Skocz do zawartości

TARNÓW i okolice nie gorsze...


ax

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj zanosi się na niemal bezchmurną noc, a i Księżyc wzejdzie trochę później. Może w końcu wziąłbym te dwa numery ASTRO, których zapominałem zabrać na poprzednie wyjazdy  :Boink:

 

A trzeci numer już w drodze. Między innymi z propozycją "polowania" na letnie gromady kuliste. Zestawiłem tam podstawowe dane i zdjęcia 24 najjaśniejszych obiektów z Wężownika, Strzelca i kilku innych gwiazdozbiorów. I oczywiście mapki ułatwiające ich zlokalizowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zanosi się na niemal bezchmurną noc, a i Księżyc wzejdzie trochę później. Może w końcu wziąłbym te dwa numery ASTRO, których zapominałem zabrać na poprzednie wyjazdy  :Boink:

No właśnie. Jak z Waszym przyjazdem? Jeśli się nie wybierzecie do Łowczówka, to i tak rozłożę ze sprzetem się za domem i będę ćwiczył dokładne ustawienie montażu. Trochę tu więcej świateł, ale tragicznie nie jest.

Zbyszku - chętnie przeglądnę Twoją prasę. Możesz zdradzić, co jest w ASTRO. Nie znam tego tytułu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

optymistyczne prognozy są też na jutro i pojutrze. Tym razem nie pracuję. Jeśli komuś będzie mało dzisiejszych obserwacji to może jeszcze się wybierze. Też chętnie obejrzałbym pismo Astro, o którym tyle słyszeliśmy od Zbyszka, ale to już jak Janusz je odda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek z pewnością napisze relację z obserwacji.

Ja chciałbym wstawić fotki gwiazdozbiorów, które wczoraj zrobiłem. Są lepsze niż ostatnio, ale i tak oczywiście nie jestem z nich zadowolony. Cóż, początki są trudne. Mam nadzieję, że "fachowcy" nie zaglądają tutaj i nie wyśmieją :D . Ponieważ nie posiadam jeszcze umiejętności odszumiania, więc pomiędzy gwiazdami trafią się również hot pixele. Niestety nie umiem ich wszystkich wskazać B) Liczę na wyrozumiałość :Boink:

 

Wszystkie zdjęcia to pojedyncze klatki wykonane w JPG o max rozdzielczości (oczywiście zmniejszonej do publikacji na www - w tej chwili mają po ponad 200 kilo) aparatem EOS 300D i obiektywm Sigma 70-300 SMII APO; ISO=800; AV=5,6; ogniskowa=70*1,6=112

 

1. Fragment Małego Wozu

TV=118 sek

 

2. Korona Północna

TV=180 sek

 

3. Kasjopeja (była dość nisko nad horyzontem, do tego zaświetlonym - co widać)

TV=118 sek

Mały_Wóz.jpg

Korona.jpg

Kasjopeja.jpg

Edytowane przez jan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

optymistyczne prognozy są też na jutro i pojutrze. Tym razem nie pracuję. Jeśli komuś będzie mało dzisiejszych obserwacji to może jeszcze się wybierze. Też chętnie obejrzałbym pismo Astro, o którym tyle słyszeliśmy od Zbyszka, ale to już jak Janusz je odda.

 

Ja dziś nie dam rady, ale jutro jestem do dyspozycji. Przejrzałem jeden numer ASTRO - spodobał mi się. Dałem znać Robertowi B. o moim zainteresowaniu pismem, więc może będę go również miał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest relacja :) Tym razem do Łowczówka podrzucił mnie Władek, który jechał razem z Kubą. Niestety Pitter nie dał rady do nas dołączyć. Ok. 21:45 dojechaliśmy na polanę w Łowczówku, gdzie zastaliśmy już Janusza zajętego precyzyjnym ustawianiem montażu na biegun. My również rozłożyliśmy nasze sprzęty - tym razem nie było ich dużo. Mizar Władka, Orion 6'' Janusza (który i tak służył tylko jako podstawka pod 300D ;) ), Taiga 16x80, Breaker 12x60 i Meade 10x50. No i cóż... ledwo to rozłożyliśmy i zerknęliśmy na Jowisza, z północy przylazły chmury i zasłoniły prawie całe niebo. Zamiast gwiazd tu i ówdzie świeciły latające zielone punkciki - świetliki :) Latały też nietoperze, i co gorsza komary <_< Po jakimś czasie w dziurach w chmurach pojawiały się pojedyncze gwiazdki - Deneb, Altair czy Polarna, w którą Janusz celował lunetką biegunową. Z pogodą potem było różnie - raz się prawie całkiem przejaśniało, a parę minut później znowu niebo zakrywało się chmurami. W tych przejaśnieniach oceniłem sobie kilkanaście zmiennych, a Janusz focił gwiazdozbiory, z niezłym zresztą rezultatem :) Na zdjęciu Korony zasięg wyszedł 10 mag. z lekkim hakiem, pewnie na pełnej klatce możnaby zajrzeć trochę głębiej w kosmos :) Przeleciało nam nad głowami parę satelitów i samolotów, Władek skutecznie ścigał je po niebie Mizarem :D Oglądając sobie Łabędzia i notując, które gwiazdki mieszczą mi się w polu widzenia Meade'a 10x50, oszacowałem jego pole na ok. 6,5 stopnia. W momentach bardzo dobrej przejrzystości, gdy ruszył się wiaterek i zasięg gołym okiem osiągał momentami 6,4 mag., w lornetce podziwiałem Drogę Mleczną i zrobiłem sobie szybciutką rundkę po jasnych M-kach. Były to (po kolei numerami): 2, 3, 4, 5, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 31, 32, 33, 39, 40, 51, 52, 53, 56, 57, 64, 71, 81, 82, 92, 101, 103.

Około 1 już niebo na wschodzie rozświetliło się od Księżyca, na niego też rzuciliśmy okiem, a potem spakowaliśmy nasze sprzęty i zabraliśmy się z powrotem do domów... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj z Regulusem wyjechaliśmy zamiast na górkę w Łowczówku, to prawie na szczyt góry Wał, na polanę położoną ponad 100 metrów wyżej niż ta koło cmentarza Legionistów. Stamtąd jest dużo lepszy widok na południe i południowy zachód, Skorpion świecił całkiem wysoko nad odległymi wzgórzami. Ze sprzętem było jeszcze skromniej niż przedwczoraj - dwie lornetki i Celestron 114/900. Chmur trochę było gdzieś tak do północy, później się bardzo przyzwoicie przejaśniło. Skupiłem się na ocenianiu zmiennych no i zrobiłem ponad 50 obserwacji. Droga Mleczna widoczna była bardzo ładnie, M24 w Strzelcu, czy nawet M8 były wyraźnie widoczne gołym okiem. Niestety nieco niżej utrzymywała się chmurka i nie dałem rady zobaczyć M6 i M7. W lornetce rzucały się w oczy ciemne mgławice w Tarczy, niedaleko znanej zmiennej R Sct. Wewnątrz M24 również widać było 2 ciemne małe plamki, znane jako B92 i B93. Zasięg po tym jak przeszły chmury był naprawdę bardzo zacny, w lornetce 12x60 wyciągałem zerkaniem gwiazdkę 11,1 mag. w Łabędziu. Przeleciało tu i ówdzie kilka meteorków i satelitów, a 20 minut po północy leciała ISS, świecąc z jasnością ok. -3 mag. Niedaleko naszego stanowiska kręciły się jakieś myszki, popiskując tu i ówdzie w trawie. Wschodzący Księżyc zobaczyliśmy już bardzo nisko nad horyzontem, a w chwilę później pokazał się Mars w bliskiej koniunkcji z Łysym. Niebo od wschodu zaczęło się rozświetlać, ale jeszcze zobaczyłem M31, h+chi i kilka innych znanych DS-ów w Kasjopei i okolicach. No a później to już poskładaliśmy sprzęt i wróciliśmy do Tarnowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myslicie o dzisiejszym dniu?

 

niestety, jutro i pojutrze mam dniowke, tak ze dzis odpada. W sobote mam nocke. Poza tym ksiezyc jest dopiero w kwadrze i dosc wczesnie wschodzi. Moze, jak bedzie pogoda to pojutrze , zaraz po powrocie z pracy. Spakowal bym juz sobie sprzet do auta i od razu pojechal.

Edytowane przez Regulus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myslicie o dzisiejszym dniu?

Ja jestem wolny i dziś i jutro. Pojutrze i przez kilka następnych dni prawdopodobnie nie. Na jutro są chyba lepsze prognozy. Będę śledził forum, jak inni ustosunkują się do terminu obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co najmniej trzy osoby z naszej grupy mają teraz więcej czasu, rano można dłużej pospać, więc tym bardziej liczę na nasze spotkanie.

W lipcu jestem na urlopie. :banan: Na forum zerknę od święta.

W związku z czym proszę o info na temat potencjalnego zlotu na 663 210 242.

Może by wykorzystać te kilka godzin do wschodu Księżyca i uderzyć gdzieś na obserwacje. Ja oczywiście proponuję Łowczówek - bo mam najbliżej  :D .

Zapraszam do Czermnej. :Beer:

 

Pozdrawiam :Salut:

Edytowane przez AndrzejS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No więc i po wypadzie. Zbyszek, zgodnie z tradycja opisz go jak i poprzednie. Od siebie dodam, że 2 dni wcześniej byłem w towarzystwie Andrzeja Skoczewskiego i Janusza na obserwacjach w Jamnej (a właściwie w Siekierczynie, ale to niedaleko i na tej samej górce). Okolica zupełnie nieoświetlona, widoczność idealna, jedynie w Bieszczadach było ciemniej. Może Janusz i Andrzej wypowiedzą się w tej sprawie. Przy okazji, dzień wcześniej w czasie poszukiwania miejsc pod obserwacje w okolicach Jamnej poznałej w sąsiednim Bukowcu młodego księdza, również miłośnika astronomi, który ma zamiar urządzić sobie w pobliżu plebani własne obserwatorium i który gorąco zaprasza TG do siebie na obserwacje.

Edytowane przez Regulus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg prognozy ICM w nocy z 7/8 ma być idealnie bezchmurne niebo. Łysego też jeszcze nie będzie. Może wykorzystajmy ostatnie być może w tym roku okazje na kolejny wypad obserwacyjny? Proponuję Jamną, oprócz miejsca gdzie byłem poprzednio z Andrzejem i Januszem wypatrzyłem tam jeszcze jedno, być może lepsze, ale o niewiadomej własności, więc trzeba by przyjechać nieco wcześniej i spytać sie o to w sąsiednim (niezbyt bliskim) domu. Albo przyjechać tam później, po cichu, bez pytania licząc że nikt się nie przyczepi, albo nie zauważy. Proszę chętnych o zgłaszanie propozycji lub kontakt na gg lub komórkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej nie napisałem relacji, więc zrobię to teraz, ale dość krótko. Na górce w Łowczówku stawili się wlad, edge, Andrzej z Czermnej, Regulus i ja. Co do sprzętu - Orion XT10", Meade Starfinder 10", mój Skylux, monokular 20x60 oraz cała gromadka okularów i filtrów (ALP i kolorowe planetarne). Na początku ścigaliśmy trochę klasyków - M31, M13, jasne planetarne, parę innych kulek itp. Seeing był całkiem dobry - epsilony Lutni bardzo stabilnie rozdzielone, prawie nie pływające w pow. 117x w Skyluxie (z pożyczonym od Regulusa ortoskopem 6mm). W Orioniku Władka zobaczyliśmy dwie części Cirrusa, i to bardzo ładnie z filtrem ALP. Podobnie M27 wyglądała lepiej z tym filtrem, a nad ranem M42 - również poprawa jakości obrazu. Filtr ten jest typu anty-light pollution, choć my i tak byliśmy w dość ciemnym miejscu, tyle że tu i ówdzie plątały się wysokie chmurki. Mimo tego zasięg był minimalnie lepszy niż 6 mag. Po 1 w nocy w zasadzie wszyscy patrzyli już tylko na Marsa w różnych teleskopach z różnymi filtrami. Generalnie uznaliśmy, że najlepiej wyglądał z filtrem #80A - dawał największy kontrast. Trzeba by jeszcze spróbować z filtrem polaryzacyjnym. Gdy wzszedł Saturn, również i jego obejrzeliśmy, korzystając z filtrów, jednak w jego przypadku trzeba będzie poczekać na zimę, gdy będzie wyżej. Merkurego się już nie doczekaliśmy, bo na wschodzie pojawiła się przed nim spora chmura kłębiasta. Już blisko 5 rano zebraliśmy graty i wróciliśmy (Andrzej pojechał trochę wcześniej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okolica zupełnie nieoświetlona, widoczność idealna, jedynie w Bieszczadach było ciemniej. Może Janusz i Andrzej wypowiedzą się w tej sprawie.

W Bieszczadach co prawda nie byłem, ale z miejsc, w których prowadziliśmy obserwacje, to wydaje się najciemniejsze - Drogę Mleczną widać niemal po horyzont.

Miejsce, które wraz z Regulusem i Andrzejem odwiedziliśmy jest niezłe. Tylko jeden z gospodarzy dość długo świecił sobie na podwórku, ale jek już poszedł się przekimać, to horyzont południowy odsłonił swoje piękno - obserwacje można prowadzić już na poziomie kilku stopni nad horyzontem.

Wcześniej byliśmy na polance, o której wspomniał Regulus - jeszcze lepsza. Tyle, że niedaleko jest dom mieszkalny (podczas ewentualnych obserwacji zasłonięty ruderą, która jest przy polance). Zero świateł. Jednak dojeżdżając do tego miejsca jesteśmy zauważalni, a bez pozwolenia gospodarza trudno ryzykować brony w plecach.

Podsumowując - Siekierczyna, to najlepsze z naszych miejsc obserwacyjnych. Trochę daleko, ale od czasu do czasu warto pocieszyć się takim widokiem Wszechświata.

 

Co do mojego udziału w Waszych najbliższych obserwacjach, to raczej będę trzymał kciuki za dobrą pogodę. Wrzesień i czerwiec, to najgorsze dla mnie miesiące. Najtrudniej mi wysupłać choć odrobinę wolnego czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj byliśmy z Regulusem tylko we dwóch w Łowczówku. Warunki były nieco lepsze niż ostatnio - zasięg w zenicie ok. 6.3 - 6.4 mag. gołym okiem, w lornetce widziałem zerkaniem gwiazdki 10.6 - do 11 tym razem nie dociągnąłem. Skupiłem się głównie tylko na ocenianiu zmiennych, więc zrobiłem z kilkadziesiąt obserwacji, w tym w drugiej części nocy przywitałem się z kilkoma zimowymi gwiazdkami :) W międzyczasie, kiedy nie oceniałem, to kładłem się na karimacie z lornetką i sobie penetrowałem te okolice, które były akurat blisko zenitu - czyli Łabędź, Jaszczurka, Cefeusz, potem Kasjopea itp. Właśnie między Łabędziem a Jaszczurką przyłapałem ciemną mgławicę B168, na której końcu jest focona przez Waldka mgławica Kokon. Poza tym zaliczyłem sporo gromadek z różnych katalogów, nie licząc M-ek były to między innymi:

NGC: 129, 225, 457, 663, 6939, 7082, 7160, 7209, 7243, 7380, 7789, 7790 + cała masa w Łabędziu

Stock: 1 w Lisku, 2 koło NGC869+884, 5 - nawet gołym okiem widoczna, a w lornetce coś na kształt strzałki (widziałem ten układ tyle razy zbaczając trochę z okolic RZ i SU Cas, ale nigdy nie zauważyłem, że to jest w jakimś katalogu jako gromada :D )

Melotte: 15 wewnątrz mgławicy IC 1805, 20 - alfa Perseusza i okolice, 22 - Plejady ;), 25 - Hiady :)

 

U Regulusa w teleskopie widziałem M15, M2, M33 (włącznie z NGC 604), M29, M1, M36-37-38 w Woźnicy, niżej M35 i NGC 2158, więcej nie pamiętam ;)

 

Przed 3 rano rzuciliśmy tylko okiem na Marsa, a potem spakowaliśmy sprzęty i wyjechaliśmy z Łowczówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc i po wypadzie. Zbyszek, zgodnie z tradycja opisz go jak i poprzednie. Od siebie dodam, że 2 dni wcześniej byłem w towarzystwie Andrzeja Skoczewskiego i Janusza na obserwacjach w Jamnej (a właściwie w Siekierczynie, ale to niedaleko i na tej samej górce). Okolica zupełnie nieoświetlona, widoczność idealna, jedynie w Bieszczadach było ciemniej. Może Janusz i Andrzej wypowiedzą się w tej sprawie.  Przy okazji, dzień wcześniej w czasie poszukiwania miejsc pod obserwacje w okolicach Jamnej poznałej w sąsiednim Bukowcu młodego księdza, również miłośnika astronomi, który ma zamiar urządzić sobie w pobliżu plebani własne obserwatorium i który gorąco zaprasza TG do siebie na obserwacje.

A niech mnie!!! 12 dni w bacówce w Jamnej byłem i takie spotkanie mnie ominęło :( a żeby było smieszniej - specjalnie na obserwy sprzęt z Poznania pociagiem wiozlem. Miajsce świetne na obserwacje - i do tego swietna baza noclegowa w bacówce (zwłaszcza dla studentów i pracowników UAM)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niech mnie!!! 12 dni w bacówce w Jamnej byłem i takie spotkanie mnie ominęło :( a żeby było smieszniej - specjalnie na obserwy sprzęt z Poznania pociagiem wiozlem.

 

No szkoda, może nawet nas widziałeś, bo przyjechaliśmy do bacówki, ale była wczesna noc, dużo ludzi się kręciło i świeciło lampy przed schroniskiem i pawilonami poniżej. Gospodarze schroniska powiedzieli że możemy obserwowac, ale dla nas nie będą wyłączać oświetlenia na czujki, ani zakazywać używania świateł mieszkańcom bacówki. Nie chcieliśmy długo czekać, więc pojechaliśmy 2 km dalej, na tej samej górce, gdzie czerwony szlak do głazu "Wieprzek" skręca z gruntowej drogi do lasu. Tam jest już szlaban, ale przy okazji mała polanka, miejsce do parkowania. A najważniejsze należało do lasów państowych i nie musieliśmy się obawiać że bez uzgodnienia stanęliśmy na prywatnym gruncie

 

Miajsce świetne na obserwacje - i do tego swietna baza noclegowa w bacówce (zwłaszcza dla studentów i pracowników UAM)

 

Owszem, ale dla mieszkańców Tarnowa zawsze lepiej jest wrócić te niecałe 40 km asfaltową drogą i zająć się swoimi sprawami niż zostać i płacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.