Skocz do zawartości

C/2015 ER61 (PanSTARRS)


Rekomendowane odpowiedzi

Jasność komety C/2015 ER61 (PANSTARRS) rośnie, ale dla obserwatorów z Polski jest to trudny do

obserwacji obiekt, gdyż znajduje się daleko na południu (RA 18h 30m; Dec -23).

Niemniej warunki do jej obserwacji z Polski stale się polepszają i aktualnie jest

 

No, niestety, ale ostatnio to się pogarszają. Dziś na koniec nocy astronomicznej będzie świecić na południu Polski zaledwie 8 stopni nad horyzontem. Miesiąc temu było to 12 stopni, a dwa miesiace temu 13 stopni. Za miesiąc pod koniec nocy astronomicznej kometa będzie już tylko 3 stopnie nad horyzontem.

Przyzwoite warunki do jej obserwacji będziemy mieć dopiero w drugiej połowie lipca, kiedy kometa będzie już po peryhelium.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Kometa C/2015 ER61 (PANSTARRS) właśnie wybuchła. Jej jasność jest już dziś oceniana na około 6 mag, podczas gdy jeszcze przedwczoraj oceniano ją na 8-9 mag. Na zdjęciach prezentuje się ona naprawdę okazale. W tym momencie jest ona chyba najładniejszą kometą na całym niebie (tym wybuchem przebiła jednocześnie 41P i C/2017 E4). Niestety, od nas praktycznie jej nie widać. Zobaczcie na to zdjęcie wykonane dziś przez Geralda Rhemanna z Namibii:

 

http://www.astrostudio.at/fullscreen.php?PHPSESSID=55489ca470a4bfc7e39a9e0eb96e7f47

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem ją namierzyć 1 kwietnia, niestety bez pozytywnego rezultatu. Kometa zaczynała wyłaniać się nad horyzont w czasie kiedy robiło się już dość jasno. Udało mi się dostrzec gwiazdy do ok 8-9mag w okolicy komety, niestety dla rozmytego obiektu niebo było zbyt jasne. Ale dla zwartej komety ok 6mag, myślę że są spore szanse na kilkuminotową obserwację. Będę próbował.

Edytowane przez DARK
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

PanSTARRS stał się kolejnym hitem na tegorocznym niebie. Niestety okres jej świetności przypada na najgorszy okres jej widoczności z Polski.

Obecnie, aby móc ją obserwować trzeba udać się na południe co najmniej na 42N (Rzym) lub dalej na południe.

Zdjęcie wykonane zdalnie za pomocą małego teleskopu o średnicy 90mm znajdującego się w Side Spring w Australii.

Detektorem jest kolorowa kamera CCD SBIG ST2000 XMC. Zdjęcie jest kompozycją 6 klatek o łącznym czasie ekspozycji 18min.

6x3min-v2_75_PS.jpg _6x3min_v2_PS_Annotated.jpg.

 

Jest długi weekend kometę można fotografować z Krety lub Teneryfy...

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zdjęcie wykonane zdalnie za pomocą małego teleskopu o średnicy 90mm znajdującego się w Side Spring w Australii.

Detektorem jest kolorowa kamera CCD SBIG ST2000 XMC. Zdjęcie jest kompozycją 5 klatek o łącznym czasie ekspozycji 10min.

PanSTARRS_5x2min.jpg

Edytowane przez napoleon
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Z dnia na dzień poprawiają się warunki do obserwacji ER61 w Polsce południowej. Jednak jej jasność stopniowo maleje. Kompozycja uzyskana zdalnie z Mayhill (USA) za pomocą teleskopu 0.25m f/3.4 i kamery SBIG ST-10XME o łącznym czasie ekspozycji 12min. Wysokość komety nad wschodnim horyzontem w chwili wykonywania zdjęcia wynosiła 25 stopni.

PS.jpg.cdfbbdbc55b689a97db680538c79b2fd.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kiedy inni żegnają się z tą kometą ja ubiegłej nocy dopiero się przywitałem. Wcześniej kiepskie warunki położeniowo-pogodowe nie pozwalały mi na jej obserwację.

Bez wątpienia najlepsze  dni (noce) już za nią ale nie byłbym sobą gdybym nie spróbował namierzyć nawet 11magnitudowej komety. Tak też się stało i dołączyła do listy moich komet na pozycji nr 117.

Moja ocena to 11.0mag DC=2/3 koma 3' obserwowałem Syntą 8'', pow 45x, lm 6.4mag

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swojej pozornej wędrówce po niebie PANSTARRS powoli zbliża się do Plejad dzisiejszej nocy jej odległość zmalała do mniej niż 4 stopni. Kompozycja o ekspozycji całowitej 18 min. wykonana tuż przez zakończeniem nocy astronomicznej za pomocą FSQ106 i kamery STL11000M pokazuje kometę zanurzoną w mgławicy gazowo-pyłowej, w której znajdują sie Plejady.

ER61-2017-08-03.jpg.28249ea71d731bbcce6178a886bbdab0.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W piękną noc 18/19 sierpnia na zakończenie galaktycznej sesji wycelowałem w tą kometę, która znajdowała się na "południu" Plejad. Niestety wizualnie wziąłem ją za gwiazdę, ale na zdjęciu już można ją bardziej zidentyfikować.

19 sierpnia, około godziny 02:00.

SW 12", Dobson Goto, Nikon D3100, 25x20s. ISO 3200. Mocno wyciągnięte i resize i odszumienie.

C_2015_ER61_19_08_2017_25x20s.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.