Skocz do zawartości

Balcerowicz - pomnik czy kraty ?


Gość zbig

Rekomendowane odpowiedzi

Mam bardzo negatywą ocenę działalności naszego guru z ekonomii .

Jak go oceniacie ? Co mu wyszło , co spartolił . Czy to nasze sczcęscie ,że jest lub był .

Czy w ogole byl reprezantem naszych interesów, czy na jego działalności skorzystali bardziej polacy , czy miendzynarodowe instytucje finansowe ? Czy ok.3 mln. ludzi bez pracy to efekt planu p. Balcerowicza ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z banknotem jest ciekawy .

Jednak trzeba przyznać ,że p. Balcerowicz wprowadził i ugruntował obowiązujący nas system podatkowy . W szczególności Vat . Co prawda PIT i VAT są nawet nazwami żywcem sciągnięte z Angli . Twórczo dołożył % w podatkach . Kiedyś był na prostszych zasadach podatek obrotowy i znacznie niższy . Gdyby w swoim czasie nie urealnił odsetek to istniały by nadal PGR-y i rozwijające się na kredytach zakłady . Wtedy banki nie sciągnęły by tyle pieniędzy z rynku i jakby można je sprzedać zagranicy ? Z tego co z obrad TV z Sejmu słyszałem to np. Bank Sląski sprzedano mniej więcej za tyle ile miał gotówki w kasie . Kto by z zachodu kupił banki ,zaklady gdyby miał za nie normalnie zapłacić ? A za co by nasi gołodupce pokupili tyle ziem , zakładów , lasów , przetwórni itp. gdyby ich ideologicznie nie zniszczono . Nie miał by kto sprywatyzowć Polski . Była by nadal wstrętna państwowa telekomunikacja polska / teraz mamy francuską państwową / z niskimi cenami i trudnością w uzyskaniu połączenia . I tak z prawie wszystkim wszystkim .

Jak wystraszył się nasz ekonomista początków rozwoju gospodarczego chyba z 6-7 lat temu . Schładzanie gospodarki ją zmroziło . Ciekawe czy teraz będzie tak samo . Chyba zrozumiał , że wtedy przesadził .

Biedaszyby były znane przed wojną . 2 mln. dzieci nie dojada , 3 mln bez pracy . Pensja 1 rodzica nie zabardzo wystarcza na utrzymanie . Dotyczy to tylko ok. 2/3 społeczeństwa . Akurat my mamy łacza z internetem , komputery , teleskopy , jakieś realizowane marzenia . Gdy brak co jesć , ubrać się , na czynsz to nie ma tego powyzej opisanego .

Przez wszystkie te lata tylko jeden człowiek na okrągło pracuje zeby było nam lepiej . Skutki znamy .

Jakby nie rozumiał ,że gospodarka to samonapędzający się mechanizm . Tylko nie przeszkadzać , o ile ułatwiać nie ma się zamiaru .

Gdzie te miejsca pracy w wyniku prywatyzacji przez zachodnie koncerny ? to też chyba zrozumiał .

Nie jest zasługą naszych ekonomistów ,polityków że gospodarka znowu probuje sie rozkręcić . To jest tylko kwestia czasu . Lecz znowu przeszkadzają .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat wątku przypomina mi słynną prowokację ML o święcie 22 lipca. :salu:

ps.Zbig jeśli poznasz nieco ekonomi to będziesz mógł wygłaszać takie farmazony :salu: ale sądzę że logicznie myślącemu człowiekowi nie przejdą przez gardło.

Żal Ci PGRów :salu: :salu: :salu: :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żal ludzi co tam pracowali , kombinowali , żyją . Oni do dzisiaj tam są z nowym pokolenim dzieci . Powinno być trochę inaczej .

W 1991 r założyłem biuro rachunkowe . Cały okres transformacji , jej ideologii przeżyłem w raz z innymi prywaciarzami . Dlatego widzę do czego to doprowadziło nie tylko z jednej strony , lecz porzez problemy innych ludzi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żal ludzi to jednak co innego a krytykowanie całego systemu a w szczególności kierowanie niechęci do jednego człowieka ( tytuł wątku) to jednak różne sprawy , inny kaliber.

Albo rozmawiamy o tym co zrobił dobrze a co źle albo dyskusja rozpłynie się w żalach nad systemem ,złodziejach ,"prywaciarzach" itp. ( innych określeń rodem z PRLu i Samoobrony nie wspomnę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla jasności - popieram gospodarke wolnorynkową i Balcearowicza oraz III RP choć 2 miesiące temu straciłem bardzo dobrą pracę. Po prostu staram się teraz znaleźć na rynku i myślę, że wszystko zależy od zaangażowania. Zbig ma jakieś okrutne żale i robi z siebie obrońcę pokrzywdzonych. Transaformacja musi mieć swoje ofiary - ale winni są po prostu Ci którzy pragnęli wprowadzić system tzw. gospdarki sterowanej. Balcerowicz poprawił błedy. A przy okazji należy pamiętać o prezydencie Wałęsię, który wsparł BAlcerowicza w tamtych trudnych chwilach - pozwolił na zmiabny w gospodarce. Zmiany, które muszą przynieść pozytywne owoce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zmiany juz przynoszą korzystne owoce . Tylko mogly wcześniej i z mniejszym dnem . Ja nie mam niecheci do jednego człowieka . Każdy teoretyk ma swoje poglądy . Za ich realizację i konsekwencje tych zmian odpowiadają politycy . Przejęli tą ideologię bo była im na rękę . Dotarło to do mmnie po tych postach .

Tytuł jest oczywiście z przesadą . Można powiedzieć , że p. Balcerowicza wykorzystano . Nie było by uzasadnienia do wyprzedaży i zarobienia na niej przez swoich .

Tak jak pisałem dobrze zrobił ,ze przebudował system podatkowy . Jako Prezes NBP będąc na czele Rady Polityki Pieniężnej nigdy nie trafił w tzw.cel inflacyjny . Przedwszesne i mocne schładzanie gospodarki i jej stagnacjia to mój podstawowy zarzut . Reszta to konsekwencje . Pomijam wątek prywatyzacji . Przecież miliardy zł z telekomunikacji nie musiały trafić do Francji , lepiej aby zasilały nasz budzet . To juz historia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie Balcerowicz, to nadal po piwo musiałbym z plecakiem zapierdzielać parę kilometrów. A tak mam pod nosem, tylko kasę trzeba zarobić.

Jeżeli komuś pasuje, że mięso na kartki, pepeki na loterii klasowej, talony dla MM i wybory są jedynie słuszne 99% na Jaruzelskiego, to zapraszam na Białoruś - droga wolna. :salu:

Krótka pamięć dla niektórych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W połowie lat osiemdziesiątych nie mieliśmy w Polsce normalnej waluty tylko bezwartościowe szmaty papierowe . Złotówka w bilonie była słabsza sześć razy od podkładki do papiaka i w budownictwie powszechnie stosowano ją do robót dachowych . Bilet na autobus kosztował 25000 zł .Do tego szalejąca inflacja i zatory płatnicze w państwowych bankach .Taki spadek zostawiła nam komuna. Po kilku latach Balcerowicz jak dostał szansę to wziął to wszystko za ryja i uporządkował ,teraz mamy normalną walutę w kraju .Taki Lepper jest w moim wieku i musiał to widzieć a pieprzy głupoty. Pomnika za życia Balcerowiczowi bym mu nie stawiał ale szacunek mu się należy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan Balcerowicza wprowadziła Słowacja. Dzięki temu ich gospodarka dostała takiego przyspieszenia o którym tylko możemy pomarzyć. Wtedy gdy mieliśmy plan Balcerowicza to i u nas gospodarka pracowała na wyższych obrotach. Ale o czym my mówimy. Plan Balcerowicza to odległa historia. Po drodze tyle było już różnych planów. Był plan Kołodki, Belki i innych, pożal się Boże, ekonomistów. W tej chwili nie jest realizowany żaden plan. Rząd chce przetrwać do wyborów i jest to jedyny plan ekonomiczny rządu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwój naszej gospodarki tlumacze własnie tym ,ze wladza ma inne problemy i pozwala ludziom przystosowac sie do tego syfu co jest . Nie robi wiekszego . Niestety znowu miesza . Podwyzki ZUS, KRUS mają zwiekszyć ilość miejsc pracy . w/g mnie to bezrobotnych .

Gdyby Slowacja realizowała plan B. to rolnictwo spółdzielcze nie powinno juz w niej istniec .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Nie no Zbig w sejmie to kolejny kabareton, ale Rokita miał trochę racji, jeśli chodzi o ataki na państwo najbardziej niepokojącym z nich jest atak na samorząd i służbę cywilną, co do Balcerowicza zrobił wiele dobrego jak i wiele rzeczy mu nie wyszło, co do ataku PiS na pieniądze obywateli tu bym był ostrożny w rzucaniu podejrzeń a samego Balcerowicza to pomnika bym mu nie stawiał, ale i za kratki też nie po za tym są ważniejsze sprawy niż komisje śledcze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja ocena tez jest raczej pozytywna. Strasznie irytuje mnie to, jak ktos po zawodowce kwestionuje wiedze ekonomiczna profesora ekonomii. A jeszcze gorsze jest to, ze ponad polowa spoleczenstwa przyznaje mu racje. A co do rzadu to dobrze, ze nic nie robi. Znacznie gorzej byloby, gdyby realizowal program wyborczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie radykalna polityka prof. Balcerowicza na poczatku lat 90. u nas byloby tak samo wesolo jak w Rumunii (lub jeszcze gorzej, bo jestesmy wiekszy krajem). Dlatego owemu Panu naleza sie poklony.

Zauwazmy rowniez, ze obecne ataki na profesora pochodza glownie od ludzi, ktore maja mgliste pojecie o ekonomii (jak kochany Andrzej L. proponujacy swego czasu 'dodrukowanie pieniedzy, aby ich bylo wiecej na rynku') oraz zwyklych krzykaczy, ktorzy wciaz kogos atakuja, byleby tylko miec rozglosc i tzw. popularnosc. Wczesniej przeciez byla krajowa komisja radiofonii i poniekad telewizji, wczesniej byli adwokaci, wczesniej tez byli dziennikarze itd itd... ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie radykalna polityka prof. Balcerowicza na poczatku lat 90. u nas byloby tak samo wesolo jak w Rumunii (lub jeszcze gorzej, bo jestesmy wiekszy krajem). Dlatego owemu Panu naleza sie poklony.

Zauwazmy rowniez, ze obecne ataki na profesora pochodza glownie od ludzi, ktore maja mgliste pojecie o ekonomii (jak kochany Andrzej L. proponujacy swego czasu 'dodrukowanie pieniedzy, aby ich bylo wiecej na rynku') oraz zwyklych krzykaczy, ktorzy wciaz kogos atakuja, byleby tylko miec rozglosc i tzw. popularnosc. Wczesniej przeciez byla krajowa komisja radiofonii i poniekad telewizji, wczesniej byli adwokaci, wczesniej tez byli dziennikarze itd itd... ;(

Całkowicie zgadzam się z z Wielkim Kanarkiem! ;)

I jedynie chciałbym zauważyć, że to, co wymyślił prof. Balcerowicz nie miało wcześniej precedensu! Nikt wcześniej nie tranformował gospodarki z centralnie sterowanej w rynkową.

Łatwo dziś wyrażać opinię (w czym szczególnie lubują się rozmaitej maści "eksperci", którzy ekonomię "przerabiali" chyba na tajnych kompletach), że można było zrobić inaczej - i, oczywiście, lepiej! Jednak 16 lat temu nie było zbyt wielu "mądrych".

I jeszcze, cokolwiek nie mówić o byłych rządach III RP, faktem jest, że żaden z dotychczasowych ministrów finansów nie zdecydował się radykalnie zmienić polityki finansowej państwa lecz, w większym lub mniejszym stopniu, kontynuował politykę prof. Balcerowicza.

Dzięki niemu dziś mamy walutę posiadającą realną wartość, która nie zmienia się prawie wcale (w porównaniu do dwucyfrowej inflacji, którą mieliśmy pod koniec lat 80-tych ubiegłego wieku); dzięki temu możemy spokojnie odkładać pieniążki na teleskop bez obawy, że kilka miesięcy zebrana kwota nie wystarczyłaby na bułkę... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.