Skocz do zawartości

M46,47 . Moje pierwsze LRGB z QHY163M i achromatu SW80/400


mebelek

Rekomendowane odpowiedzi

Ambitnie... CMOS + achromat... ale nie wiem czy coś dobrego z tego wyjdzie... niestety.

 

Wg mnie jeszcze jest przestrzelona ostrość + plackowatość (nadmierną) wprowadza zastosowanie korektora komy

Ta, ostrość słaba ale po wyciągu który tam jest też za wiele nie można oczekiwać. Mój parę dni temu prawie by się rozleciał, guider w ostatniej chwili złapałem. Ta część gdzie są ząbki (pinion z angielskiego? to co się rusza w przód i tył) zrobiła się totalnie luźna i prawie wyleciała z teleskopu, powodem był jakiś kawałek plastiku ułamany, także ten wyciąg to raczej słaby chiński żart :)

 

Korektor komy tu nie potrzebny, lepiej to zdjęcie obciąć niż bawić się w pseudo flattener

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mistrzu powoli idę w Twoje ślady!.

Mi się podoba, widać miękką plackowatość gwiazd - i aberracja w jedną stronę, myślałem że ja mam coś nie tak z obiektywem ale skoro Ty też tak widzisz aberrację to ok.

Na razie się szykuję do napędu i nauki.

Będę Ciebie obserwował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej przy taki achromacie robić tylko RGB bez luminacji, żeby nie mieć problemu z aberracją chromatyczną?

Lub może po zrobieniu dużej ilości klatek RGB wrzucić najpierw wszystko do stackowania jako L, a potem osobno właściwe klatki jako RGB.

Pozdro

Następnym razem tak zrobię .Ciekaw jestem rezultatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

L w tym przypadku można wyciągnąć z RGB, z kanału który ma najlepsze gwiazdki.

Sposób od spirita.

Co ty piszesz Tomek? L wyciągnięte z kanału jednego z kolorów jest odwzorowaniem luminancji tylko tego koloru i powoduje totalne rozpieprzenie kolorystyki całego obrazka i to w sposób , którego nie da się poprawić. To już lepiej pokazać chyba zdjęcie czarno-białe niż taki melanż.

Ta technika - z powodzeniem stosowana do zdjęć planet - nie da się zupełnie zastosować w zdjęciach DSowych!

A sama fotka- no, pierwsze koty za płoty- z tym że ciężko jest cokolwiek powiedzieć na temat jakości optyki przy takim braku ostrości. Walcz mebelek, ostrość to ABC astrofotografii!

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie fotka ładna, jak na taki sprzęt to nawet bardzo ładna. Ale jeśli się chce bawić w bardziej zaawansowaną astrofotografię to niestety montaż klasy minimum HEQ5 lub EQ6 itp jest podstawą. Po pierwsze precyzja, po drugie nośność. Kamerka z gwiazdkami sobie radzi ale jak przyjdzie cyknąć mgławicę to trochę będzie ciężko. Do tego jakiś EDek, bo achromaty raczej nie są najlepsze, ale od czegoś trzeba zacząć. Na razie jest nieźle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jeśli się chce bawić w bardziej zaawansowaną astrofotografię to niestety montaż klasy minimum HEQ5 lub EQ6 itp jest podstawą. Po pierwsze precyzja, po drugie nośność.

Nie rozmawiamy tutaj o polecaniu montaży :) - zastosowanie EQ5 do 400mm jest jak najbardziej na miejscu przy czasach 30sek. Nawet ASA nie poprawi jakości tego zdjęcia.

 

Kamerka z gwiazdkami sobie radzi ale jak przyjdzie cyknąć mgławicę to trochę będzie ciężko.

A po czym wnosisz? Po nieostrym zdjęciu gromad z achromatu wnioskujesz, że kamera nie nada się do mgławic? Daleko idące wnioski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można się bawić na montażu nawet EQ2 oczywiście, wszystko zależy jaką zaawansowaną astrofotografię chce się uprawiać. Ja zaniechałam fotografowania, a posiadałam dokładnie taki montaż. Wszyscy jednogłośnie radzili mi zakup lepszego montażu. Niestety to są koszta więc dałam sobie spokój. Od czasu do czasu zrobię jakieś fotki ale pochwalić się nie mam czym. Na wakacje myślę kupić montaż klasy NEQ6 to może wtedy się zacznie przygoda?

 

Co do kamery to raczej planetarka, więc średnio się nada.

Kolega z którym pracuję, też pasjonat astrofoto radził mi CCD do mgławic.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz kolejny powtórzę - kolega mebelek nie pytał się o doradztwo z zakresu montażu - swoją drogą sądzę, że doskonale wie jakie montaże na co stać.

 

Co do kamery to raczej planetarka, więc średnio się nada.

Kolega z którym pracuję, też pasjonat astrofoto radził mi CCD do mgławic.

Mam prośbę - zweryfikuj swoją wiedzę a potem się wypowiadaj - bo, bez urazy - piszesz głupoty.

 

Proponuję lekturę: http://www.qhyccd.com/QHY163.html

i dopiero potem wypowiedz się czy to kamera planetarna czy do DSO.

 

Proponuję również namówić kolegę - pasjonata astrofoto do poczytania na temat kamer na matrycach CMOS do DSO - od pewnego czasu właśnie te pojawiły się na rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj chyba dyskusja poszła trochę w złym kierunku , ale dziękuję wszystkim za rady.

Zdaję sobie sprawę jaka jest jakośc tego zdjęcia . W planach mam jakieś apo z płaskim polem ale bawi mnie narazie wysiskanie ile sie da z rurki za 300zł.

Wczoraj potestowałem kilka odległości tego korektora od matrycy i powiem wam ,że chyba was wkrótce zaskoczę ...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że masz doświadczenie, ale to nie powód by się wywyższać i komuś ubliżać.

 

Są różne szkoły i każdy może mieć swoje zdania, a forum jest po to by właśnie się czegoś dowiedzieć i wyrazić swoje zdanie.

Jeśli czegoś nie wiem to możesz mnie oświecić, coś doradzić, ok jestem wdzięczna za uwagi, ale rób to kulturalnie, a nie jak na Wiejskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W żaden sposób Ci nie ubliżyłem - jednakże jeśli tak to zostało odebrane to przepraszam.

 

Tutaj nie chodzi o szkołę ale o fakt. Oczywiście forum jest to po, żeby wyrażać swoje zdanie. Ty wyrażasz opinię, że kamerka raczej kiepska nie mając o niej pojęcia.

Z przyjemnością Ci doradzę, jeśli o coś zapytasz, ale Twoich wypowiedzi wyglądało, że Ty wiesz i Ty doradzasz.

 

Tak czy siak, proszę mnie nie porównywać do ludzi z Wiejskiej.

 

Temat uznaję za zakończony. Jeśli będę mógł w czymś pomóc to z przyjemnością pomogę - oczywiście w innym wątku.

 

Mebelek, przepraszam za offtopic.

 

Paweł

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ty piszesz Tomek? L wyciągnięte z kanału jednego z kolorów jest odwzorowaniem luminancji tylko tego koloru i powoduje totalne rozpieprzenie kolorystyki całego obrazka i to w sposób , którego nie da się poprawić....

Sprawa dotyczy jedynie gwiazdek.

Odpisałem bazując na filmie z tego wątku

http://astropolis.pl/topic/57743-gramy-w-zielone-i-czerwone/?do=findComment&comment=668395

Skoro uważasz, że nie ma to sensu zapominam wiec o tym i sorki za zamieszanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.