Skocz do zawartości

TARNÓW i okolice nie gorsze...


ax

Rekomendowane odpowiedzi

Nie zaglądałem ostatnio na grupę Tarnów. Dlatego nie zauważyłem, że się wybieracie na spotkanie. Dwóch pogodnych nocy oczywiście nie straciłem. Sprawdzałem mojego Oriona "za oknem", tj. ustawienie teleskopu wg lunetki biegunowej, a zwłaszcza napęd, a do tego było mi potrzebne 220V. Proszę uznać moją nieobecność jako usprawiedliwioną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Proponuje zorganizowa kolejne spotkanie grupy tarnowskiej w "3 Sloncach", w zwiazku z organizowanym zjazdem w Bieszczadach. Omówilibysmy kto moze jechac i kogo zabrac. Ja i Wladek jestesmy chetni na wyjazd a Piter mial sie spytac Tate. Musze tylko uzgodnic wolne w pracy. Bede mial 1 wolne miejsce w samochodzie, a Wladek mysle ze tez. Kazdy kto byl na obserwacjach w Roztokach wie ze nasze miejsca pod Tarnowem nie umywaja sie nawet w przyblizeniu. Kto jest chetny, prosze o kontakt, uzgodnimy termin

Edytowane przez Regulus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Jak w temacie:

Moze by cos wspolnie polukal?

 

Czekam na jakies luzne uwagi, propozycje.

 

Niestety siedzę dzisiaj w pracy i zadne dalsze wujazdy nie wchodza w gre. Ale obserwacje z dzialki są możliwe.

Zadzwoń około 20:30 na: 504 095 081

Jest szansa ze bedziemy lookali przez kolejnego Taurusa 380.

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skylux zwarty i gotowy tylko czeka na chwilę pogody :D W razie czego jestem chętny, tyle że odpadają nocki 4 i 5 maja (matura na drugi dzień  :rolleyes: ).

 

No ja tak tylko chcialem zagaic temacik co by np w przyszly wekend przy ladnej pogodzie wyruszyc na nocne lowy:)

Wiem ze w ten wekend wiele osob woli sobie w inny sposob odpoczac wiec moja propozycja jest na przyszly weekend czy tez tydzien.

W tygodniu skontaktowalem sie z Regulusem (a dokladniej on ze mna) i trzeba bedzie tu cos na biezaco sie umawiac by albo pojechac gdzies w nasze okolice albo ladnie sie wprosic na podworko np do Regulusa.

Co do 5 i 6 maja to powodzenia i zycze astronomicznego natchnienia i oczywiscie symboliczny kopniaczek na szczescie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety siedzę dzisiaj w pracy i zadne dalsze wujazdy nie wchodza w gre. Ale obserwacje z dzialki są możliwe.

Zadzwoń około 20:30 na: 504 095 081 

Jest szansa ze bedziemy lookali przez kolejnego Taurusa 380.

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

 

Mysle ze od ok polowy maja jesli bedziecie lukac cos za piastowska to z checia sie przylacze.

Sledzilem wasze watki dotyczace tej zabawy i az sie lezka w oku kreci jak sobie przypominam studenckie czasy....gdzie sie wlasnie szlo w tamto miejsce ogladac nieco mniej zasmiecone niebo miejskim swiatlem.

Jestem ciekaw jak tam jest teraz pod wzgledem ciemnosci..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez jestem chetny. Moge w wtorek, srode i sobote, z tym ze z pewnymi ograniczeniami ( we wtorek po 22:30 - wracam po dniowce), w srode i w niedziele ide na dniowke, wiec w wtorek i sobote nie dluzej niz do 24. Idealny bylby piatek, ale po poludniu musze jechac do Zakopca i juz napisalem do Darka Bobaka z propozycja wspolnych obserwacji w Chocholowskiej. Moglbym zabrac 1 osobe, inni musieli by pomyslec o transporcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tygodniu skontaktowalem sie z Regulusem (a dokladniej on ze mna) i trzeba bedzie tu cos na biezaco sie umawiac by albo pojechac gdzies w nasze okolice albo ladnie sie wprosic na podworko np do Regulusa.

 

Wypady w nasze stale miejsce (Lowczowek) ciagle sa aktualne. Co do mojego podworka, to zawsze gdy jestem w domu i jest pogoda zapraszam do siebie. Na lookanie Lysego czy planetek jest tak samo dobre, a blizej i wygodniej. Mam zamiar jeszcze raz sprawdzic Jamna, bo moze w noc zacmienia ksiezyca trafilismy na wyjatkowy dzien, ze swiecily sie te reflektory, bo pod pomniczkiem (ofiar pacyfikacji) bylo duzo swiezych kwiatow i wiencow. Mam tez zamiar jeszcze raz dokladnie spenetrowac okolice Zurowej, bo mam przeczucie tam mozna znalezc najlepsze miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do przetestowania filt ALP Antares (na zanieczyszczenie swiatlem) pozyczony w Roztokach od Mirka_D. Do tej pory nie mialem okazji go wyprobowac, bo albo nie bylo pogody, albo byl duzy Lysy, albo ja nie moglem z uwagi na prace. Dzis akurat zadnej z tych przeszkod nie ma i bede mial okazje sprawdzic jaki jest skuteczny na miejska lune w noc bezksiezycowa. Mam szczery zamiar go kupic, a dzieki uprzejmosci Mirka nie bede musial kupowac "kota w worku". Jesli jest ktos chetny to zapraszam dzis na obserwacje do Lowczowa. Mam zamiar wyjechac ok 22, ale jak nikt sie nie zglosi, to nie bede na nikogo czekac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poniedziałek 2 maja właściwie cały dzień byłem w górach, chodząc po okolicach Hali Łabowskiej. Dotarłem koło 19 do domu i zobaczyłem na forum wiadomość od Regulusa o ewentualnych obserwacjach w Łowczówku. Zgłosiłem się do niego na GG i po paru ustaleniach około 22 zabrałem się z nim i naszymi teleskopami (Meade 10'' i Skylux) na górkę koło cmentarza legionistów. Niestety nikt więcej nie dotarł na miejsce oprócz nas i obserwowaliśmy tylko my dwaj. Niebo było przeciętne, jakieś cirrusy się tu i ówdzie plątały, ale zasięg był około 6 mag. z małym "hakiem" - widziałem gołym okiem R CrB. Rozstawiliśmy nasz sprzęt i zaczęliśmy od Saturna, który już powoli zachodził. Porównywaliśmy obrazy dawane przez 10 mm Plossla z zestawu od Celestrona 114/900 z TeleVue Plosslem 11 mm. TV wypadł lepiej, ale ta 10-tka jak na tani okular klasy ekonomicznej spisywała się całkiem dobrze. Potem skierowałem Skyluxa w Lwa celem skompletowania obu tripletów. Do tej pory z obu tripletów widziałem tylko po dwie galaktyki w każdym, ale to już się zmieniło :) W pierwszym z nich M66 od razu widoczna, M65 słabsza, ale wciąż nie wymagała zerkania żeby ją dostrzec (choć oczywiście zerkaniem lepiej wyglądała). M66 w powiększeniu 64x wyraźnie wydłużona, nieco jakby wygięta, 65 ma jasne, trochę gwiazdopodobne jądro otoczone podłużną mgiełką. Teraz pora na dopełnienie tripletu, czyli NGC 3628. Wróciłem do pow. 35x i wpatrywałem się dokładnie w miejsce, gdzie powinna być. Po paru minutach wytężonego zerkania spostrzegłem słabą plamkę, bardziej prostokątną niż owalną w kształcie. Ta galaktyka jest chyba dość duża, ale ma niską jasność powierzchniową i jest ciężka do zobaczenia w małych teleskopach. W drugim triplecie M105 i M96 bez większych problemów, ale nie skupiałem się na nich tak bardzo jak na 65 i 66. W powiększeniu 22x ani śladu M95. 35x - może coś tam jest, może nie. 64x - zerkaniem widoczna słaba eliptyczna smuga. Nowa M-ka do kolekcji :) Ale to dopiero był początek jazdy z galaktykami - wziąłem kurs na Pannę. Zacząłem od dołu, w prawo od Spiki znalazłem jasne gwiazdy psi i chi Vir, w szukaczu odnalazłem punkt, który był trzecim wierzchołkiem trójkąta równobocznego, którego pozostałymi wierzchołkami były te gwiazdy i przesiadłem się do okularu z pow. 22x. Zobaczyłem od razu układ 3 gwiazdek celujący prosto w wydłużoną jasną mgiełkę - czyli M104. Ładnie zniosła powiększenie, w 64x otoczona gwiazdkami 9-10 mag. Niestety 7cm obiektywu to za mało, żeby dostrzec w niej ciemny pas. No to jadę do góry - nie robiłem żadnych notatek, więc tylko wyliczę, co widziałem, może z krótkimi uwagami. Po kolei - M49, M61 - słabeusz z jasnym jądrem, M99 - słabeusz, ale wyraźnie widoczna zerkaniem, M100 trochę jaśniejsza, M98 - najbardziej wątpliwy obiekt tej nocy, nie uznaję jej jako widzianej. M85 całkiem jasna. M88 - słaba, tylko zerkaniem. M91 jeszcze słabsza, widoczna dopiero po dłuższym wpatrywaniu się zerkaniem. M86 i M84 to klasyka, obie ładne, wyraźne. M87 podobna do nich, M89 - słaba, M90 - wydłużona, też słabiutka. M58 i M59 podobne do siebie, za to niedaleko M60 - miłe zaskoczenie - jasna, duża i w ogóle fajna. Na koniec zwiedzania gromady M61 - słaba, owalna, z jaśniejszym jądrem. Nadeszła pora na jakieś jaśniejsze obiekty dla oczu zmęczonych wyciskaniem fotonów :) Najpierw M5 - kulka w Wężu. W 64x jakieś kilka gwiazdek na obrzeżach się pokazywało od czasu do czasu, w 175x gromada nabrała ziarnistego wyglądu. Potem M13 - w 64x patrząc zerkaniem rozdzielone gwiazdki z obrzeży, ale w 175x był świetny efekt. Gdy patrzyłem na nią na wprost, widziałem po prostu kulistą mgiełkę, czy mglistą kulkę :) Zerkaniem natomiast odniosłem wrażenie, że obraz śnieży jak telewizor :) Pojawiła się masa gwiazdek, ale nie mogę powiedzieć, że dobrze rozdzielonych - po prostu tu i ówdzie wyskakiwały i znikały :) Gdy później zobaczyłem ją w Meadzie w ok. 200x, nie chciałem już wracać do Skyluxa :) Wtedy oglądałem ją w Meadzie dwa razy - raz z filtrem ALP, raz bez. Z filtrem tło nieba było sporo ciemniejsze, ale wyciął trochę gwiazd na obrzeżach gromady, bez filtra wydawała się trochę większa. Nie testowaliśmy wpływu filtra na mgławice, bo Strzelec dopiero wschodził gdy już wyjeżdżaliśmy, a niebo przy horyzoncie nie było najlepsze. Rzuciliśmy jeszcze okiem na M11 w Tarczy, złożyliśmy telepy i pojechaliśmy do domów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam to co napisal Zbyszek. Wyjazd byl udany, obserwacje tez. Tylko filtra ALP nie udalo sie przetestowac z mglawicami, bo ich nie bylo. Kto nie byl, niech zaluje. Planujemy wyjazd jeszcze dzis, narazie do wczorajszego skladu zglosil sie jeszcze Wladek. Dzis pojechalibysmy wczesnie, a ja musialbym wczesniej tez wrocic (jutro wstaje o 5), co nie przeszkadza zeby inni zostali dluzej. Czekam na zgloszenia. Wladek ma miejsca w samochodzie, moze kogos zabra, bo ja zabieram Zbyszka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję udanych łowów :) Nic dziwnego, że nie widziałeś ścieżki pyłowej w M104. Południowa, mniejsza część zgrubienia centralnego ma bardzo niską jasność powierzchniową, dlatego nie jest to łatwe nawet w dużo większych teleskopach. Mi się nie udało jej zobaczyć nawet w 200K przy dużym powerze, chociaż warunki miałem wyśmienite.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cos nie bardzo chce sie wypogodzic po burzy. Mam przeczucie ze chyba z dzisiejszego wyjazdu nic nie bedzie. Jakby cos, to jutro wracam do domu 22:10 (a moze uda mi sie wczesniej) i bylbym gotowy zaraz wyjechac. Sprzet zostawiam spakowany z samochodzie, tylko bym sie przebral. Jesli jutro byla by pogoda i chetni na wypad to z mojej strony nie widze przeszkod.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wspomniałem o kilku (6 czy 7) szybkich meteorach, które zauważyłem po północy. Jasności zawierały się w przedziale od 1 do 4,5 mag., a chyba 5 z nich tak jakby wylatywało z radiantu gdzieś w górnej części Wolarza.

Mogę jeszcze dodać, że podczas obserwacji my też byliśmy obserwowani :) Jakiś zwierzak kręcił się w tych krzakach otaczających polanę od wschodu i szeleścił raz bliżej, raz dalej od naszego stanowiska. Nie powiedział, że chce sobie zerknąć przez teleskop, więc nie zapraszałem go bliżej :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzylem na ICM i wg prognozy tam zawartej dzis bedzie sie ciezko spodziewac kokretnego wypogodzenia.

Regulus byl wczoraj w okolicach Zurowej i wg jego relacji bylo calkiem znosnie jak na taka zawieruche jaka byla wczorajszego dnia.

Byc moze i dzisiaj sie cos powtorzy.

W razie czego wysylam tego posta by rozbudzic wasza czujnosc na mozliwy dzisiaj wieczor jakis wypad w razie wypogodzenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.