Skocz do zawartości

Celestron 80ED vs Orion 80ED


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Uprasza sie o nie czytanie tego wątku ;) hehe to jest of kors Joke !!!! Miałem taka cichą nadzieje że nikt sie nie zainteresuje i zostanie dla mnie jedna sztuka w DO kiedy wreszcie bede w stanie go zakupic. Ale widze że teraz to po ptakach. Taki moon mi wychodzi z newtonów. Wspominajac czasy mojego refraktora achro tez celestrona to jest zupełna masakra jesli chodzi o korekcje. OF kors pewnie do prawdziwego APO jeszcze kawałek ale jakos nie mam siły zbierac przez nastepne 15 lat na sama tube :)

 

pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sesja fotograficzna Celestron 80ED.

 

IMG_8148.jpg

Celestron 80ED w calej krasie ma statywie Manfrotto. W takiej konfiguracji da sie komfortowo korzystac z malych i srednich powiekszen.

 

IMG_8150.jpg

oraz w wersji "balkonowej"

 

IMG_8151.jpg

Charakterystyczna, zdejmowana obejma pozwala szybko zamocowac lunete na statywie foto lub montazu kompatybilnym EQ/CG

 

IMG_8153.jpg

Duzym zaskoczeniem (biorac pod uwage, ze to chinczyk) moga byc pokretla od wyciagu. Zrobione sa ze stopu aluminium (nie plastik). Sa takze wieksze od standardowo spotykanych w Syntach, przez co mozna precyzyjniej nimi operowac

 

IMG_8155.jpg

Wyciag R&P nie budzi zastrzezen. Nie wiem, jak jest z jego powtarzalnosci. Wszyscy pamietamy problemy z wyciagami Synty. Ten pracuje ciezko, ale pewnie i precyzyjnie - bez oznak luzu. Wyciag dostepny w 2 standardach - 2" i 1 1/4"

 

IMG_8156.jpg

Obiektyw apochromatyczny 80mmED. Warstwy FMC koloru zielonego.

 

IMG_8159.jpg

Skala wielkosci. Do pomiaru wykorzystalem znany, polski trunek pospolity ;) Po zdjeciu odrosnika tuba skraca sie o kilkanascie cm.

 

IMG_8160.jpg

Szukacz - prawdopodobnie najslabsze ogniwo zestawu. Nie jest zly, ale wolalbym 8x50. O ile sama tuba nie przypomina produktow Synty, to szukacz jest identyczny

 

IMG_8161.jpg

Hamulec wyciagu i dwie srubki regulacyjne. Wszystko jest metalowe.

 

IMG_8162.jpg

Okular "kitowy". Full metal, zero plastiku. Jak to w kitowych okularach bywa, bez rewelacji - uzywac sie da.

 

IMG_8163.jpg

Otwarta obejma. Sciaga ja sie w 5 sek. Metal z "wykladzina" w srodku.

 

IMG_8167.jpg

Spod obejmy z otworami na srube statywowa oraz dovetail EQ/CG

 

IMG_8168.jpg

OTA w wersji foto

 

IMG_8170.jpg

Aby zmniejszyc odleglosc ostrzenia zastosowalem pierscienie makro. Calosc sztywna bez zadnych luzow.

 

IMG_8171.jpg

Gustowne opakowanie "hipermarketowe" ;) Calosc zapakowana jest w 3 tekturowe opakowania - rodem z "ruskiej baby"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam najbardziej ekstremalnych kontrastow za oknem. Bardzo lubie test - liscie na tle nieba. Fotek w zasadzie nie musze komentowac, kazdy kto troche siedzi w tematyce odpowie sobie sam. Dla niezorientowanych powiem tylko, ze jest ZADZIWIAJACO DOBRZE!

 

Obrazy rysuje lepsze, niz przyzwoite obiektywy foto >300mm przy f7. Szczegolnie brak (lub sladowe ilosci) aberracji pozwala, na osiagniecie przyzwoitych efektow z ogniskowa 600 mm (pole widzenia w 10D odpowiada obiektywowi 960 mm!)

IMG_8172-crop3.jpg

 

IMG_8172-crop2.jpg

 

IMG_8172-crop1.jpg

 

IMG_8172-full.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z linków które przytoczył Domek:

 

Color Correction in Refractors

by Roland Christen

--------------------------------------------------------------------------------

 

 

...this technical mumbo-jumbo, I will attempt to explain where achros,

EDs, fluorites etc fit into the scheme of things by comparing the

ability of each design to produce a reasonably focused image spot

diameter over its wavelength range. Reasonably focused being

somewhere around 25 microns.

 

Fast 6"F8 Cde achromat: 550 - 650 nm

Long 6"F15 CeF achomat: 480 - 650 nm

Fast 6"F9 ED doublet: 450 - 650 nm

Fast 6" fluorite doublet: 420 - 1000 nm

Fast 6" FPL52/53 triplet: 380 - 1000 nm

Fast 6" fluorite triplet: 360 - 1000nm

 

Seriously, why would you need correction well into the blue-violet

past 480nm? With black and white emulsions, this was necessary

because they have considerable sensitivity down to 380nm. Today's new

blue sensitive CCD cameras also need good correction in the violet.

Also, CCD cameras pick up lots of IR light below 650nm, so correction

to 1000nm is a distinct advantage. For pure visual use, it would be

quite sufficient if the useable range extended only from 440 to 650

nm. So, check the above table for your particular needs and make your

choice.

 

Tak więc czy nie robimy błędu w ogóle porównując ED z fluorytem? Do vizual rodzi się pytanie czy w ogóle zakup pełnego apo ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie - jeśli będzie potrzeba to mogę wam pożyczyć Giro 2 DX do testów wizualnych z większym powiększeniem. Byłoby łatwiej i moglibyście przetestować przy okazji dedykowany do wizuala montaż (kolejny dobry uczynek) :D No oczywiście najlepiej byłoby posadzić tego maluszka na EM200 Andrzeja.

 

Giro wyglada tak:

 

giro.jpg

 

Niestety mam do niego tylko mocowanie Takashasi ale to jest prawie to samo co Vixen (chyba Celestron jest mocowany podobnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz garsc informacjie o obiektywie zastosowanym w Orionie i Celestronie oraz kilka slow o mozliwych zastosowaniach.

 

Generalnie sa to teleskopy o bardzo szerokich zastosowaniach. Zaprojektowane je jako:

 

Astronomia

 

1. uniwersalny, przenosny astro-teleskop do malych i srednich powiekszen (wide field)

2. duzy, porzadny szukacz do wielkich "zabawek"

3. teleskop do guidingu (astrofotografia)

4. szerokokatny astrograf

 

Zastosowania ziemskie

 

5. szerokokatne obserwacje ziemskie

6. obserwacje zwierzat, w tym ptakow i innych tworow "natury"

7. wszechstronny ultra-tele obiektyw fotograficzny

 

Teleskop tej wielkosci moze byc idealnym startem w nasze astro hobby, a takze doskonalym uzupelnieniem wiekszego sprzetu. Dzieki zastosowaniu 2" wyciagu mozemy spokojnie korzystac z arsenalu akcesoriow przewidzianych do wiekszych teleskopow. W porownaniu z wiekszymi newtonami, czy katadioptrykami swietnie nadaje sie do przegladu duzych polaci nieba (2.2 stopnia).

 

Obiektyw

 

"3.15" (80mm) Extra-Low Dispersion Fluorocrown FPL-53 extra-low dispersion "ED" optical glass" - to mozemy przeczytac na zachodnich strona. Mowiac prosciej, obiektyw ten posiada korekcje koloru na poziomie wystarczajacym, aby nazwac go apochromatem. Zastosowane szklo ED redukuje aberracje chromatyczne w porownaniu z achromatem fraunhofera (przy podobnym f) w zakresach widma od zółtego, przez czerwony, niebieski i purpurowy.

 

Dzieki zastosowaniu szkla FPL-53 drastycznie obnizono poziom aberracji chromatycznej. Oznacza to, ze widok planet, ksiezyca, czy np. lisci na tle jasnego nieba, pozbawiony bedzie specyficznych "halo", a takze bedzie ostrzejszy, z wieksza iloscia detali (rozpoznawanych takze przy slabych kontrastach). Oznacza to takze znacznie lepsza i wierniejsza transmisje kolorow - biale bedzie krysztalowo biale, a czerwone - czerwone.

 

Obnizenie ceny mozliwe bylo przez przeniesienie produkcji do Chin, co w polaczeniu z automatyzacja i szybkoscia produkcji dalo wystarczajaca jakosc, aby uzyskac konstrukcje wolna od aberracji chromatycznej (przy powiekszeniach nawet 60x na cal).

 

To tyle gadania o teorii. Mam nadzieje, ze uda mi sie zdobyc wykresy tego obiektywu. Sporo by to nam powiedzialo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie - jeśli będzie potrzeba to mogę wam pożyczyć Giro 2 DX do testów wizualnych z większym powiększeniem. Byłoby łatwiej i moglibyście przetestować przy okazji dedykowany do wizuala montaż (kolejny dobry uczynek)  No oczywiście najlepiej byłoby posadzić tego maluszka na EM200 Andrzeja.

 

Dzieki - jak bedziemy jechac w teren to dam znac. Samych montazy u nas dostatek. Specjalnie testuje go na foto statywie, aby odpowiedziec na pytanie, czy jako trawelerek ma to sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc czy nie robimy błędu w ogóle porównując ED z fluorytem? Do vizual rodzi się pytanie czy w ogóle zakup pełnego apo ma sens?

 

Do wizual widmo, ktore nasze oko nie widzi nie ma znaczenia. Do astrofoto na pewno ma, no moze nie w przypadku canona, gdzie sporo powyzej czerwieni wycina filtr. Ja mysle, ze ten ED FPL53 koryguje wlasnie taki zakres, o ktorym cytowales.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, ze sie tak staracie. Juz sie nie moge doczekac porownania z Orionem :smoke:

 

PS Adam, napisales, ze nadaje sie do przegladow duzych obszarow nieba z polem 2.2st. Trzeba zaznaczyc, ze jest to pole z kitowym plosslem w wyciagu 1.25". Teoretycznie pole widzenia tego sprzetu to ponad 4.5st :shock: I to jest piekne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.