Skocz do zawartości

NGC 281 Ha


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Ja po raz pierwszy o tym słyszę :) Krzysztof. A może tam po prostu tak jest? Flat był przecież robiony na tym filtrze i w tej konfiguracji... dwa dni temu?

 

Wrócę z pracy po pokażę flata Ha to będzie jasne o czym mówię. Dziwne że niedawno robiony flat tego nie usuwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lada fotka :-)

 

Tak przy okazji tego zdjecia.

Mozesz podrzucic jakis sprawdzony sposob na uwuwanie gwaizdek w PS? U mnie pozostaje wiele bialych plackow i nie wiem jak sensownie podejsc do tematu. W necie tez nic odpowiedniego nie znalazlem.

 

Zwróć uwagę że przez usuwanie gwiazdek zatraca się też szczegóły mgławicy jakże bardzo istotne jak dla mnie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to typowa nierównomierność sprawności pikseli matrycy. Co tu ma do tego Baader jako marka? :D Dostrzegasz to, co piksele różnie reagują na różne widma światła, więc będziesz widział to różnie zależnie od krzywej spektralnej filtra. Powiedzenie, że to jest wina filtra Baadera to mega nieporozumienie.

 

Swoją drogą - ta Twoja matryca ma spory spadek w tych miejscach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to typowa nierównomierność sprawności pikseli matrycy. Co tu ma do tego Baader jako marka? :D Dostrzegasz to, co piksele różnie reagują na różne widma światła, więc będziesz widział to różnie zależnie od krzywej spektralnej filtra. Powiedzenie, że to jest wina filtra Baadera to mega nieporozumienie.

 

Swoją drogą - ta Twoja matryca ma spory spadek w tych miejscach.

Jestem tego samego zdania. Okrągły filtr nie może generewać prostokątnego cienia :) Na wszystkich filtrach NB widać ten spadek na matrycy mojego Atika

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to typowa nierównomierność sprawności pikseli matrycy. Co tu ma do tego Baader jako marka? :D Dostrzegasz to, co piksele różnie reagują na różne widma światła, więc będziesz widział to różnie zależnie od krzywej spektralnej filtra. Powiedzenie, że to jest wina filtra Baadera to mega nieporozumienie.

 

Swoją drogą - ta Twoja matryca ma spory spadek w tych miejscach.

 

Nie wiem co ma do tego marka filtrów, taki efekt widzę u siebie tylko na filtrze Ha, to samo było w Atiku 16HR, teraz to samo na zdjęciu wessel'a. Nie ma tego na OIII, nie ma tego na czerwonym. Niestety nie mam masterflata siarki, to byłby najlepszy test.

 

Czy matryca ma spory spadek czułości? Nie wiem, 200ADU to dużo? Bo taka jest rozpiętość tego flata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antoni nie do końca ma rację. Mgławica bez gwiazd jest wyłącznie warstwą koloru a detal daje luminacja,której nie dotykamy.

 

Wiem ze masz jakieś uprzedzenia do mnie i do moich wypowiedzi ale przyjrzyj się dokładnie fotce finalnej i porównaj detale na niej z tą gdzie nie ma gwiazd. Oczy na razie mnie nie mylą bo mam podwójne.Druga sprawa jeszcze co zauważyłem to na finalnej fotce gwiazdy nie są okrągłe tylko przybierają kształt jakiś wielokątów. Czy tutaj też nie mam racji. No i obróbka ogólnie jest przeciętna jak na wieloletni staż.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma absolutnie żadnych uprzedzeń ale jak zwykle nie czytasz tego co piszę ze zrozumieniem.

NIE UŻYWAM WARSTWY BEZ GWIAZD DO NICZEGO INNEGO JAK DO WARSTWY KOLORU. A detal to luminancja a nie kolor.

Kształt gwiazd to działanie mikrolens na małych pikselach. W tym konkretnym modelu to widać.

Jeśli masz jakiś problem komunikacyjny z moją osobą - to po prostu nie pisz, będziesz zdrowszy. Już Ci to nie raz proponowałem.

Pozdrawiam Cię serdecznie!

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie wiem co ma do tego marka filtrów, taki efekt widzę u siebie tylko na filtrze Ha, to samo było w Atiku 16HR, teraz to samo na zdjęciu wessel'a. Nie ma tego na OIII, nie ma tego na czerwonym. Niestety nie mam masterflata siarki, to byłby najlepszy test.

 

Czy matryca ma spory spadek czułości? Nie wiem, 200ADU to dużo? Bo taka jest rozpiętość tego flata.

 

Ale przeczyłeś w ogóle mój post? Przecież masz tam wyjaśnione, dlaczego w jednym widzisz, w innym mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem, przeczytałem też post wessela który pisze że ma tak na każdym filtrze NB. Muszę odnosić się do każdego postu z osobna żeby być zrozumianym? Ucinając dyskusję na zupełny offtop: zawsze zastanawiające było dla mnie że na tym jednym konkretnym filtrze mam taki wzorek, na 2 kolejnych kamerach i teraz to samo zauważyłem u wessela. Nie pomyślałem że przyczyną może być matryca. wciąż wydaje mi się to dziwne że jest taki gładki, na matrycy raczej powinno to objawiać się pasami? Tak czy inaczej to wydaje się bardziej wiarygodne niż filtr, a flat jest do poprawienia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to dostrzegam bezpośrednio na zdjęciu, ale możesz je otworzyć w dowolnym programie i w poziomach ustawić cienie na 13 punktów i światła na 30. Jeżeli po tym dalej będziecie uważać że mam przywidzenia to mi już brakuje sił na dalszą dyskusję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam- nie rozumiem i pojąc nie mogę.

Dlaczego- pytam- dlaczego niewiele osób traktuje astrofotografię jako klasyczne zdjęcie-pocztówkę? Bo już nie pamiętają jak wygląda " normalne" zdjęcie?

Ja zakładam - być może błędnie - że każda astrofotografia ma swój pomysł, kadr i nie jest wyłącznie zbiorem pikseli mniej lub bardziej kolorowych. Oglądam zawsze fotki w natywnej rozdzielczości - to nie jest analiza moczu żeby zaczynać od oglądania pod mikroskopem na litość!

Szczegóły oglądam wyłącznie wtedy , jeśli coś mi przeszkadza w odbiorze TREŚCI.

Być może jest tak jak pisze Krzysztof- on ten defekt to widzi od razu. Tak samo jak ja widzę złą kompozycję obrazu.

Ja rozumuję tak:

Astrofotografia jest - chcemy czy nie chcemy - dziedziną fotografii poddającą się tak samo kanonom, ocenie estetycznej jak inne jej gałęzie. Wyłączam z tej definicji ( oceny?) astrofoto - jak ja nazywam sam dla siebie - techniczne ( naukowe, dokumentalne) - gdzie kadr i inne atrybuty zdjęcia mają mniejsze znaczenie ,a liczy się np. pokazanie zjawiska lub obiektu ekstremalnie niedostępnego. To też astrofotografia, ale nie dająca się oceniać w kategoriach normalnego zdjęcia jako " dzieła sztuki".

Piszę to dlatego, że ostatnio KAŻDE moje zdjęcie wywołuje mniej lub bardziej burzliwą dyskusję na temat jego felerów - jakoś tylko Jesion napisał " Piękny kadr!" pod DeHT5.

I to zaczyna męczyć, publikacja zdjęć przestaje być frajdą pokazania swojego widzenia jakiegoś fragmentu nieba.

Już widzę ten atak za chwilę - przecież sobie na to zasłużyłeś, sam oceniasz innych ostro - a masz pretensję że inni to robią . otóż nie, unikam od dłuższego czasu wypowiadania się pod fotkami osób których nie znam lub które sobie tego wyraźnie nie życzą.

Ludzie, gonicie w piętkę. Zamiast cieszyć się pięknem Kosmosu obliczacie SNR, gain, studiujecie krateczkę w tle zdjęcia albo zafarb z prawej strony. To jest niezbędne,bo bez tego nie ma astrofotografii, ale NIE MOŻE STANOWIĆ SENSU.

Gdzieś gubimy te zachwyty nad pięknem przeliczając je na piksele, fotony i sekundy kątowe.

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.