Skocz do zawartości

PureNight - nowy filtr LP


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Własnie ktoś niedawno wspomniał o tych filtrach - konkretnie Hoya Red Intensifier. To dokładnie to samo.

 

hoya_red_int2.jpg

 

Zalety:

+ wycina światło niskoprężnych lamp sodowych - 589 nm

+ filtr barwiony wiec działa tak samo niezależnie od kąta padania światła (w odróżnieniu od filtrów interferencyjnych)

+ tanie - około 300-400 zł za rozmiar 67-82mm

 

Wady:

- blokowanie NLS tylko na poziomie 90%

- nie blokuje lamp sodowych wysokoprężnych, rtęciowych, metalohalogenkowych itp

 

Porównanie z CLS wygląda tak:

hoya_red_int.jpg

https://www.dpreview.com/forums/thread/3944046

Edytowane przez Marek_N
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak CLS górą

I właśnie dziś przyszedł do mnie nowiutki CLS :) zobaczymy jak się sprawdzi :) miałem kupić IDAS ale przy kupnie z zagranicznych stron miałem trochę kłopotów :D to czekanie po 5 tyg, albo karta nie mogła zrealizować opłaty :/ zirytowany przeczesałem wszystkie fora i polskie sklepy i wybór padł na CLS :) no i cena o ponad połowę mniejsza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykres transmisji wstawiłem do postu ze zdjęciami.

 

Wykres emisji który podał Krzysiek dotyczy wysokoprężnej lampy sodowej. WLS najmocniej świeci na:

- 568 nm - główna linia widmowa i to niestety IDAS puszcza,

- 593 nm - wokół dubletu sodowego - to IDAS zatrzymuje

- 498 nm - to przepuszczą nawet wizualne filtry OIII.

 

Tych lamp jest mniej ale światło WLS'ów jest czesto używane do doświetlania upraw - czyli te nieszczęsne czeskie szklarnie są nimi doświetlane.

 

Światło niskoprężnych lamp sodowych oczywiście zatrzymuje każdy filtr ALP .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spect-sodium-lp.gif

spect-sodium-hp.gif

 

Niestety nie jest tak że wszystkie lampy na naszych ulicach to niskoprężne sodówki. Niskoprężnych stosuje się zdecydowanie mniej, światło przez nie dawane ma gorsze charakterystyki. Za wikipedią:

 

 

W niskoprężnych lampach sodowych jarznik jest wykonany z długiej szklanej rury wygiętej w kształt litery U.

 

Obecnie produkuje się lampy o mocy od 18 do 180 W. Osiągają skuteczność świetlną do 206 lm/W, największą spośród praktycznie stosowanych, sztucznych źródeł światła. Niestety emitowane przez nie żółto-pomarańczowe światło o temperaturze barwowej 1800 K, o bardzo złych właściwościach oddawania barw, praktycznie ograniczyło ich zastosowanie do oświetlenia autostrad, dróg szybkiego ruchu i tuneli, przy których nie odbywa się ruch pieszy. Ich trwałość wynosi do 16 tys. godzin.

 

 

Lampy sodowe wysokoprężne.

 

Dzięki lepszemu oddawaniu barw mają szersze zastosowanie od lamp niskoprężnych. W świetle lamp sodowych wzrasta ostrość widzenia w kurzu i we mgle, stąd są one bardzo dobrym źródłem do oświetlania arterii komunikacyjnych, placów fabrycznych i terenów otwartych. Ponieważ widmo lamp sodowych mieści się w zakresie promieniowania czynnego fotosyntetycznie, są one stosowane w uprawie roślin.

 

Czyli praktycznie wszędzie na ulicach będą stosowane lampy wysokoprężne. Jeżeli wszystkie niskoprężne mają kształt litery U to szczerze mówiąc nigdy takiej lampy w Polsce nie widziałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Niestety nie jest tak że wszystkie lampy na naszych ulicach to niskoprężne sodówki. Niskoprężnych stosuje się zdecydowanie mniej, światło przez nie dawane ma gorsze charakterystyki.

 

Dokładnie.

Nie widziałem u nas niskoprężnych lamp sodowych. Powszechnie stosowane są lampy sodowe wysokoprężne. Lampy rtęciowe niegdyś powszechne, dziś spotyka się rzadko. Dają białe światło z lekko zielonkawym odcieniem.

Łatwo je rozpoznać po charakterystycznych starych oprawach. Lampy matalohalogenkowe u nas występują najczęściej w oprawach reflektorowych i służą do oświetlania obiektów zabytkowych, sakralnych, reklam, a czasem również parkingów. To wyjątkowo szkodliwy rodzaj lamp jeśli chodzi o generowanie LP. Mają w w składowej widma dużo barwy niebieskiej, która jest silnie rozpraszana w atmosferze.

Lampy sodowe niskoprężne powszechnie stosuje się na Słowacji. Z tego co zauważyłem generują znacznie mniejsze LP niż sodówki wysokoprężne, przynajmniej jeśli chodzi o wizual. Zresztą od kilku lat są sukcesywnie wymieniane na LED w płaskich oprawach z ograniczoną emisją światła w górę. Skutkiem tego od paru lat południowy horyzont w Beskidzie Niskim staje się coraz ciemniejszy, a pozostałe kierunki gdzie za emisję LP odpowiadają nasze miejscowości niestety jaśnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na ulicy właśnie zainstalowali LEDowe oświetlenie najnowszej generacji. Zrobiło się widno jak w dzień. Ale...te oprawy świecą "tylko" na pas jezdni, mają tak poustawiane LEDy że widac wyraźne odcięcie strumienia na ogrodzeniu, tak naprawdę są to prostokąty połączone w jeden ciąg na pasie jezdni. Są zainstalowane na niskich słupach 4m. I powiem Wam że dalej spokojnie moge w narrow fotografować, musiałem tylko zrobić osłonę na teleskop żeby światło lampy nie wpadało bezpośrednio do tuby ( nawet do odrośnika nie wpada).

Lampy LED firmy Schreder.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Kolejne filtry barwne* ALP:

-  Explore Scientific Dark Sky

http://www.sternstunden.net/filter-testing.html

light_pollution_filter_5DIII_small.jpg

 

- Optolong Clear Sky

https://plus.google.com/111981090132758157892/posts/NnDdQ77oV6y

optolong_CS.jpg.689786fd2d69191c04efce9946513591.jpg

 

* - Filtry barwne czyli działające poprawnie przed obiektywem szerokokątnym, w odróżnieniu od filtrów interferencyjnych.

Edytowane przez Marek_N
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w dużej mierze zależy też czy przed, czy za obiektywem. Mam IDASa i przy ogniskowej 35 na APS-C tworzy te dziwne rozbarwione kręgi, przy 85 już jest lepiej. Wygląda na to, że jest to potwierdzenie tego co pisze Marek_N i jest to filtr interferencyjny. Zamówiłem sobie Hoyę (filtr barwny) pod Samyaga 12 f2.0. Jak przyjdzie to zobaczymy co on daje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.