Skocz do zawartości

Globus Księżyca


Rekomendowane odpowiedzi

Myślę że fiksatywa w aerozolu była by ok bo jest matowa - do kupienia w sklepach plastycznych. Ale dobry wydruk laserowy nie powinien się ścierać, toner powinien ładnie zostać na papierze. Polecam papiery Mondi do wydruków laser color - pięknie siada toner i są w fajnym półmacie. Ale w punktach ksero nie chodzi raczej o jakość a o cenę, więc tonery bywają zamiennikami niskiej jakości i pylą. Akurat mam doświadczenie bo mam drukarnię :) malutką bo malutką ale jednak ponad 10 lat drukowania na różnych maszynach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny pomysł i wykonanie. Dopisuję do swojej listy na przyszłość :icon_cool:

 

Ech, super byłoby pokryć to e-papierem (można by np. zmieniać szczegółowość opisów, albo wręcz wgrać inne mapki; po jednokrotnym ustawieniu nie ciągnąłby już prądu). Mamy już tanie/malutkie e-papierki dla elektroników-amatorów, może kiedyś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papier chyba zwykły. Aha jeszcze 2 paski mi się zniszczyły - 1 wycięty mi się zgiął, a drugi nieco podarł przy naklejaniu - nalepiło się krzywo i chciałem przesunąć aby było dobrze, a już klej zaczął chwytać. Lakier by miał zabepieczać nie tlyko przed ścieraniem, ale też przed matowieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Ponieważ skorzystałem z gotowca zrobionego przez Charon_X, właśnie tu pochwalę się moją pracą. Nie jest ona doskonała - to pierwsze sklejenie globusa, ale ponieważ było to dość czasochłonne, nie mogę sobie pozwolić na kolejne próby.

Zamieszczam też dwie pierwsze wersje Księżyca

- dwudziestościan foremny - zaletą jest to, że w 15 min. można go zrobić oraz to, że można zrobić tak niemal cały Układ Słoneczny (siatkę wziąłem stąd: http://solarviews.com/cap/ico/icomoon.htm). Wadą jest wiadomo co...

- drugi mały okrągły Księżyc skleiłem na plastikowej kulce (niestety nie pamiętam skąd wziąłem siatkę do wydruku). Średnica tej kulki to 8 cm, więc przy globusie Ziemi o średnicy 30 cm mamy dokładnie taką samą skalę wielkości 1:42 mln. Gdyby oddalić te dwa modele o 9m, to mamy też zachowaną skalę odległości - co ukazałem na sali gimnastycznej.

 

DSC_0134.JPG

DSC_0135a.JPG

Globus_Ksiezyca_4.gif

Skala_wielkosci.jpg

Skala_wielkosci_odleglosci.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zabezpieczenia proponuję lakiery modelarskie, w sklepach internetowych dla modelarzy jest tego pełno. Można wybrać wersję w sprayu lub do aerografu. Są dostępne lakiery matowe, satynowe i błyszczące. Modele robione z kartonu są z powodzeniem zabezpieczane cienkimi warstwami, więc przy Twoim globusie powinno się też sprawdzić. Chociaż na początku lepiej poćwiczyć na czymś co można wyrzucić, bo bez minimalnej wprawy łatwo o zacieki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś bawiłem się w te klocki. Ale nigdy nie zrobiłem globusa. Szukałem obrazów dużej rozdzielczości. Znalazłem bodajże z Clementine. Zrobiłem plik z klinami o rozmiarach 8172x4086 px (png waży ponad 24MB - dlatego załączyłem jpg). Nie miałem wtedy odpowiedniego globusa do ubrania. Do tego obraz z Clementine wydał mi się jakiś bardzo płaski. Faktycznie tam jest oświetlenie od góry chyba. 

nm1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.