Skocz do zawartości

TARNÓW i okolice nie gorsze...


ax

Rekomendowane odpowiedzi

Kurna no, jak tak patrzę na te księżyce, to musze powiedzieć ze podoba mi sie. Ostre, nieporuszone. Bardzo ładnie to wszyło  :Salut: a co jaważniejsze- z ręki  :helo:

 

Ja tez jestem zaskoczony tym co wyszlo :):banan:

Trzeba bedzie cwiczyc reke by gazowe kuleczki polapac (no na jednym nawet widac ze tam jest jupiterek) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem trochę krótszą relację, bo mamy przecież jeszcze zdjęcia :)

 

Jak zwykle, o ustalonej porze przyjechał po mnie Regulus, wrzuciłem sprzęt do auta i pojechaliśmy pod Zenit. Władek z Kubą już byli, zaraz potem dotarł Pitter i Andrzej. Pojechaliśmy drogą w stronę Tuchowa, a w Piotrkowicach skręciliśmy z niej w prawo i zjechaliśmy do Łowczowa. Pod sklepem czekaliśmy chwilę na Janusza, ale okazało się, że był już na polanie na górze. Zajechaliśmy, rozstawiliśmy graty i zrobiliśmy krótką sesję zdjęciową. Wyliczanka sprzętu: Meade 10’", Celestron 114/900 (oba Regulusa), Orion SkyView Pro 6 EQ, Canon 300D (sprzęt Janusza), Mizar Władka, mój Skylux oraz parę lornetek: BPC 20x60, Taiga 16x80, DO Hunter 9x63.

 

Na pierwszy cel poszedł Księżyc, którego nawet próbowaliśmy focić, szczególnie Andrzejowi wyszły przyzwoite zdjęcia robione w projekcji okularowej przez mojego Skyluxa i dużego Meada. Seeing niestety był dość kiepski i Jowisz na przykład się nie prezentował szczególnie interesująco. Władek w swoim Mizarze przy jeszcze jasnym niebie pokazał nam M13 w wersji "humorystycznej" :D Ja miałem za cel tej nocy sobie poszkicować co nieco, oraz zobaczyć kilka gwiazd podwójnych. Co do szkicowania, to zagadkę z tym związaną wkrótce przedstawię ;) A co do podwójnych, to najpierw zobaczyłem klasyki, typu Albireo, Mizar. Potem w Herkulesie - alfa i rho, obie ładnie rozdzielone, alfa różnokolorowa. Epsilony Lutni niespecjalnie, jeden wydłużony, jeden od czasu do czasu rozdzielony. Spróbowałem potem tau Wężownika, ciaśniutki układ, ale o podobnej jasności składników. Na pewno go nie rozdzieliłem, ale zauważyłem nieznaczne wydłużenie.

 

Potem zabrałem się za szkicowanie obiektu na zagadkę, w międzyczasie grupa skupiła się przy Meadzie, bo Księżyc już powoli zachodził i można było popróbować patrzeć na DS-y.

Słyszałem, jak oglądali tam same piękności - M57, M13, później M31. Szkicowanie zajęło mi trochę czasu, a po sąsiedzku Janusz robił zdjęcia Canonem 300D. Ja sobie trochę zwiedzałem okolice Liska i Strzały, zerknąłem na M27, później M71, rozdzieliłem gammę Delfina (ładny układ, fajne kolory). Potem pożyczyłem od Janusza Taigę 16x80 i zrobiłem sobie rundkę w lornetce po Strzelcu i okolicach. Szkoda, że przy horyzoncie była dość słaba przejrzystość, ale i tak widok wspaniały... Masa gromad, mgławic... po prostu sobie można przeglądać całą Drogę Mleczną od Strzelca przez Łabędzia aż po Kasię i co chwilę odkrywać coś ciekawego. W Łabędziu w Taidze znalazłem kawałek Cirrusa, natomiast nie mogłem go zobaczyć w Hunterze 9x63.

 

Gdy Księżyc zaszedł, zasięg gołym okiem wynosił ok. 6,0 mag. blisko zenitu, co i tak było sporą poprawą w stosunku do sytuacji parę godzin wcześniej. No niestety już jakąś godzinę później zaczęło świtać. W międzyczasie rozmawialiśmy sobie o kompach, rowerach itp... :) W czasie nocy sypnęło kilka meteorów, a tuż przed 22, a potem trochę po 2 błysnęły satelity Iridium. Nie czekaliśmy już na Marsa, powoli zaczęliśmy składać sprzęt i parę minut po 3 byliśmy w Tarnowie.

 

Dzięki wszystkim za dotrzymanie towarzystwa, do następnego razu :D

 

Parę fotek tutaj:

 

 

wlad_jan.jpg

Władek i Janusz

 

 

ax_kuba.jpg

Andrzej z natchnieniem opowiada...

 

 

ax_regulus.jpg

Regulus obserwuje, ax foci.

 

 

ax_skylux.jpg

Próby (całkiem udane zresztą) sfocenia Łysego przez Skyluxa.

Edytowane przez antyqjon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle wyczerpujące sprawozdanie Zbyszka - nic dodać, nic ująć.

Dorzucę jeszcze jeden Księżyc.

 

ISO 800; TV 1/100; AV 11; ogniskowa 300*1,6=480

300D+Sigma APO 70-300

ksiezyc.jpg

Edytowane przez jan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle wyczerpujące sprawozdanie Zbyszka - nic dodać, nic ująć.

Dorzucę jeszcze jeden Księżyc.

 

Niom Księzyc wyszedl Ci dosc dosc :)

Jestem ciekaw jak wyglada surowa (w oryginalnej wielkosci) klatka;)

 

Sprawozdanie Zbyszka to cudo...fajnie sie to czyta ;)

 

PS:

DO Hunter 8x56 (ale Ciiii - podobno sie liczy srednica (...) :ha::ha: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyjazd zaliczam do udanych mimo księżyca :D

AX zdiecia nawet ciekawie wyszły ciekawe jak tam zdiecia Janusza, tak z ziekawości żucił by coś jedno ze swoich zdieć gwiazdozbiorów.

Co do M 13 fak faktem cieniutka jak nic ale wkońcu lukana przy łysym no i lekko widocznej łunie słońca, ale i tak przebiła M 4 którą lukaliśmy nieco puźniej :szczerbaty:

Dzieki za towarzystwo, do następnego zlociku

 

PS nikt nie wspomniał nasze miejsce obserwacyjne okazało sie miejscowym miejscem schadzek :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  ciekawe jak tam zdiecia Janusza, tak z ziekawości żucił by coś jedno ze swoich zdieć gwiazdozbiorów.

Hmm... powiedzmy, że następnym razem wyjdą lepiej...

 

Jestem ciekaw jak wyglada surowa (w oryginalnej wielkosci) klatka;)

Plik trochę zbyt duży...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem nowy wątek naszych obserwacji, bo tamten już dość spuchnięty...

Najbliższe dwie nocki zapowiadają się całkiem całkiem (jak na lato). Może by wykorzystać te kilka godzin do wschodu Księżyca i uderzyć gdzieś na obserwacje. Ja oczywiście proponuję Łowczówek - bo mam najbliżej :D .

Co najmniej trzy osoby z naszej grupy mają teraz więcej czasu, rano można dłużej pospać, więc tym bardziej liczę na nasze spotkanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.