Skocz do zawartości

TARNÓW i okolice nie gorsze...


ax

Rekomendowane odpowiedzi

Przyznam sie ze jeszcze za czasow studenckich specjalnie bywalem na jego pojedynczych wykladach na krakowskim UJ np nie chodzac w tym samym czasie na wyklady na mojej uczelni :)

A i nie zadko widzialem programy z jego udzialem w TV edukacyjnej na TVP1...szkoda tylko ze juz nie ma praktycznie w TV nic o nauce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UWAGA !!!

Wg prognozy pogody w TVN i w ICM jutro ma byc i dosc cieplo i bezchmurnie miedzy 12 a 24. A potem lekkie zachmurzenie. W związku z powyższym ogłaszam stan podwyższonej gotowości dla wszystkich chetnych. Miejsce chyba tam gdzie zawsze, chyba ze ktos ma lepszy pomysl. Chętnych prosze o kontakt na forum i na gg.

Edytowane przez Regulus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UWAGA !!!

Wg prognozy pogody w TVN i w ICM jutro ma byc i dosc cieplo i bezchmurnie miedzy 12 a 24. A potem lekkie zachmurzenie. W związku z powyższym ogłaszam stan podwyższonej gotowości dla wszystkich chetnych. Miejsce chyba tam gdzie zawsze, chyba ze ktos ma lepszy pomysl. Chętnych prosze o kontakt na forum i na gg.

 

Wstępny czas wyjazdu chętnych - godzina 18. Kontakty na GG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś miał podobno napisać relację z wypadu. Widze że bez Zbyszka w roli kronikarza nasze dokonania przepadną dla potomnych.

 

Nie ma chętnych( mimo deklaracji) , to może ja coś "skrobnę".

Nie będzie to klasy Naszego "Gal Anonima... :D " ale lepszy "rydz" niż NIC.

Z góry zakładaliśmy udanie sie na "stałe" miejsce obserwacyjne czyli:

do Łowczówka, wzgórze 380 m npm. Po kilku minutach do grupy"dotarł" "Jan" ze swym Orion`em i lornetą 16x80.

Rzadko trafiają się tak wspaniałe warunki atmosferyczne do obserwacji nocnej. Seeing oceniłbym na 7/8(? - niech ktoś mnie poprawi jeśli sie mylę).

Widok obiektów nieba wręcz "powalał" na kolana.

W 4 teleskopach i 3 lornetkach grupa(9 osóB) podziwiała piekne obrazy

obiektów ,głównie kometę Q2 Machholz.

2" okular Kellner "pokazał" swą wartość i "pazury" :

obrazy(prawie) czyste, dyfrakcyjne(ostre i punktowe) a widok mgławic( M42/43, M78( dla mnie PO RAZ PIERWSZYw takiej okazałości ), M31/32/110 i wielu innych) oraz gromad M41, M44, M45, ....) "zatykał dech w piersiach"(przynajmniej moich).

Testowany był na teleskopach z lustrem 155mm(mój(57x, f/9,6))

i 254mm ("Regulusa"(44x,f/4,5), dając na sprzęcie Jerzego "pełną moc".

Szerokie pole widzenia oraz 23mm LER sprawiają, że obserwację prowadzi się

bardzo wygodnie i komfortowo.

Uwidoczniła się też jego minimalna wada: lekkie "rozmazanie" przy krawędzi, ok. 15-20% pola widzenia okularu.

W pozostałym polu - obrazy "jak żyleta"( w ocenie obserwujących) - kontrastowy, bez zbędnych"odblasków".

Z planet Saturn prezentował całą swą okazałość jednak niekwestionowaną "gwiazdą wieczoru" była kometa Q2.

W obserwacjach, po raz pierwszy(oprócz rodziny Pittera),uczestniczył Władysław"Wlad" ze swoim "Mizarem", którego oficjalnie powitaliśmy w szeregach TG. Służyliśmy(głównie "Regulus") pomocą Władysławowi w poprawnym ustawieniu teleskopu a Ax wyjaśniał tajniki astro-fotografii Januszowi(Orion).

Miłą atmosferę "zlotu" mocno(!) dopełniali rodzice Piotra wraz z młodszym synem, który bardzo żywo interesował się obserwacją i sprzętem. Niestety "przegrał walkę " ze snem i niedoczekał końca.

"Wyprawa" udała się w całości we wszech miar. Bardzo zadowoleni wróciliśmy około 00.30 z powodu nadciągających chmur.

Końcówkę obserwacji uświetniły " świetlne iluminacje" na N/E części nieba

( 3-5"plam"świetlnych poruszających się po "okręgu " około 15* nad horyzontem). Prawdopodobnie "disco-polo"w pobliskich Ciężkowicach.

Udane fotki tu: http://astromad.friko.pl/801/index.html

Edytowane przez Madolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy widziałes bezchmurne niebo na śląsku czy zagłebiu w nocy ale nawet tz ciemnych miejscach tylko w zenicie powiedzmy jest ok an o reszcie szkoda gadać po prostu nieporozumienie nr jeden światła no a nr dwa to zanieczyszczenia w atmosweże

ak. szczeże to w biały dzień widac zanieczyszczenia w atmosweże

misje i tak oglądam w telewizij <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy widziałes bezchmurne niebo na śląsku czy zagłebiu w nocy ale nawet tz ciemnych miejscach tylko w zenicie powiedzmy jest ok an o reszcie szkoda gadać po prostu nieporozumienie nr jeden światła no a nr dwa to zanieczyszczenia  w atmosweże

ak. szczeże to w biały dzień  widac zanieczyszczenia w atmosweże

misje i tak oglądam w telewizij  <_<

 

Znam to, 10lat mieszkałem przy lotnisku w Pyrzowicach(pasażerskie Katowic, pomiedzy Tarnowskimi Górami, Świerklańcem a Siewierzem) i tam pracowałem jako obsługa naziemna statków pow.(samolotów i śmigłowców) .

Z tego co pamiętam: WSZĘDOBYLSKI smog, upierdliwy czarny pył, "brązowo - szare" wschody Słońca nad lotniskiem, atmosfera "przesiąknięta" wyziewami z pobliskiej huty miedzi a błękit nieba był daleki od "ideału".

W miarę czyste niebo , jak piszesz, było tylko(?!) w Zenicie :D, a "pełną piersią"

można było oddychać dopiero jak się wyjechało poza Kraków.

Obecnie,wiele się zmieniło pod tym względem, ale , jak zauważyłeś,

"atmosfera" :icon_wink: Śląska wiele ma jeszcze do życzenia.

 

Dla naszego rejonu( i nie tylko) prognozy na najbliższe dni są obiecujące: studzić teleskopy :D:banan:

Edytowane przez Madolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada sie dzisiaj super pogoda obserwacyjna. Zglaszam propozycje wyjazdu dla wszystkich chetnych, w to miejsce co zawsze. Poniewaz Olek moze miec problemy z samochodem, to w takim przypadku ja sie ofiaruje ze wezme 3 pasazerow, ale dwóch z tylu musialo by trzymac tubus na kolanach. Proponuje zeby tym razem wybrac sie nieco pozniej, tak zeby poobserwowac pozniejsze gwiazdozbiory i Jowisza, ale to tylko moja sugestia i nie bede jej forsowal gdyby innym nie odpowiadala. Czekam na zgloszenia chetnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.