Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Pozazdrościć, choć zazdrość to złe uczucie.

A czemu dopiero za 2 lata? Ja bym wymurował piera albo zespawał metalowego i przykręcił do stropu/podłogi, a dodatkowo zrobił 10 cm wyżej lekką podłogę osadzoną na metalowej kracie przymocowanej do ścian tak, aby nie dotykała piera.

No i nie czekaj 2 lata a raczej 2 miesiące i odpalaj obserwatorium!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogę muszę dać znacznie wyżej bo ok. 1.5 m. Będzie drewniana. Wszystko to po to, by do górnej krawędzi ścian mieć jakieś 1.8 m. Około. Podłoga cała drga, więc wymyśliłem wykonanie belki żelbetowej opartej na wspomnianych ścianach nośnych odizolowanej dodatkowo (nie znam poprawnej nazwy) wibroizolatorami. Sam poer ma mieć ok. 2 m - będę mierzył to wszystko na wiosnę. A dwa lata... cóż finanse. :(

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że ta cześć domu już stała, a ty zmieniłeś tylko dach? No bo w innym wypadku, jeśli to murowałeś, to nie rozumiem, czemu nie powstał klasyczny pier od oddzielnego fundamentu :) Co do wysokości piera, to wydaje mi się, że 2m będzie niewygodne w użyciu, bo wszystko będziesz miał powyżej głowy. Ja bym celował w coś nie wyższego niż 1,5 m. Zrobić trochę wyższe, niż klasyczny statyw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że ta cześć domu już stała, a ty zmieniłeś tylko dach? No bo w innym wypadku, jeśli to murowałeś, to nie rozumiem, czemu nie powstał klasyczny pier od oddzielnego fundamentu :) Co do wysokości piera, to wydaje mi się, że 2m będzie niewygodne w użyciu, bo wszystko będziesz miał powyżej głowy. Ja bym celował w coś nie wyższego niż 1,5 m. Zrobić trochę wyższe, niż klasyczny statyw.

Budynek jest stary. Co do piera, to taki wysoki musi być bo stojąc na posadzce I piętra w pomieszczeniu w tej chwili do krawędzi ścian mam jakieś 3 m (dokładnie jeszcze nie mierzyłem) a podłoga samego obserwatorium będzie wewnątrz budynku podniesiona. Wszystko będzie poniżej głowy. Wrzucę w weekend zdjęcie wnętrza i to wszystko jakoś przedstawię graficznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budynek jest stary. Co do piera, to taki wysoki musi być bo stojąc na posadzce I piętra w pomieszczeniu w tej chwili do krawędzi ścian mam jakieś 3 m (dokładnie jeszcze nie mierzyłem) a podłoga samego obserwatorium będzie wewnątrz budynku podniesiona. Wszystko będzie poniżej głowy. Wrzucę w weekend zdjęcie wnętrza i to wszystko jakoś przedstawię graficznie.

Skoro podnosisz podłogę, to nie lepiej podnieść ją po prostu wyżej? Potem będziesz każdą głupotę musiał z drabiny robić przy sprzęcie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wymurował piera albo zespawał metalowego i przykręcił do stropu/podłogi

To świetny sposób na katastrofę budowlaną.

 

Fotolooka najprostszy sposób na niezależnego piera to wykonane konstrukcji poprzecznej np. z odpowiednich dwuteowników mocowanych do ścian nośnych (broń Boże do podłogi) oraz wykonanie

oddylatowanej konstrukcji nowej podłogi.

Jest to zmiana konstrukcji budynku więc obliczenia i pozwolenie musi wykonań osoba z uprawnieniami, najlepiej projektant Twojego obserwatorium. W sumie dziwię Ci się że nie ujął tego w projekcie.

 

 

ps. Gratuluję pomysłu i odwagi. :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To świetny sposób na katastrofę budowlaną.

 

Fotolooka najprostszy sposób na niezależnego piera to wykonane konstrukcji poprzecznej np. z odpowiednich dwuteowników mocowanych do ścian nośnych (broń Boże do podłogi) oraz wykonanie

oddylatowanej konstrukcji nowej podłogi.

Jest to zmiana konstrukcji budynku więc obliczenia i pozwolenie musi wykonań osoba z uprawnieniami, najlepiej projektant Twojego obserwatorium. W sumie dziwię Ci się że nie ujął tego w projekcie.

 

 

ps. Gratuluję pomysłu i odwagi. :helo:

Jak napisałem wyżej podłoga będzie drewniana (będzie to taka większa szafa 3x4 m postawiona na 1,5 m nogach z dziurą w podłodze na pier. Ta belka żelbetowa bądź dwuteowniki będą położone na istniejącej podłodze (oparte o ściany nośne) podniesione na jakieś parę cm - w zależności jakie będą te wibroizolatory. Nie będę zmieniał konstrukcji budynku. Nie wiem tylko dwóch rzeczy. Jak będą pracować dwuteowniki podczas zmiany temperatury no i dłuższy niż standardowy pier? Dlatego pomyślałem o belce żelbetowej (nie wiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak to sobie wyobrażałem - tą konstrukcję pod pier (tylko, że niebieski dwuteownik zlewa się z żółtym pierem i zamienia w szary.

Na moje wyobrażenie powinno być stabilne.

Nie mogę się doczekać realizacji kolejnych etapów - w końcu otarłem się o parę gwoździ i belek - może będę miał jakieś udziały czasowe? :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Świetny pomysł na przydomowe obserwatorium.

Mam pytanie, czy prowadnice do przesuwania dachu nie zbierają wody i śniegu? Jeśli tak to obawiam się że zbierają opady które będą spływać do środka, część na zewnątrz, w środku będzie zamarznąć i nie da się dachu zsunąć. Proponował bym profile zamknięte lub rury i dodatkowo kable grzewcze do środka aby nie obladzały się.

Jako konstrukcja nośna mogą posłużyć haowniki lub profile stalowe 150x150mm użyte jako legary i na nich zbudować klatkę z podłogą z krat z płaskowników.

Zamieść kilka zdjęć z wnętrza i rysunki przekroju budynku to Ci narysuję. Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie krótkie uwagi :

Podłoga z legarów z profili stalowych 150 mm ? czołgi mają po tym jeździć ? na oko powinny starczyć 80x40 , w końcu to tylko podłoga a koszt kilkanaście razy mniejszy. :)

Po drugie uważajcie ze stosowaniem rur grzewczych w rynnach, nie ma nic gorszego jak nieumiejętne korzystanie z tego rozwiązania, najczęściej takie kable grzewcze generują zimą kilka razy więcej lodu niż gdyby ich tam nie było.

Po prostu zakres ich pracy to z reguły +2 - 3 stopnie, poniżej tej temperatury rozmarzająca woda ze śniegu natychmiast robi się lodem.

 

Najprościej wykonać obliczenia i projekt przed wykonaniem. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Środek będzie robiony z drewna. Stal jedynie na pier i stelaż pod niego. Co do profili to nie wiem jAK się to wszystko zachowuje, bo jeszcze nie używam obserwatorium. Jest lekki spadek na zewnątrz + kilka dziurek po zewnętrznej stronie żeby woda spływała, a śnieg...? Wyjdzie w praniu. ;) pozdrawiam.

Edytowane przez fotolooka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaintrygowało mnie to właśnie, że szyny-profile do przesuwania dachu są skierowane wycięciem do góry. Ale jak są otwory odprowadzenia i nie spływa nic do domku to OK :) Widziałem w górach i w mojej okolicy podgrzewane szlabany i prowadnice bram i przy mrozach dawały radę.

 

Trochę się nudziłem dziś wieczorem, żona i dzieci wyjechały na ferie więc się pobawiłem klockami :)

Czy to będzie coś takiego?

 

IMG_20170214_225411.jpg

 

IMG_20170214_225348.jpg

 

IMG_20170214_225814.jpg

 

IMG_20170214_225752.jpg

 

konstrukcja001.jpg

 

konstrukcja002.jpg

 

konstrukcja004.jpg

 

Pod te legary (niebieskie) można najpierw podlać zaprawy murarskiej i je w niej zatopić lekko to ustabilizuje je na nierównej podłodze, ewentualnie podłożyć po całości stary pas transmisyjny.

To dobrze dopasowuje do chropowatego podłoża gdy jest surowy beton ze żwirem. Stal nie zgrzyta, nie trzeszczy :)

 

Edytowane przez dj_peterka
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) Skłaniam się ku teleskopom RC i DK i też planuję własne obserwatorium.

Propozycja tych legarów wynikła z informacji, że ta podłoga drga, a przy ścianach jest najmniejsze ugięcie i najmniejsze drgania więc legary izolują od centralnej części podłogi.

Życzę szybkiej finalizacji projektu :) Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.