Skocz do zawartości

Jowisz 2017


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

Niewiele się myliłem :mellow:

Niestety tylka dwa dni mega seeingu. Kiedyś jak czytałem o kilkudniowych seeingach w roku nie wiedziałem o co chodzi. Teraz już wiem oglądając ciagle galaretę zamiast Saturna czy Jowisza. Czekam aż ktoś stworzy ASCC (Astronomical Seeing Conditions Corrector) :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tylka dwa dni mega seeingu. Kiedyś jak czytałem o kilkudniowych seeingach w roku nie wiedziałem o co chodzi. Teraz już wiem oglądając ciagle galaretę zamiast Saturna czy Jowisza. Czekam aż ktoś stworzy ASCC (Astronomical Seeing Conditions Corrector) :)

To jest najsmutniejsze. Masz sprzęt, masz umiejętności i dopracowaną technikę, mógł byś trzaskać mega foty obmyślając coraz to ciekawsze obiekty i sytuacje, a tu dupa blada, jest seeing i cały twój potencjał nic nie znaczy w obliczu tego perfidnego szkodnika :unsure:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tutaj w Wielkopolsce kicha . Jakiś syf od zachodu się pojawił .

Taki zapomniany Jowiszek z drugiego . Warunki były średnie .

Jowisz 2017-06-02-1945

SW300/1500

F20 ASI120MM

6min de-rot

 

02.06.2017.png

Edytowane przez pmamot
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś jest nie tak. Nie wiem dlaczego moje księzyce mają wąsy - to samo na moim poście wyżej. Mam jakiś podwójny obraz. Zastanawiam się czy to nie wina tego że teleskop podszedł dzisiaj od lewej strony a ADC ustawilem tak jakby podszedł od prawej. Tyle ze zgodnie z instrukcją przy SCT nie powinno to mieć znaczenia, ważne tylko żeby rozchylać wąsy rownolegle do horyzontu. Zaraz kolejne podejście to obrocę ADC. Seeing fatalny.

Jup_212906_050617aa.jpg

Edytowane przez plesniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dramat, dramat i jeszcze raz dramat :) Wynik dzisiejszej sesji. Jak się już odwkurzę to bardziej przyłożę się do obróbki bo trochę tego mam. Wąsów nie rozkminiłem. Przełożenie ADC nic nie dało. Na pewno to nie wina kolimacji. Czy galaretowanie może dawać taki dziwny efekt?

 

2222ccc_Jup_225850_050617_ZWO ASI178MC_AS_p5_g8_ap190_conv.jpg111bbb_Jup_230016_050617_ZWO ASI178MC_AS_p50_g8_ap178_conv.jpg

 

na dowód że kolimacja jest ok zdjecie zrobione kilka dni temu. Jednak seeing robi swoje.

 

abc_Jup_215137_280517_ZWO ASI178MC_AS_p26_g8_ap175ser.jpg

Edytowane przez plesniak
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ stałem się posiadaczem 178mm-c i EFW chciałem zapytać po ile sekund nagrywać na kanał. Mam LRGB i baadera 685nm. Policzyłem, że na 4 filtry wypada 15 sekund żeby nie przekroczyć minuty (derotować nie potrafię). Z tego co tez poczytałem to jak wrzucę 685 to nie muszę chyba korzystać wtedy z Filtra L. Dobrze rozumiem? Czy w przypadku mono histogram tez wyciągam na 80, czy w zależności od filtra inaczej? No i ostatnie pytanie.  Czy poszczególne kanały wymagają innej ostrości - znalazłem w ustawieniach FireCapture możliwość samoczynnego ustawiania ostrości dla poszczególnych filtrów i zastanowiło mnie to.

Edytowane przez plesniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.06.2017 o 22:33, plesniak napisał:

Czy mi się wydaje czy masz ślad po ostatnim uderzeniu w Jowisza.

 

Dnia 5.06.2017 o 22:49, pmamot napisał:

To musiał być syf na matrycy . Błysk był w innej lokalizacji a po za tym nigdzie nie ma śladów że coś uderzyło .

 

Nie za bardzo wiem, o którym dokładnie fragmencie Jowisza mówicie Panowie. Raczej śladów po impakcie (jak pmamot wspomniał inna lokalizacja) oraz paprochów na matrycy tutaj nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Molo napisał:

 

 

Nie za bardzo wiem, o którym dokładnie fragmencie Jowisza mówicie Panowie. Raczej śladów po impakcie (jak pmamot wspomniał inna lokalizacja) oraz paprochów na matrycy tutaj nie widać.

 

Pytalem o to ciemne miejsce

IMG_7720.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj moje pierwsze mono. Najpierw sprawdziłem warunki  ASI178MC - oczywiście beznadzieja - to ten stack w kolorze ale uznałem, że kiepski seeing dobry na testy bo nie bedzie szkoda materiału. Drugie zdjęcie to moje pierwsze mono z ASI178MM-c + EFW z LRGB + 685 baadera. Zrobiłem stacki i wrzuciłem w Fitswork..... oto efekt... albo coś namieszałem w kole filtrowym i nagrywałem nie te kanały co myślałem albo coś źle sklejam. Kołem obracał Firecapture co 15 sekund na filtr. Macie jakieś pomysły co namieszałem?

Jup_222335_070617_ZWO ASI178MC_RGB_AS_p50_g8_ap190_conv.jpg

aa_Jup_221615_070617_ZWO ASI178MM-Cool_UV_AS_p50_g8_ap193_conv_2.jpg

Edytowane przez plesniak
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.