Skocz do zawartości

TARNÓW i okolice nie gorsze...


ax

Rekomendowane odpowiedzi

Popatrzylem na ICM i wg prognozy tam zawartej dzis bedzie sie ciezko spodziewac kokretnego wypogodzenia.

Regulus byl wczoraj w okolicach Zurowej i wg jego relacji bylo calkiem znosnie jak na taka zawieruche jaka byla wczorajszego dnia.

Byc moze i dzisiaj sie cos powtorzy.

W razie czego wysylam tego posta by rozbudzic wasza czujnosc na mozliwy dzisiaj wieczor jakis wypad w razie wypogodzenia ;)

 

A jednak, po polnocy calkowicie si wypogodzilo i przynajmniej do 2 (potem juz spalem) byla pogoda i widocznosc jak zyleta. Niestety, mi sie juz tez nie chcialo nigdzie wyjezdzac. Zapowiada sie tez na dzisiaj, ale niestety pracuje na nocke, za to jutro jestem wolny. Mam inne przygnebiajace mnie wydarzenie - na sasiedniej dzialce, gdzie od 30 lat byl odwiert gazowy, zjechala ekipa wiertaczy, wylozyli teren plytami betonowymi, postawili wieze i oswietlili caly plac sodowkami tak obficie, ze chyba nie zobacze teraz nawet Lysego. Tak ze nawet obserwacje jasnych obiektow bede mial teraz powaznie utrudnione. Chyba sie pochlastam z depresji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak, po polnocy calkowicie si wypogodzilo i przynajmniej do 2 (potem juz spalem) byla pogoda i widocznosc jak zyleta.

 

Nie spalem do 6stej rano i mniej wiecej przed 4rta wyjrzalem za okno i w miescie mialem zasieg rzedu 5,50...nocka bylaby pewnie przednia tylko bylo okrutnie zimno.

 

 

Mam inne przygnebiajace mnie wydarzenie - na sasiedniej dzialce, gdzie od 30 lat byl odwiert gazowy, zjechala ekipa wiertaczy, wylozyli teren plytami betonowymi, postawili wieze i oswietlili caly plac sodowkami tak obficie, ze chyba nie zobacze teraz nawet Lysego. Tak ze nawet obserwacje jasnych obiektow bede mial teraz powaznie utrudnione. Chyba sie pochlastam z depresji.

 

Szczerze wpolczuje....:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jutro jestem wolny.

 

jak wspomniałem powyżej, jutro mam możliwości czasowe i mogłbym wyskoczyć na obserwacje jeśli tylko dopisze pogoda. Jeśli ktoś jeszcze byłby chętny, to prosze o kontakt na forum, gg, sms lub komórkę. Pomimo że w dzień pogoda jest wietrzna i deszczowa, w dwie ostatnie noce niebo sie rozchmurzyło i była naprawdę super widoczność. Są to też ostatnie dni bez Łysego, czyli pora łowów na DS-y. Wyjazd przewiduję ok. 22, bo zauważyłem że przy bezchmurnej pogodzie, dopiero wtedy robi sie ciemne tło nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o godz. 6 rano piekna, bezchmurna pogoda, zadnych cirrusow ani cummulusów. Duza przejrzystosc powietrza. Oby się taka utrzymała do wieczora. Są widoki na udaną noc obserwacyjną.

Edytowane przez Regulus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę, nie wiedziałem że bywacie na obserwacjach w tych rejonach. :helo:

 

 

Wlasciwie to na obserwacjach bylem kilka razy tylko ja, kilku innych bylo na rekonesansie w dzien tranzytu Wenus. Znalem nieco te strony, bo bralem stamtad drzewo na budowe. To nie tak daleko ok. 30 km jadac przez Joniny, a przez Ryglice nawet nieco blizej. Jezdze tylko na skraj lasu, blisko grzbietu pasma Brzanki. A Ty skad taki zdziwiony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daję oznaki życia, bo dawno mnie tu nie było.

 

Witamy ! Pora odkurzyc swoj nowy sprzet i wyprobowac na DS-ch

 

 

Pogoda według prognoz nieciekawa. Ale gdyby się coś lepszego klarowało, to najprawdopodobniej będę dziś wolny.

 

Na ICM-ie faktycznie wyglada to przygnebiajaco, ale potem zawsze okazuje sie ze sa ropogodzenia. Moze tej nocy bedzie podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasciwie to na obserwacjach bylem kilka razy tylko ja, kilku innych bylo na rekonesansie w dzien tranzytu Wenus. Znalem nieco te strony, bo bralem stamtad drzewo na budowe. To nie tak daleko ok. 30 km jadac przez Joniny, a przez Ryglice nawet nieco blizej.  Jezdze tylko na skraj lasu, blisko grzbietu pasma Brzanki. A Ty skad taki zdziwiony?

 

Witam

 

Mieszkam w Czermnej, parę kilometrów za Żurową.

W przypadku waszych obserwacji w tamtych okolicach miałbym okazje przyłączyć się do grona obserwatorów. :Astrobrać:

Na razie oglądam niebo za pośrednictwem programu Starry Night.

Byłem bliski nabycia Taurusa. Niestety sponiewierałem auto :Cry: i kaska poszła na jego naprawę.

Zakup zostaje przełożony na rok następny.

 

Pozdrawiam. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mieszkam w Czermnej, parę kilometrów za Żurową.

W przypadku waszych obserwacji w tamtych okolicach miałbym okazje przyłączyć się do grona obserwatorów.  :Astrobrać:

:Salut:

 

Cześć !

 

Dobrze sie składa że skontaktowałeś sie z naszą grupą, oczywiście że możesz się do nas przyłączyć i obserwować naszym sprzętem. Tyle że my się najczęściej decydujemy na wyjazd w krótkim czasie i wyjeżdzamy razem z Tarnowa, a na miejscu w Łowczowie dołącza do nas "Jan". Interesuje mnie czy znasz dobrze swoją okolicę, a szczególnie pasmo Brzanki ? Chodzi o znalezienie dobrego miejsca na obserwacje. Dotychczasowe w Łowczowie zaproponował członek naszej grupy "Jan" a zarazem mieszkaniec tej miejscowości. Z mapy wynika że z Tarnowa do Czermnej nie ma drogi na skróty przez górki, tak jak do Żurowej, trzeba objeżdżać przez Jodłówkę Tuchowską i Ołpiny ( albo przez Żurową, ale trzeba zjechać na sam dół), a to spore nadkładanie drogi. Chyba że jest inna droga, tylko nieoznaczona. W Żurowej było by idealnie ze względu na ciemność, tylko że wszędzie gdzie można by stanąć jest sie blisko domów i zaraz szczekają psy, ludzie wychodzą patrzyć czemu, jest to krępujące i może kogoś denerwować w środku nocy. Pasowało by miejsce w pewnej odległości od domów, ciemne, wysoko położone, na polanie lub łące i z dobrym widokiem koniecznie na południe, a dobrze by było gdyby i w innych kierunkach ( sczególnie wsch-zach) bo tam sie najwięcej obserwuje. Szukanie takich miejsc w naszej Galicji, gdzie wsie są rozciągnięte, a władze mają manię oświetlania wszyskich dziur przez całą noc, jest bardzo czasochłonnym zajęciem, a spada głównie na mnie. Jest sporo takich miejsc w lasach na równinach na północ od Tarnowa, ale niestety plagą są tam mgły ścielące się po ziemi i zaraszające sprzęt. Z tego względu górki sa lepsze, bo mgła opada na dół. Okolice Czermnej lub Żurowej są dość daleko 30-40 km, ale gdyby znalazło sie dobre miejsce, to wartało by tam jeździć. Rozejrzyj się za czymś takim w swojej okolicy, moż coś się znajdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie jestem, miłośnikiem pieszych wycieczek, a zatem znajomość bliższych i dalszych okolic jest mi obca. Nawet w Czermnej zdarzyło mi się pobłądzić. Trasę Jodłówka Tuchowska, Ołpiny jest mi znana bo tak jeździ autobus. Bliżej chyba jest przez Skrzyszów, Ryglice, Joniny, Swoszową. Nigdy jednak nie poruszałem się tą trasą.

Jak to na wsi, każdy obcy wzbudza ciekawość.

Wydaje się że ja mieszkam w odpowiednim miejscu. Dwa kiloski od drogi głównej, na górce. Zero świateł. Tylko światełka z okien nielicznych domów. Widok na wschód, zachód, południe jest bardzo dobry. Na północ troszkę mniej W oddali las i widać poświatę z oświetlonego krzyża z następnej górki. Jak dla mnie idealne miejsce do obserwacji, tyle że nie mam porównania z innymi tego typu miejscami gdzie odbywają się zloty.

Będąc w pobliżu zaglądnij i zlustruj teren.

Zawsze to bliżej niż Bieszczady.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tymczasem jak poszedl Ci wczoraj rekonesans?

 

Bylem w okolicach Woli Lubeckiej (pomiędzy Zalasową a Lubczą) i na górze Kokocz. Ciemne miejsca są, ale cięzko o miejsce gdzie mozna dojechac, stanac, rozlozyc sprzet z dala od domow i nie budzic sensacji. Jest tam polanka - miejsce widokowe, ale kolo drogi po ktorej jezdza mieszkancy. Sa w poblizu tez lesne polany z dobrymi widokami, ale dojazd raczej dla ciagnika. Z lekkim sprzetem mozna przejsc kawalek od parkingu, ale z moim raczej nie. Przejeżdzałem po drodze przez okolice Świniogóry i wydaje mi sie ze tam moglo by cos być, ale wracalem juz inna droga. Trzeba bedzie pojechac tam kiedys jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejeżdzałem po drodze przez okolice Świniogóry i wydaje mi sie ze tam moglo by cos być, ale wracalem juz inna droga. Trzeba bedzie pojechac tam kiedys jeszcze.

 

Gdyby ktos z TG jezdzil rekreacyjnie na rowerze, to niech przy okazji spenetrje okolice Lekow i Swiniogory. To na poludnie od Pogorskiej Woli (skret w prawo jadac od Tarnowa), w sam raz na krotka przejazdzke rowerem, szczegolnie blisko ze wschodniego Tarnowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazlem cos takiego:

 

http://www.i-lo.tarnow.pl/edu/ast/obs/wenus2004/index.html

 

byli na sasiedniej gorce

 

Witam

Mieszkam na skraju pasma Brzanki przy granicy z województwem podkarpackim.

Górka dalej na wschód jest góra Liwocz. Na jej szczycie postawiono krzyż, który jest nocą oświetlony. To właśnie jego poświata może stanowić największe utrudnienie dla obserwatora.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.