Skocz do zawartości

Prowadzenie w jednej osi


wampum

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Nurtuje mnie jedna kwestia.

Często w opisach przy zdjęciach widnieje stwierdzenie jak w tytule "prowadzenie w jednej osi".

Trochę tego nie rozumiem - przecież śledzony obiekt porusza się po nieboskłonie po elipsie, zawsze w dwóch osiach.

Więc jak to się ma do prowadzenia tylko w jednej osi?.

Przy okazji jak wygląda uzbrojenie w napęd montażu paralaktycznego a azymutalnego (bo wiem że z azymutalnego też można robić astrofoto). Chodzi mi o wymagania oraz różnice - bardziej w wersji budżetowej, ale każda wartościowa odpowiedź mile widziana.

Edytowane przez wampum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę tego nie rozumiem - przecież śledzony obiekt porusza się po nieboskłonie po elipsie, zawsze w dwóch osiach.

 

 

tak naprawdę wcale się nie porusza!

to ziemia się obraca - wokół jednej osi.

używając montażu paralaktycznego obracamy też w tej jednej osi ale w drugą stronę i ruch znika.

a jeżeli oś jest "źle" ustawiona, na przykład jak w montażu azymutalnym, to potrzebna jest druga oś żeby trafiać w obiekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok. chodzi o ten ruch, mniejsza z tym co się obraca.

Jak obserwujesz to śledzisz obiekty a nie ziemię.

Tak przypuszczałem że ustawienie na oś obrotu ziemi powoduje że kręcimy się z nachyleniem i drogą dla obiektów nocnego nieba - logiczne.

Jak zwykle najpierw napisałem a później pomyślałem.

 

Skoro tak to, czy napęd dla dwóch osi w azymutalnym montażu nie jest przypadkiem mniej dokładny?. W końcu mamy dwie osie napędzane a nie jedną.

 

Jest jeszcze coś takiego jak rotacja pola?, czy to ma związek z odchyleniem ziemi od osi równika ( lub osi obrotu) o 23,5 stopnia. O co tutaj chodzi, bo wpisując w wiki czy gdziekolwiek indziej wyskakuje rotacja pola magnetycznego, albo jakieś wzory matematyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rotacja pola to efekt opisywany bardzo dokładnie w wątku pt. http://astropolis.pl/topic/57564-oswietlenie-ksiezyca-podczas-zachodu-slonca/

Wraz z ruchem sfery niebieskiej obiekty się "obracają", to efekt perspektywy. Tego efektu nie ma w montażach paralaktycznych, bo nie są one pozycjonowane względem horyzontu tylko względem bieguna niebieskiego. A montaże alt-az są ustawiane względem horyzontu, więc tam rotacja będzie widoczna przy dłuższych czasach naświetlania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę sobie kupić napęd o symbolu AZ EQ6. Czyli jest napęd azymutalny i paralaktyczny . Nie wiem jak to działa . Ale domyślam się że jak będę patrzył to napęd będzie pracował w trybie azymutalnym z napędem na dwie osie, jak będę robił zdjęcie, będzie napędzana jedna oś w trybie paralaktycznym. W trybie paralaktycznym nie ma żadnego łuku dlatego wystarczy jeden napęd , a raczej to manualne ustawienie łuku którego osią jest okolica gwiazdy polarnej eliminuje to drugie prowadzenie. Chyba tak to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.