Jump to content

Mobilny montaż najnowszej generacji SkyWatcher Star Adventurer Mini


Recommended Posts

Przydatny test.

 

Moje wnioski po uzytkowaniu jego starszego brata, wiec uwazam ze jego rowniez dotycza.

oczywiscie mysle ze do ogniskowych <40mm i czasow 3-4min jest ok.

- wsadzasz podwietlenie w glowice

- ustawiasz na polarna wykorzystujac lipny klin

- wyjmujesz podswietlenie aby zamontowac dokręcając sruba aparat/szyne

- powtarzasz powyzsze ktorki poniewaz wlasnie straciłec ustawienie na biegun.

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Wygląda ciekawie jako kandydat na montaż ultra mobilny. Jeśli można to prosiłbym też o test na powiedzmy 50 mm i 135 mm przy ustawieniu polarnej bez lunetki (sam przeziernik).

 

A odnośnie problemu Taysona - zgadzam się w 100%, ale w innym wątku pokazałem zdjęcie małej przeróbki całkowicie usuwającej ten problem w zwykłym Sky Adventurerze ...

Link to post
Share on other sites

A odnośnie problemu Taysona - zgadzam się w 100%, ale w innym wątku pokazałem zdjęcie małej przeróbki całkowicie usuwającej ten problem w zwykłym Sky Adventurerze ...

sorki za offa, ale zapodaj linka.

Link to post
Share on other sites

Zakładam ze jeśli to ma być ultra mobilne urządzenie , to i statyw nie będzie pancerny do tego. Dłubanie przy wyjmowaniu lunetki i montażu aparatu raczej na pewno skończą się przestawieniem bez możliwości korekty po wykadrowaniu. Problem ten przerabiali użytkownicy vixen polarie, dlatego zmieniają mocowanie lunetki biegunowej. Różnica w wadze nie jest aż tak duża żeby nie brać większego brata , który daje znacznie więcej możliwości. To moje zdanie ale być może się mylę , zobaczymy jak wypadną testy.

Link to post
Share on other sites

Liczymy Wesselu na obiektywny i dokładny test, który zdradzi wszystkie specyficzne "detale". Mam nadzieję, że Delta nie wymusza na tobie "upiększania" recenzji (co niestety boli w recenzji starszego brata na optycznych.pl).

Na razie zapowiada się dobrze :)

 

Również mam bardzo duże obawy co do polarnej. Przekonałem się na własnej skórze w starszym bracie, że nawet drobna korekta kadru rozwala ustawienie polarnej, nie mówiąc już o zakładaniu sprzętu po ustawieniu - to nie ma sensu. Ale ja testowałem z setupem 4 kg. Tutaj nadzieja w tym, że nośność montażu mniejsza i nastawienie jest raczej na bardziej zgrabne rzeczy. Bardzo nie chcę mówić - "SW znowu się nie nauczyło...".

A ile ta lunetka wystaje ze strony dovetaila? Wydaje się, że niewiele brakuje...

 

A co do widoku lunetki na apce mobilnej, to moim zdaniem szara kropka jest źle naniesiona - powinna być między zewnętrznym, a środkowym okręgiem, a nie na środkowym, bo to by było na rok 2020...

To jest lunetka uniwersalna, przyjrzyj się jej dokładniej :)

Warto dodać, że taki wzór siatki SW stosuje już we wszystkich nowych egzemplarzach montaży (czy to nowych, czy starych konstrukcjach). I to się chwali, bo to świetna siatka!

Link to post
Share on other sites

(co niestety boli w recenzji starszego brata na optycznych.pl).

Rozmawiałem właśnie z Michałem, autorem testu na Optycznych i dowiedziałem się paru rzeczy. Moje obawy/zastrzeżenia co do rzetelności testów produktów z Delty zostały rozwiane, Delta w żaden sposób nie wpływa na treść tej, czy innej recenzji. Dlatego chciałem przeprosić Michała za takie podejrzenia. Równocześnie nabrałem pewności, że recenzja Maćka, która właśnie się rozpoczęła będzie taka, jak trzeba - porządna i niezależna. Bardzo mnie to cieszy!

Link to post
Share on other sites
 • 2 weeks later...

Pierwsze próby na gwiazdach. 10.02.2017, pełnia Księżyca, cirrus, obrzeża Warszawy. W sumie bez znaczenia , bo chodzi o ruch gwiazd a nie o jakość fotki.

Nikon D 60, SIGMA 50-200 HSM. 800 ISO.

Zestaw składał się z dwóch przegubów kulowych i uchwytu do rury - typu fotograficznego, do rur o średnicy do 2 cali. Powiesiłem to wysoko na płocie, aby wygodnie ustawiało się na Polaris.

Samo ustawienie - bardzo proste, przy wspomaganiu aplikacji SAM console na Ipada ( albo androida). Trwało dosłownie sekundy.

Polar adj.jpg

Zestaw był zamocowany bardzo sztywno. Po delikatnym wyjęciu lunetki biegunowej i ponownym jej włożeniu położenie Polaris się nie zmieniło.

Włożenie dovetaila ( typowy SkyWatcher) już nie jest tak " agresywną" czynnością, bo lunetka ma zatrzaski kulowe, których opór trzeba pokonać a dovetail wsuwa się bez oporu i blokujemy go śrubą.

Zestaw testowy.jpg

 

Okazało się, że padła mi bateria w zdalnym wyzwalaczu i mogłem korzystać wyłącznie z czasu 30 sekund. Po ustawieniu ( hahaha - no powiedzmy że ustawieniu) ostrości zrobiłem próby na 200, 100 i 50 mm. Nie patrząc na jakość tych fotek, a wyłącznie na ewentualne przesunięcia gwiazd wygląda to bardzo dobrze. Oczywiście krzywizna pola tego obiektywu zniekształca wyniki pomiarów, ale wprawne oko jest w stanie ocenić prawidłowość prowadzenia.

 

200 mm, 30 sekund.

 

200 mm 30 sekund.jpg

 

100 mm, 30 sekund

 

100 mm 30 sekund.jpg

 

50 mm, 30 sekund

 

50 mm 30 sekund.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by wessel
 • Like 2
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 119 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 236 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.