz nic nie ma, wiec cos sie dzieje zlego z tymi okularami. Moze kupie go zatem w Niemczech, choc teraz jest tu drozej (ale sie pozmienialo...)

 

Ogolnie bym powiedzial o hyperionie, ze to jest superpomysl na sprzet. Ja mam w planach bino wlasnie z dwoma takimi hyperionami.

 

Brdzo dziekuje Kubie za mozliwosc wyprobowania okularu. Pozdrawiam wszystkich obserwatorow z Parku Grabiszynskiego.

Edytowane przez kivirovi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w mordę jeża. Nie pojawię się. Muszę przepisywać 2 dni lekcji, jakie robiliśmy w szkole i się nie wyrobię. Tzn. może i bym zdążył, ale kolega książki podrzuci mi dopiero o 15 :rolleyes: A przepisywania jest i odrabiania jest... naprawdę sporo.

 

Pozdrawiam i życzę udanego spotkania :)

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykład był fajny. Byłem na nim z synem. Największe wrażenie zrobiła na nim wiadomość (a na mnie też - bo powiem nieskromnie, że poza tym większość rzeczy już z innych źródeł wiedziałem), że wszystkie pierwiastki cięższe od żelaza powstały w wyniku wybuchu supernowej, a dopiero później weszły w skład naszej Ziemi, np. złoto... . W każdym bibelocie z tego kruszcu "lśni jeszcze" blask najefektowniejszego Feuerwerku (nie licząc oczywiście Wielkiego Wybuchu) we Wszechświecie!

 

Hej - ciemnego nieba i do zobaczenia w terenie (niech tylko Księżyc i chmury zejdą). Przed nami ta ciekawsza astropora roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkoda, że nie mogłem być na wykładzie ale niestety miałem robotę

Największe wrażenie zrobiła na nim wiadomość , że wszystkie pierwiastki cięższe od żelaza powstały w wyniku wybuchu supernowej, a dopiero później weszły w skład naszej Ziemi, np. złoto...

hę ... jakby to powiedzieć? Chyba jednak nie wszystkie. Tylko te powstałe dzięki szybkiemu wychwytowi neutronów. Część ciężkich pierwiastków powstała dzięki powolnemu wychwytowi neutronów w jądrach czerwonych olbrzymów np. bar, cyrkon czy stront

 

tym zagadnieniom poświęcona była słynna praca B^2FH (czyt. B kwadrat FH). Jeśli ktoś o niej nie słyszał to zapewne słyszał o zmarłym kilka lat temu Hoylu, który był inicjatorem tej pracy lub o nagrodzonym Noblem Willy'm Fowlerze. Fred Hoyl to chyba najbardziej kontrowersyjna postać fizyki, astronomii i kosmologii XX wieku

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie wszyscy!

 

Ostatnio przypomniałem sobie, że już za miesiąc nadejdzie maksimum roju meteorów, Leonidów. I wpadłem na pewien pomysł.

 

Otóż moim zamiarem jest zorganizowanie wspólnego wypadu (podobnie jak w przypadku 1 sierpnia 2008), z tymże pod nocne niebo. Chciałbym, aby jak najwięcej wzięło udział w "akcji". Możecie zachęcić znajomych, rodzinę... I wspólnie wybrać się na nocne polowanie na lwy :). Kwiestią jest tutaj tylko dobra pogoda w czasie maksimum roju czyli w nocy z dnia 17 na 18 listopada.

 

Chciałbym, abyśmy razem spotkali się w tę noc i wspólnie zrobili coś dla dobra astronomii w dużej grupie.

 

Wg mnie cały dzień mógłby wyglądać tak:

1.Spakowanie potrzebnych rzeczy.

2.Spotkanie się w jakimś miejscu na "starcie".

3. Udanie się na wyznaczoną miejscówkę.

4. Obserwacje, obliczenie intensywności roju.

5. Spisanie danych, powrót do domów.

6. Przedstawienie wyników na naszym forum :)

 

A więc ostateczne pytanie... kto jest za tym pomysłem?

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubo, czy aby na pewno jest to noc z 17 na 18 listopada? Z jakiego źródła czerpałeś?

 

Pewne strony internetowe, np ta - http://feraj.narod.ru/Radiants/Predictions...ids2008eng.html - sugerują, że maksimum nastąpi w nocy z 16 na 17 listopada.

 

Warto również pamiętać, że Leonidy z całą pewnością nie są 'wieczornym' rojem do obserwacji - Lew pojawia się na naszym niebie bardzo późno w listopadzie. A gdy jest nisko nad horyzontem, to część meteorów ucieka po prostu 'pod ziemię' ;), czyli leci w kierunku nieba niewidocznym dla nas, bo przesłoniętym przez horyzont. Dlatego też lepsze warunki do obserwacji zaczynają się jakoś po 2 w nocy, jeśli nie później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Momenty maksimów przewidywane przez Jeremiego Vaubaillona:

 

noc 16/17 11 2008 1:32UT, ZHR > 100 (strumień z roku 1466)

 

noc 18/19 11 2008 21:38UT, ZHR od 10 do 100 (strumień 1932)

 

+ jak zwykle jakies niespodzianki ;)

 

Interesuje nas głównie pierwsze maksimum, no chyba ze ktos nie z Polski i o 21:38UT bedzie miał radiant wysoko ;)

Sa to najkorzystniejsze prognozy od kilku lat. (nie liczac listopadowych prognoz pogody :>)

 

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szykuje sie w nocy ladna pogoda. W nastepnych dniach moze nie byc takiej ladnej.

Mozna skoczyc na tapadla - co prawda ksiezyc wschodzie o 2315, ale ciemno sie robi juz po szostej.

 

Jesli nie bedzie chetnych zeby jechac na tapadla, to mozna pojechac blizej - kolo brzeziej laki znalazlem fajna polanke gdzie sie mozna rozstawaic. To jest ok 10-12 km na wschod od wroclawia w polowie drogi miedzy wroclawiem a olesnica wiec niebo powinno byc calkiem niezle.

tel. 697060154

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uh.

Mam dzisiaj nocną zmianę, więc odpadam - a szkoda, bo mam Speers-Walera 7,4mm 82* do wypróbowania na gromadach :(

Bardzo możliwe, że nie będę miał nocnej zmiany, bo ostatnio mało roboty - ale w takim wypadku zaplanowałem na jutro upuszczenie 450ml krwi, toteż wolę być wypoczęty, co by nie spaść z fotela ;)

W najgorszym przypadku popatrzę przez lornetkę z placyku pod pracą.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsce, które masz na myśli będzie raczej zaświetlone :unsure: - blisko do Wroca, Oleśnicy i Jelcza. Proponuję moje okolice czyli Obornik Śląskich. Pomiędzy Golędzinowem a Obornikami jest wzgórze i las po prawej stronie (jadąc od Wrocławia). Sprawdzałem to miejsce i zasięg jest b. dobry (6.5 bez problemu). Odległość od Wrocławia to niecałe 20 km. Ja osobiście nie będę mógł się przyłączyć, ale mogę tam zaprowadzić.

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsce, które masz na myśli będzie raczej zaświetlone :unsure:

Nie jest zle. Od granicy wrocka jest prawie 10km wiec zasieg bedzie w okolicach 6. Co prawda nie bedzie tak dobrze jak na tapadlach, ale za to jest ze trzy razy blizej.

Proponuję moje okolice czyli Obornik Śląskich. Pomiędzy Golędzinowem a Obornikami jest wzgórze i las po prawej stronie (jadąc od Wrocławia). Sprawdzałem to miejsce i zasięg jest b. dobry (6.5 bez problemu). Odległość od Wrocławia to niecałe 20 km. Ja osobiście nie będę mógł się przyłączyć, ale mogę tam zaprowadzić.

Pozdrawiam

Krzysztof

Jesli ktos jeszcze bedzie chetny to ja jade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.