Skocz do zawartości

Celestron 80ED vs Orion 80ED


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

szkoda, ostrzyłem sobie już zęby na dzisiejszą noc, chętnie porównam lunetki w pracy.

Muszę sprawdzić, czy te certyfikaty co przyjechały z lunetą są cokolwiek warte

Powiem szczerze że bardzo kibicuję tym nowym chińskim wynalazkom, sam nieomal kupiłbym oriona ED, i pewnie kiedyś docelowe duże apo będzie na bazie FPL-53, ale chyba triplet :D

dla zaostrzenia apetytu zamieszczam skompresowane dzienne zdjęcie z Megreza w ognisku głównym canon 300d

 

astropozdrowienia

balkon.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzisiaj nie damy rady, ale na pewno nadrobimy. Twoj obrazek bez zarzutu. Mysle, ze ciezko bedzie znalezc lepsza korekcje niz jest w twoim obiektywie. Wrecz wzorcowa.

 

UPDATE: Dzisiaj znowu troche potestowalem sprzet. Ksiezyc dalej swieci, wiec nic z DS nie dalo rady zalapac. Ksiezyc bez problemu wytrzymuje power 300x. Zaskakujace, ale prawdziwe. Pewnie i wiecej dalby rade, bo nadal jest jasny i kontrastowy.

 

Naglerowi musze zwrocic honor, bo na gwiazdach zachowal sie znacznie lepiej niz za dnia. Jako jedyny z testowanych okularow trzyma ostrosc gwiazd w calym polu. Jedyna wada to wzrost aberracji przy krawedziach, choc jest to widoczne tylko na jasnej gwiezdzie, lub lekko na ksiezycu.

 

Z opisem podwojnych czekam na duzy test polowy. Mam nadzieje, ze jutro uda sie to zorganizowac (pogoda?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie powerowanie dla 80mm refrakorka do 300X na pewno nie wnosi nic nowego w obrazie. Obraz może i się nie dekraduje przy dobrym seeingu (Księżyc) ale i nowych szczegółów się nie zaobserwuje. Takim samym mitem jest to, że w apo można stosować przelicznik aperturax3-bzdura. Będę happy jak w dobrych warunkach da się 80ED obserwować przyzwoicie planety dla 180-200x max.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

300x to mit - szczegolnie w naszych warunkach geograficznych, choc pare razy w roku sie zdarza (obserwacje takie robilem synta). Uzywajac maxa w 80ED chcialem zobaczyc, jak to wytrzyma. W newtonie typowym obiawem przepowerowania jest znaczny spadek ostrosci - obraz robi sie mydlany. Tym tekstem chcialem tylko zwrocic uwage, ze refraktor apo zachowuje sie troche inaczej. Ten sam problem byl w achromacie - tzn. obraz jakby sie rozmywal. Moze zlego sformulowania uzylem.

 

Waldku - teoria ostrosci mowi tak: dopoki nie zobaczysz ostrzej to wydaje sie, ze juz byc lepiej nie moze ;) W kazdym razie da sie obserwowac takim gowienkiem przy 300 - pytanie tylko po co? W 80ED szczegoly beda rosly przy powerowaniu do 180-200. TO ze skalujemy obraz dalej nie oznacza fizycznego wzrostu detali. To jasne. Jednak sa osoby, ktore lepiej widza detal w wiekszej skali mimo czesto spadku ostrosci. To cecha dosyc osobista. Ta metoda szczegolnie dotyczyla lustrzanych teleskopow, bo w nich nie ma z zasady takiej ostrosci jak w apo refraktorze. Po prostu zeby zobaczyc taki detal, co widac w apo np. przy 100x, w lustrze trzeba powiekszyc obraz do 150x. I to jest ten problem, o ktorym czesto sa polemiki. To ze niektorzy dziwia sie, jak mozna ogladac planety przy 150x oznacza, ze aby uzyskac ten sam detal potrzebuja poweru >200x. Rozdzielczosc obrazu przy danym powerze w apo jest jednak co najmniej 1.5x wieksza - przynajmniej subiektywnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludziska drogie, zobaczcie na to:  

http://www.adorama.com/WOM80AS.html  

 

Czy oni się nie pomylili? 800 USD za triple APO Megrez II 80mm?  

 

A może WO poszeł w walkę cenową z Celestronem i Orionem 80ED?

 

Eeee, zaraz - przeciez Megrez 80II to semi APO. Sciema marketingowa?

http://www.william-optics.com/telescope/m80ii.htm

 

Ten 80II rozni sie od 80 zwyklej glownie znacznie lepszymi powlokami. Jezeli chodzi o CA jest podobno tak samo.

 

Wersja 80 APO jest tu:

http://www.william-optics.com/telescope/m80apo.htm

 

Nie ma nic takiego, jak 80II APO. Co za bzdury wypisuja w tym sklepie. Poza tym, z tego co wiem, to nie jest triplet w ogole. Jakby kuzwa zmiksowali 2 teleskopy. No chyba, ze to jakis nowy sprzet?

 

W kazdym razie WO nic o tym na stronie nie mowi:

http://www.william-optics.com/telescope/Telescope.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czekaj, o ktorym mowisz Megrezie? Tym 80II, czy tym z APO TMB? Bo co mi tu nie pasi na tego tripleta. Achromat to tez nie jest, tym bardziej nie mogles czegos takiego widziec w f5. Zbyt dobrze wyciete ciemne przestrzenie. W achromacie sie to bardzi zleje.

 

Nie bardzo mam jak zrobic taki foto test. Zauwaz, ze to trzeba zrobic na duzym powerze, a wiec tylko w projekcji okularowej. Nie mam jak wpiac aparatu do okularu. Tak jak pisalem, wizualnie widac przy "pozaogniskowym" obrazie jakis kolor - ale jest on poza kulkami, czyli jakby wlasnie na ostatnim zewnetrzym kregu, no i na pewno nie tyle, co jest na tej fotce. Przede wszystkim kolor samych kregow wydaje sie byc bialy - tu jest zolc. Jedno co mozna powiedziec, to ze jest dobrze skolimowany ;). Do mojego egz. nie jestem w 100% przekonany, czy nie mozna tego lepiej zrobic. Ale to minimalny missaligment.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym Megrezem II jest troche zamieszania i trzeba naprawde uważać na co się patrzy, to że ktoś pisze apo triplet nic nie znaczy, w stanach jest np. wersja MII z ogniskową 500mm i jest to na pewno zwykly achromat a w opisie zawsze jest apo triplet(niemalże się na nią nadziałem).

Sa dwie wersje f6 i f7.5, które są konstrukcją TMB wykonaną przez Lomo PLC, w których jest CaF2, wtedy zawsze znajdzie się w opisie słówko fluorite.

 

Bardzo dobrym newsem dla miłośników Megreza jest to że WO pracuje nad tym żeby w swoje tuby pakować szkiełka ED na bazie FPL53, to byłoby świetne połączenie - rewelacyjna optyka+rewelacyjna mechanika ale na pewno będzie droższe niż Orion/Celestron ED.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba coś namieszałem, ta wzmianka o fpl 53 była parę miesięcy temu i nic na razie nie słychać o tym. Spróbuję uporządkować trochę kwestię Megrezów, tuba o której pisał Arek jest to nowy triplet ED sprzedawany od września, zacytuję WO

 

"we have total 3 version for 80 class, doublet semi-APO, triplet ED APO $799

and top quality triplet fluorite APO $1599."

 

a oto co pisze on o tym ED triplecie:

 

The color correction at 100X is quite good

(with one Schott FK-ED element in center), but is not as good as

Megrez 80 fluorite triplet APO, I don't know about TV 85.but for sure

is much better than TV Pronto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej pisal, ze teleskop nie jest plecakowy. Nie zgadzam sie z tym. W wersji minimum zajmuje dokladnie 40 cm (dlugosc). Z tylu wykrecone sa przejsciowki, wyciag schowany do srodka, a z porzodu odkrecony obiektyw. Bez odkrecania obiektywu mozna zejsc do 44 cm (bez odrosnika). W obydwu opcjach zmiesci sie bez problemu do plecaka. Odkrecac obiektyw mozna wtedy, kiedy potrzebujemy miejsca, a samego wkladac do jakiegos opakowania o srednicy ok 10 cm. Wtedy mamy szklo i metal osobno. Nic sie nie moze stac.

 

Ponizej wrzucam fotki rozmontowanego 80ED. Przy okazji spece niech zerkna, czy mozna dorobic kolimacje. Ale pewnie tak, bo w najgorszym wypadku mozna cos dac przed cela, a sama rure obciac (jezeli bedzie taka potrzeba - to zwykla rura).

 

Nie mnie - szkoda, ze producent nie przewidzial mozliwosci kolimacji, ale tak to juz jest z najnizsza półką :( - oszczedza sie na wszystkim...

CRW_8241.jpg

 

CRW_8240.jpg

 

CRW_8239.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie, może czegoś nie doczytałem ale czy do wkręcenia aparatu (M42x1) trzeba coś dokupić? pierścienie itp?  

Mam na myśli Celestrona.

 

Do fotek nieba pewnie nie (sprawdze). Chodzi tu o najblizsze focusowanie. Do dziennej fotografi przydaje sie ostrzyc np. na 10m i tu przyda sie odsuniecie aparatu. Nie musza to byc pierscienie makro - mozna przeciez dorobic tuleje. Albo jeszcze prosciej, wywalic posrednik 2", wkrecic pierscien makro od M42 (tanie jak barszcz) i na koniec t-ring do aparatu (np. do canona). Ale do nieba powinno ostrzyc bez tulejki.

 

Ja pierscienie uzywam dlatego, bo je po prostu posiadam i daje mi to wygode, sztywnosc, a takze spory komfort (wysuwam zlaczke 2" i w wyciag wsuwam aparat 2").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.