Skocz do zawartości

Okular o ogniskowej 4-6mm ponownie - pomozcie!


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Przeczytalem juz chyba wszystkie watki w tym forum traktujace o problemie "jaki okular". Wiecie co, zalamalem sie. Tam gdzie piszacym uda sie dojsc do kompromisu ceny osiagaja > 300pln. :( , w polowie watkow kazdy doradza cos innego. W kilku dopadlem zestawienia okularow i tu jeszcze wiekszy :shock: ceny dalej > 300 tyle ze Euro! Kilka zamienilo sie w wojne MarcinL vs reszta swiata i merytoryka sie zatarla :? .

 

Nie wiem, moze mnie spuscicie z woda tekstem "przeczytaj dokladnie forum, tu wszystko juz bylo" ale zaryzykuje.

 

Problem:

 

Chce okular ktorym bede mogl komfortowo ogladac planety.

 

warunki solucji:

 

Nie przekroczyc 120 - 160 pln.

maszyna docelowa dla okularka - Optisan 114/900

wyciag 1,25''

 

obecny stan posiadania:

 

Optisan 1'' 20mm - najwieksze pole, najwieksza jasnosc, ale tak male powiekszenie, ze nie widac tarczy Jowisza (ledwo rozdziela na punkt planety i dwa punkty ksiezycow) Jak mam byc szczery to wole polozyc sie na lezaku z BPC 20x60 i mam niewiele (subiektywnie) mniejszy zasieg, a wiekszy kontrast, pole i komfort.

 

Optisan 1'' 12,5mm - to moj glowny okular, najczesciej z nim wlasnie pracuje. Jest znacznie ciemniejszy od wspominanego wyzej. M31 nie miesci sie w calosci w polu widzenia. Bardzo fajnie oglada sie nim gromady otwarte i kuliste. Jowisz pokazuje juz niewyrazna tarcze i 2 ksiezyce (bardzo ciezko dostrzec pasy) Okular ten jest tak ciemny, ze M33 owszem widac, ale jest tak ciemna, ze subiektywnie ponownie wole ja w BPC20x60.

 

Optisan 1'' 4mm - kompletna porazka - ciemnosc, widze ciemnosc!, ciemnosc widze! - Praktycznie nadaje sie tylko do Ksiezyca (no tu jest calkiem niezle - ale pewnie dlatego, ze nigdy nie widzialem Lysego przez pozadny okular) Jowisz ukazuje tarcze z dwoma pasami, z ostroscia nie najlepiej, Pole tak male, ze Jowisz na pokonanie drogi od krawedzi do krawedzi pola widzenia potrzebuje niecalych 10 sek!

 

NPZ SPL 1,25'' 10mm - w drodze (uzywany) nigdy jeszcze przez niego nie patrzylem, ale przy doradzaniu powinniscie wiedziec ze takowy bede mial w posiadaniu.

 

PZO 1'' ok 22mm - to moj drugi podstawowy okular. Ostry i dosyc jasny. M31 miesci sie na styk w polu (przynajmniej to z M31 co w nim widac). Uzywam go do galaktyk i innych DSow. Bardzo go lubie glownie za jasnosc obrazow i jakosc wykonania (po usunieciu przypadlosci z luszczaca sie na wewnetrznym gwincie farba). Jest to okular z krzyzem i mam zamiar wykozystac go do szukacza-samoruby ktory wlasnie klece.

 

Barolow x2 Optisan 1'' - smiec nadaje sie tylko do Ksiezyca. Jest ciemny jak czarna dziura. Polaczenie: wpominany plastikowy Barolow/okular PZO jeszcze jako tako, z Optisanowymi - kaplica, nie mozna ustawic ostrosci, bardzo, bardzo ciemno.

 

Uklad odwracajacy x1,5 1'' Optisan - Podobnie jak wyzej. Niemniej jest jasniejszy od Barolowa i latwiej ustawic na nim ostrosc. Ten, oprocz spolki z okularem PZO, potrafi jeszce dac jakikolwiek obraz z okularem 20mm i 12,5mm Optisana (w tym ostatnim wypadku widac nawet (bardzo, bardzo biednie) pasy na tarczy Jowisza).

 

Tak wiec podsumowujac.

 

Biedak ma (bedzie mial) tylko okular NPZ 10mm (Optisany pomijamy) Dziecko tego biedaka lubi ogladac palenty. Biedakowi sie wydaje, ze potrzebuje okulara ok 4-6mm do planet i moze jeden o dlugiej ogniskowej (moze 20 - 30mm) aby miec pelny przekroj powerow dla swojego Optisana.

 

Prosze o pomoc. Z gory dzieki. :help:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce okular ktorym bede mogl komfortowo ogladac planety.

 

warunki solucji:

 

Nie przekroczyc 120 - 160 pln.

maszyna docelowa dla okularka - Optisan 114/900

wyciag 1,25''

 

Nie ma takiego okularu który spełni te wymagania. Albo komfortowo i dobrze albo tanio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Plossl 6.3mm jest ciezki do zniesienia. Juz po pierwszej obserwacji mialem cala umazana soczewke.

 

Znaczy sie trzeba oko przytulic do samego szkla tak? Dla mnie to norma. Poza okularkiem PZO, do wszystkich musze praktycznie dotknac zrenica do szkla inaczeJ nic nie widac. To szczegolnie trodne dla mojego dziecka, no wiecie, 5'cio latek vs koordynacja ruchow -> kordynacja ruchow vs drganie obrazu + brak u dziecka kontroli emocji w stylu co chce zobaczyc/spodziewam sie zobaczyc vs co widze/nie widze. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz w drodze 10 mm .kup tylko barlowa x2 . Ten zestaw jest dużo lepszy niż pojedyńczy okular 5 mm . Mam 4mm ortoskopowy i stąd moja rada . Tanie , o dużym kącie patrzenia , jaśniejsze od ruskich- w/g mnie są okulary sunty w plastikowej obudowie . Kupiłem na allegro 20 mm za 60 zł i w moim odczuciu jest lepszy od 17 mm ruskiego .

Na allegro czasem za 49 zł jest 30 mm ruski / taki sobie / - srednica 32 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup Lantana, będziesz miał na cale życie!

Ja do takiego wniosku doszedłem po pierwszym zlocie w Jodłowie - tzn ja o tym wiedziałem ale że aż taka jest różnica.....

Lepiej mieć 2 dobre okulary niż kilo szrotu.

Niestety tego problemu nie przeskoczysz! a pamiętaj o tym, że Newton nawet najtańszy dobrze skolimowany z dobrym okularem da Ci dobrej jakości obrazy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 6mm plosla i z powodu konieczności klejenia oka do"szkiełka" pozbyłbym się go, ale mam dylemat za piwo to mi szkoda( ponadto piwa nie lubię) a za większą kwotę to nie mam sumienia więc pewnie zostanie mi na wieczność

 

Wiatr!!! ten plossl 6mm dla niektórych użytkowników mających dotychczas dziwne wynalazki jak "H" czy "SR" o podobnych ogniskowych to "Mekka" i wielki, milowy krok do przodu, sprzedaj go komuś bo się po prostu u Ciebie najzwyczajniej marnuje w tej szufladzie :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Hans, widzę że masz ten sam problem co ja kiedyś, tak się składa że nadal posiadam tego samego optisana co Ty i identyczne okularki (kiczowate plastikowe zabaweczki).

Tylko dziwię się, że masz wyciąg 1,25” pewnie wykręciłeś tą plastikową tulejkę :lol: , z twojego opisu wywnioskowałem że musisz mieć gorsze warunki do obserwacji bo ja z tego optisanka wyciągnąłem trochę więcej ale tylko troszkę. No ale do tematu, chcąc poprawić możliwości mojego teleskopu kupiłem okular 6mm plosla jego wykonanie jest na wysokim poziomie ale różnica w uzyskiwanych obrazach jest naprawdę minimalna, dla takiego amatora jak ja nieznacząca. Dlatego radzę Ci poczekaj jeszcze 10 lat i kup sobie lantana albo ortoskopa, ale nie żadne 4mm, bo to nieporozumienie przy lustrze optisanowym 114mm. Ja właśnie zbieram na takiego :P , szkoda marnować pieniędzy nawet małych na coś, co i tak Cię nie usatysfakcjonuje a ten okular na pewno nie spełni twoich oczekiwań, może jestem zbyt wybredny w tym co pisze ale tak to widzę. Prawda jest straszna :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Po niniejszej dyskusji nabylem Stoligora SPL 26mm (ja pierdziu, po tych moich wynalazkach okularowych co mialem, to z nim czuje sie jakbym mial nowy, dwa razy wiekszy teleskop). Jak dla mnie to ultra ostry obraz. Drugim nabytkiem jest NPZ SPL 10mm (obraz rowniez o niebo lepszy niz w moich dotychczasowych plastikach, ale ciemniejszy niz w Soligorze 26, acha i maly felerek - ten okular ma minimalnie inna srednice niz Soligor i bardzo ciezko go wlozyc w wyciag trzeba precyzyjnymi powolnymi ruchami i jest ok.). A dzisiaj odebralem Plossla 6mm (tez Soligora). Jeszcze nie testowalem. Calosc zamknela sie w kwocie 270 pln. I powiem wam tak. Po jednej nocy z nowymi okularami (26 i 10mm) uznalem, ze to bylo to co powinno byc od poczatku. Zaczalem odnajdywac na niebie obiekty nie uzywajac szukacza (to zupelnie inna historia opisywana w innym watku) oko do Soligora 26mm tuba w lapy (nawet bez mikroruchow) 10 sek i jest M33, kolejne 10 sek i jest M31, kolejne 20 sek. i jest M103 :lol::lol::lol: BOMBA! (odnalezienie tych obiektow bez szukacza ze starymi okularami (ciemniejszy i mniej wyrazny obraz, mniejsze pole) zajmowalo mi kilka minut) Nawet slubna zaczela podchodzic do teleskopu i sypac tekstami "ale fajne" "o ta ladna" :lol::lol::lol: Chlopaki z pracy wzieli ode mnie stare optisanowe okulary na lunetki dla swoich dzieci (zobaczyli moj szukacz Home made, ale to tez inna historia) biore od nich grosze ale i tak caly komplet rozebrali mi za 100 pln (barolow 2x, konwerter do ziemskiego obrazu 1,5x , okular 12,5mm i 20mm - wszystko Optisan 0,97'') Okularu 4mm im nie sprzedalem bo uznalem, ze to juz bylby grzech wziasc jakiekolwiek pieniadze za ten smiec. Dostali tydzien na zabawe z tymi plastikami, moga sie rozmyslic i oddam im pieniadze (kwestia moralnosci, niby ostrzeglem, ze to tandeta, ale dla spokoju wlasnego sumienia dalem im furtke odwrotu) Tak wiec per saldo 170 pln i mam komplet okularow 1,25'' o kilka klas lepszych od dotychczasowych. Na Lantana zeczywiscie zbieral bym pare lat, a tak nie tylko dziecko ale i slubna zaczyna polookiwac w niebo :) . Jeszcze raz wielkie dzieki wszystkim.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrzegam Cię Hans ! :o

Jeśli dokupiłeś jeszcze tego PL Soligor 6 mm, to możesz mieć problem.

Rzeczywista ogniskowa w tym modelu oscyluje gdzieś ok. 8,5 mm i w dodatku jest powtarzalna. Pomiary na 3 egemplarzach.

Zresztą sam pewnie zauważysz że powiększenie jest jakieś maławe w porównaniu do 10-tki. :shock:

 

Obraz z 10-tki musi być ciemniejszy, bo sporo większe powiększenie.

Akurat Mnie ciemniejszy okular daje przewagę w zasięgu do słabych gwiazd, bo ciemniejsze tło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Jeśli dokupiłeś jeszcze tego PL Soligor 6 mm, to możesz mieć problem.

>Rzeczywista ogniskowa w tym modelu oscyluje gdzieś ok. 8,5 mm i w dodatku jest

>powtarzalna.

 

Moj telep ma 114 srednicy LG i 900 ogniskowej. Jezeli ten Sologor 6mm to naprawde 8,5mm to:

Soligor 6mm (8,5mm) z barolowem x2 - 900x2/8,5 = 212x. Akurat max dla tego lustra (planety).

Soligor 26mm - 900/26 = 35x = akurat do namierzania i przeczesywania nieba

NPZ 10mm - 900/10 = 90x = gromady otwarte i kuliste oraz inne spore katowo DS'y

NPZ 10mm z barolowem - 900x2/10 = 180x = planety i niewielkie katowo DS'y

Soligor 6mm (8,5mm) - 900/8,5 = 106x = DS'y

Soligor 26mm z barolowem - 900x2/26 = 70 = spore katowo DS'y

 

Na razie nie mam jeszcze barolowa wiec dysponuje powerami: 35x, 90x, 106x.

 

Dzieki za info o zaklamanej ogniskowej. Myslalem, ze samym Soligorem 6mm 900/6 = 150x bede mial juz cos do planet, a tu niespodzianka. Niemniej barolow i tak byl planowany wiec wielkiej biedy nie ma.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.