Skocz do zawartości

Diamenty i pył Korony Południowej


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Córeczkę wciągasz w hobby, no to Astropolis ma zapewnione kolejne 100 lat. :)

Powiedz jej, że to może być też znana małpa.

Pozdrawiam

p.s.

Skoro nawet Ty (mistrz od lat) musiałeś włożyć w jedno zdjęcie tyle godzin pracy to doceńcie szanowni laicy, którzy tu zaglądacie pracę i dzieła amatorów astrofotografii jacy tu na forum publikują.

 

6ae5371d6934537a1e757258e81043fc.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

Adam kiedyś namówił mnie na próbę porównania 300/600 sekund. I , prawdę powiedziawszy, dla obiektu przeciętnej jasności 300 sekund wystarcza, a pozwala zrobić 2x więcej klatek co z kolei ma pozytywny wpływ na SNR fotki wynikowej. Oczywiście jak dla mnie - dytyczy to LRGB

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie można ją wyciągnąć bardziej, ale ja mam odczucie przeciwne, żeby w mojej wersji nawet trochę ją przygasić. Te pyły to jest duża subtelność. Powinno być je widać, ale nie wiem, czy aż tak jasno? Mam z tym jakiś dylemat :)

 

Cholera - już sam nie wiem, bo w Twojej wersji wygląda fajne... Jak żyć? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia Adama zamiłowanie do 300 sek ^_^ odkąd pamiętam swoje genialne zdjęcia już od ASA robi z tym czasem, ludzie zazwyczaj dla zaokrąglenia jadą 10 min, 20 min, 30 min a On uparcie 5 min :) też muszę spróbować :D

 

Istotny jest SNR. Można go "lewarować" przez podnoszenie długości ekspozycji, albo przez zwiększanie ilości subsekspozycji. Zwiększanie SNR długością subekspozycji zabija rozpiętość tonalną (przesaturowuje gwiazdy). Krótsze ekspozycje i ich duża ilość zwiększa dynamikę tonalną i szansę wstrzelenia klatki między chmurami :P Z drugiej strony dłuższe ekspozycje oszczędzają miejsce na dysku.

 

Do równania trzeba dorzucić typ matrycy, jej szumy, no i oczywiście studnię (duża pozwala robić dłuższe ekspozycje bez ryzyka utraty dynamiki na górze histogramu). Oczywiste oczywistości pewnie dla większości osób. Piszę do w kierunku tych, którzy jeszcze tego nie wiedzą.

 

Przy kamerach z tak niskimi szumami można schodzić z długością sub'a, ale trzeba pamiętać, że musimy to zrównoważyć ich ilością. :P

 

Są matryce, gdzie długa ekspozycja jest konieczna w narrowband (małe QE przy danym widmie, wysoki szum odczytu piksela). W nich nie da się zastosować krótkich subów (robi się 20, a nawet 30 min).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......

Zdjęcie to dokładnie 20 klatek po 300 sekund zebrane przez ASI071MCC oraz APO71Q f4.9.

A tak w ogóle, to spodziewałem się łatwiejszego obiektu. Jakoś ubzdurałem sobie, że jest on super jasny.

 

Tak, pozory mylą :) ale pamiętajmy, że to się ponownie bierze z tych wszystkich pyłów. Zauważyłem, że aby uniknąć dużego szumu, bez względu na położenie na niebie bo i u nas takie są, trzeba sporo klatek i tu się pojawia właśnie trudność obróbki i dylemat: jasności czy mniejsze 'zaszumienie'

To jest też obiekt który prosi się o mozaikę ;) chodź niewątpliwie to jest cześć najbardziej znana i obstrzelana.

 

Tylko referencyjne jak daleko się ciągnie ten pył:

 

http://astropolis.pl/topic/51017-pyly-pogranicza-korony-pld-i-strzelca/

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez MaPa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogdan, a tak przy okazji - na jakim poziomie, w takich zdjęciach, trzymałbyś tło (czarne)? Ja generalnie lubię ostatnio 15 jednostek, ale... przy takich zdjęciach kontrast robi się przesadny. Źle to wygląda. Ostatnią wersję trzymałem już chyba na 30-40 jednostkach.

 

Jakie jest Twoje zdanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak, pozory mylą :) ale pamiętajmy , że to się ponownie bierze z tych wszystkich pyłów. Zauważyłem że aby uniknąć dużego szumu bez względu na położenie na niebie (bo i u nas takie są) trzeba sporo klatek i tu się pojawia właśnie trudność obróbki i dylemat: jasności czy mniejsze 'zaszumienie'

To jest też obiekt który prosi się o mozaikę ;) chodź niewątpliwie to jest cześć najbardziej znana i obstrzelana.

 

Tylko referencyjne jak daleko się ciągnie ten pył:

 

http://astropolis.pl/topic/51017-pyly-pogranicza-korony-pld-i-strzelca/

 

 

 

Świetne zdjęcie. Wiele tych obiektów można pokazywać na kilka sposobów, bo po za tym pięknym "warkoczem", jest też pokusa podjechania do niego dłuższą ogniskową (fragment z niebieskimi refleksyjnymi mgławicami). Tam jest sporo kolorów - życie kosmosu aż dudni.

 

Tak jak pisałem, ja miałem walkę na zasadzie "zarejestrować to, co się da" (chmury). Nie przestawiałem nawet rotacji kadru, bo po prostu latałem pomiędzy różnymi miejscami na niebie, tam gdzie nie było w danej chwili chmur. Raz Tarantula, raz Rho, raz Corona, raz Carina. Generalnie masakra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istotny jest SNR. Można go "lewarować" przez podnoszenie długości ekspozycji, albo przez zwiększanie ilości subsekspozycji. Zwiększanie SNR długością subekspozycji zabija rozpiętość tonalną (przesaturowuje gwiazdy). Krótsze ekspozycje i ich duża ilość zwiększa dynamikę tonalną i szansę wstrzelenia klatki między chmurami :P Z drugiej strony dłuższe ekspozycje oszczędzają miejsce na dysku.

 

Do równania trzeba dorzucić typ matrycy, jej szumy, no i oczywiście studnię (duża pozwala robić dłuższe ekspozycje bez ryzyka utraty dynamiki na górze histogramu). Oczywiste oczywistości pewnie dla większości osób. Piszę do w kierunku tych, którzy jeszcze tego nie wiedzą.

 

Przy kamerach z tak niskimi szumami można schodzić z długością sub'a, ale trzeba pamiętać, że musimy to zrównoważyć ich ilością. :P

 

Są matryce, gdzie długa ekspozycja jest konieczna w narrowband (małe QE przy danym widmie, wysoki szum odczytu piksela). W nich nie da się zastosować krótkich subów (robi się 20, a nawet 30 min).

suby mają swoje ograniczenia, robiłem sporo testów w domu, nie wiem po co ludzie marnują czas na takie rzeczy na niebie, w zaciemnionym pokoju męczyłem 224 i choćbym zrobił milion 20 sek to nie uzyskałem nigdy tak gładkiego obrazu jak na mniejszej ilości dłuższych klatek. Co oznacza, że jeśli chcę gonić Ciebie swoją 224 ^_^ niestety pora porzucić 20 sek i przesiąść się na 5 min :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suby to zgniły kompromis. Możliwość robienia 20 s. ekspozycji na CMOSach jest benefitem obciążonym takim kompromisem. Pozwala to fotografować np. bez guidingu. Ale jak każdy kompromis, coś - za coś. Wiadomo, że nawet niski szum odczytu (np. 2 elektron), obetnie wszystko to, co jest na jego granicy i poniżej. Nie mniej - w przypadku niektórych kamer (jak choćby ASI1600) można naprawdę uzyskać spektakularne efekty przy odpowiedniej ilości krótkich subekspozycji. Jak dla mnie - to bardzo fajnie mieć kamerę, która daje taką możliwość.

 

Z drugiej strony nie podobają mi się krótkie klatki (30s) w ASI071. O ile 300 sekund jest piękna, idealny szum gaussowski, to przy krótkich, tam gdzie przebija się bias (szum odczytu), widać czasami struktury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz pozwolę sobie przerwać obróbkowo-sprzętowe rozważania. W tytule mamy o Koronie Południowej ale trzeba docenić też nieco mniejszy, ale istotny wkład Strzelca w kadr (np kulista NGC 6723 to już nie Korona). Ogólnie granica przebiega jakoś tak:

 

korona.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak. Żeby było bardziej efektywnie, to skorzystałem z pomysłu na wrzucenie tego do Astrowizji. Pewnie zrobimy z tego jakąś poboczną edycję Astrowizja - Afryka :)

 

 

O no to super :D To najlepsze pewnie będzie to Rho . Fajny pomysł, żeby to było w oddzielnej edycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.