Skocz do zawartości

TARNÓW i okolice nie gorsze...


ax

Rekomendowane odpowiedzi

Obserwacje można zaliczyć do najbardziej owocnych w całej mojej „karierze” astronomicznej. Zaliczyłem prawie 25 nowych Messierów i tym samym wszedłem za połowę całego katalogu.

 

Chciałbym podziękować wszystkim za wspólne obserwacje, a szczególnie Andrzejowi za przygotowanie bazy obserwacyjnej. Grupa się wyraźnie rozrasta. Bardzo fajnie jest poobserwować w tak licznym towarzystwie. Władek – dzięki, za transport.

 

Zbyszek.... Ty się nie bierz za astronomię, tylko za pisanie książek. Szacunek Mistrzu za „krótkie” i rzeczowe sprawozdanie. :blink::o:blink: Mam nadzieję, że na najbliższych obserwacjach powtórzymy taki mały rajdzik. po emkach. :szczerbaty::banan:

 

Piotrek

Edytowane przez Pitter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć !

 

Widzę że po wczorajszych obserwacjach wstąpił w TG nowy duch i energia (Ax, żałuj że Cię nie było). Przyłączam się do podziękowań dla Andrzeja za gościnność i organizację miejsca obserwacji. Witam też jego i Bastka w szeregach naszej grupy. Ponieważ najbliższy tydzień będzie bez Księżyca, to gdyby tylko dopisała pogoda proponuję wykorzystać ten czas maksymalnie (co prawda noce są teraz krótkie) . Co do mnie to w tym tygodniu mógłbym mieć wolne dni: wtorek, środa, piątek i sobota. W ostateczności również poniedziałek, ale po 22:30 (wracam po dniowce z Krakowa). Ponieważ ostatnio objechaliśmy razem wszystkie lokalizacje mogące być miejscem kolejnych zbiórek, więc myślę że możemy się już umawiać w miejscach docelowych, a nie jeździć zygzakiem po całym powiecie żeby się pozbierać. Potwierdzam to co napisał Zbyszek, że po przejechaniu grzbietu pasma Brzanki i cały czas jazdy przez gminę Ryglice (ponad 20 km), nie widzieliśmy ani jednej zapalonej latarni, wszystkie były wygaszone. Spytam się znajomego w ZE jak to jest, bo słyszałem że niektóre gminy zrywają umowę na całonocne oświetlanie. Była by to szczęśliwa okoliczność, bo jest tam dużo fajnych miejsc, a dużo bliżej.

Janusz, jak tam wypadły Twoje testy droi do Tuchowa przez Jodłówkę w porównaniu do drogi przez Ryglice ?

Edytowane przez Regulus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic dodać nic ująć.

Podziekowania dla Andrzeja za zorganizowanie miejsca obserwacj :notworthy:

Noc była krótka ale owocna :D

Co do przyszłego tygodna to niestety praca mnie troche ogranicza, ale może coś wykombinuje.

Pocdrowienia dla całego TG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za przybycie.

Miło było poznać nowych, sympatycznych ludzi z którymi mogłem obserwować niebo i porozmawiać na przeróżne tematy.

Do następnego zlotu. :Beer:

 

A tak apropo to jaki silnik masz w tej alfie :rolleyes:

Pojemność 1370 cm3

Moc 103 KM.

 

Pozdrawiam. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Ponieważ najbliższy tydzień będzie bez Księżyca, to gdyby tylko dopisała pogoda proponuję wykorzystać ten czas maksymalnie (co prawda noce są teraz krótkie) .

 

Wlasnie ogladalem TVN Meteo na Cyfrze+ i dowiedzialem sie ze ten tydzien (przynajmniej do czwartku) ma byc pochmurny, zimny i mokry. Mam nadzieje ze to tylko wroga propaganda, a rzeczywistosc okaze sie laskawsza.

 

P.S. W TVN Meteo jako jedynym polskim programie TV sa regularne, codzienne wstawki astronomiczne. Dla nas moze za powierzchowne, ale dla zainteresowanych tematyka laikow napewno ciekawe.

Edytowane przez Regulus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

Również dołączam się do podziękowań dla Andrzeja za zorganizowanie zlotu i za gościnę.

Miło było poznać Tarnowską Grupę i dołączyć do niej. Obserwacje muszę uznać za najbardziej udane, jakie miałem okazje dotąd prowadzić. Tyle DS nie widziałem jeszcze nigdy z uwagi na małe doświadczenie.

Myślę, że w nieodległej przyszłości zorganizujemy coś jeszcze.

Ja spróbuję w swojej okolicy rozpatrzeć się za jakimś dobrym miejscem. Może coś znajdę warte uwagi. W okolicy Brzostku mamy przecież trochę górek o wysokości 300-400 m n.p.m.

Pozdrawiam TG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ostatni, ale szczerze dziękuję Andrzejowi za gościnne przyjęcie, jakie nam urządził w Czermnej.

 

Janusz, jak tam wypadły Twoje testy droi do Tuchowa przez Jodłówkę w porównaniu do drogi przez Ryglice ?

Różnica wynosi 1 km na korzyść drogi, którą jechaliśmy na obserwacje, a do tego droga którą wracałem jest zdecydowanie gorsza - zwłaszcza w początkowym jej odcinku.

 

heh a podjazy były takie ze poloneza nam na 2 biegu muliło i momentami czeba było na jedynce jechac  no i nawierzchnia drogi tez niczego sobie (same dziury)

Tak bardzo zakurzonego samochodu, to dawno nie miałem, ale warto było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejechałem się dzisiaj do Lasu Radłowskiego zobaczyć jak tam z dojazdem i ewentualnymi miejscówkami. Droga z Łętowic do Biadolin jest żwirowa, ale nawet niezła, są przy niej chyba 3 duże przecinki, ale co z tego, skoro nie ma tam jak stanąć samochodem przy drodze (rowy z obu stron), ani wjechać na przecinkę (szlabany). Znalazłem jedną drogę bez szlabanu, jakieś 3 km od skrętu w Łętowicach na drogę przez las, potem po jakichś 800 m od skrętu w tą drogę dojechałem do polany, niestety dość wąskiej i zarośniętej drzewkami tak już do 2 metrów wysokości. Akurat tam dałoby się wjechać samochodem, ale nie warto chyba, bo horyzont mocno ograniczony. Później zjechałem w jeszcze jedną boczną drogę, ale przejechałem nią prawie 3 km i żadnej polany nie znalazłem. Tak więc w tym lesie na razie dobrego miejsca nie stwierdzono ;)

Edytowane przez antyqjon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja spróbuję w swojej okolicy rozpatrzeć się za jakimś dobrym miejscem. Może coś znajdę warte uwagi. W okolicy Brzostku mamy przecież trochę górek o wysokości 300-400 m n.p.m.

 

No i jak Ci poszlo ? Znalazles cos interesujacego ? Jesli chodzi o kryteria to zobacz w tym watku kilka postow wczesniej co pisalem w podobnej sprawie do Andrzeja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rowniez spedzilem dzien na rekonesansie w poszukiwaniu miejsc na obserwacje. Jedno mialem upatrzone juz wczesniej, jest to parking przy lesie tuchowskim, na trasie Tuchow - Zalasowa. Bylo by to miejsce idealne, bo ciemne, niekrepujace i blisko, ale niezbyt duze, nie wszystkie horyzonty byly by z niego widoczne. Szukalem tez w lesie w poblizu parkingu gdzie spotkalismy sie przed wyjazdem do Czermnej. Chyba cos znalazlem, ale musze jeszcze sprawdzic to miejsce noca. To polana z ambona mysliwska, blisko grzbietu i z mozliwym dojazdem lesna droga, z 200 m od asfaltu, a kilometr od tamtego parkingu. Podobna polane znalazlem tez blisko grzbietu, ale dalej, przy drodze z Jodlowej do Czermnej., tez wymaga jeszcze sprawdzenia w nocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg prognozy ICM pojutrze ma byc pogodna noc. Niestety, Lysy ma byc dzien przed kwadra i zajdzie a dobre o 1 w nocy. Nie wiem czy jest sens ordanizowac wyjazd, chyba ze bez DS-ow, typowo ksiezycowo-planetarny, najwyzej jeszcze gwiady i gromady. U mnie raczej sie nie ma po co, bo po sasiedzku postawili mi wiertnie gazowa, ktora jest obwieszona lampami jak choinka, ale Lowczowek bylby w sam raz. Jakie jest zdanie pozostalych czlonkow TG w tym temacie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli do jutra do 20 pogoda bedzie obiecująca, to proponuję zbiórkę o 21:00 pod LUX-em nad Białą, a o 21:15 na placu pod sklepem w Łowczowie. To drugie to na wypadek gdyby chcieli do nas dołączyć nowi koledzy: Andrzej z Czermnej i Bastek z Brzostka, no i oczywiście Janusz z Łowczowa. Wcześniej ja pojadę po Zbyszka a Władek zadeklarował chęć zabrania spod Zenitu Axa i Piotrka (jeśli zechce jechać). Gdyby pogoda nie dopisała to możemy imprezę przełożyć na następną nockę, ale wtedy Łysy będzie nam towarzyszył praktycznie całą noc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się bezchmurnie.

Niestety, nie będę mógł uczestniczyć. Praca.

Na godzinę jechać nie warto, a bez snu do pracy też mi się nie uśmiecha.

 

 

Jeśli do jutra do 20 pogoda bedzie obiecująca, to proponuję zbiórkę o 21:00 pod LUX-em nad Białą, a o 21:15 na placu pod sklepem w Łowczowie.

U mnie raczej sie nie ma po co, bo po sasiedzku postawili mi wiertnie gazowa, ktora jest obwieszona lampami jak choinka, ale Lowczowek bylby w sam raz.

A tak na przyszłość. W Łowczowie czy w Łowczówku?

 

Pozdrawiam. :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wyjaśnię :) Sklep w Łowczowie jest blisko torów kolejowych i stacji PKP Łowczów.

 

I zaraz za przejazdem kolejowym, czwartym liczac od Plesnej i jedynym z czynna budka droznika. Przed sklepem jest spory plac na ktorym zwykle dolacza Janusz. Ty gdybys jechal od Tuchowa przez Buchcice musialbys minac stacje PKP Lowczow i sklep bylby po lewej, z 200 m dalej, przed tym przejazdem

 

Stamtąd jedziemy kilka kilometrów do góry na polanę blisko cmentarza legionistów w Łowczówku, gdzie obserwujemy :)

 

na mapach gdzie sa oznaczone cmentarze z I w.s. nosi on nr 171, a wzniesienie ma nazwe Kopaliny, chociaz wg mnie ciezko sie tam dopatrzyc szczytu, teren nadal sie wznosi i konczy sie szczytem WAL ok.530 m npm. Tam tez czasem jezdzimy. Po drodze jest maszt nadawczy radia Dobra Nowina (+ZET i Trojki), stamtad obserwowalismy tranzyt Wenus, a na polane pod samym szczytem jezdzilem czesto, a kilka razy z Axem. Niestety, widac stamtad w dole swiatla Siemiechowa i Zakliczyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.