Skocz do zawartości

ZWO ASI 034 MC jako guide


lesnikdan

Rekomendowane odpowiedzi

W sumie mój pierwszy post na tym forum więc witam wszystkich serdecznie. Przechodząc do sedna - czy w/w kamera podłączona do lunety 50mm f=172 mm sprawdzi się jako guide do EQ3-2 + SW150/750? Kamery z portem st-4 do najtańszych nie należą więc chyba oczywistym kryterium przy wyborze tej kamery jest jej cena :P Tylko czy będzie sobie radzić podczas guidingu? Może ktoś z tu obecnych miał z nią do czynienia? Wiem, że kamera mono byłaby lepsza jednak w tych pieniądzach nie znalazłem dosłownie niczego... Plus przy ewentualnym wykorzystaniu kamery do avikowania nie potrzebne są filtry LRGB.

Za wszelkie gafy wynikające z braku wiedzy itp z góry przepraszam a za rady z góry dziękuję ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do guidingu z pewnością powinna się nadać - sam używam kamery ASI 120MC (wyższy model) i jestem

z niej zadowolony . Różnica między moją a tą kamerą wynika z rozdzielczość i intensywność transferu bitów (ASI120 ma 12bit a ASI034 tylko 8bit)

więc jeżeli chciałbyś w przyszłości zająć się fotografią planet to może warto dołożyć trochę pieniędzy i zainwestować w wyższy model .

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, maciekkacper napisał:

Do guidingu z pewnością powinna się nadać - sam używam kamery ASI 120MC (wyższy model) i jestem

z niej zadowolony . Różnica między moją a tą kamerą wynika z rozdzielczość i intensywność transferu bitów (ASI120 ma 12bit a ASI034 tylko 8bit)

więc jeżeli chciałbyś w przyszłości zająć się fotografią planet to może warto dołożyć trochę pieniędzy i zainwestować w wyższy model .

 

Pozdrawiam

W przypadku fotografii obiektów US stackujemy duże ilości klatek (czasem nawet 2000) w tej sytuacji ilość bitów nie ma znaczenia. Dynamikę (szerszy zakres tonalny) zdjęcia odzyskujemy właśnie stackując. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może inaczej.

Załóżmy najgorszy scenariusz podmiejskie niebo takie do max 4 mag w nowiu.

Z popularną lunetką do guidingu od oriona 50 mm coś około 210mm ognisko, złapie gwiazdę wystarczającą do guidingu z czasem naświetlenia 2 sek przy obiekcie którego otaczają powiedzmy gwiazdy 4-5 mag.?

 

Więcej od guidingu bym nie oczekiwał nawet.

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
2 godziny temu, Agent Smith napisał:

Odgrzeję temat - czy ktoś z Was praktycznie używał tej kamerki do guide?
Bo jak na razie widzę tu tylko teorię ;)

Druga sprawa: czy ta kamerka ma sterowniki v4l a jeśli nie czy da się ją podłączyć jakoś inaczej do RasPi i lin-guide'a ?

Ja używałem, ale... jest znacząco "słabsza" od ASI120MM. Dać się da, ale na pewno nie będzie super czuły instrument. Do których ogniskowych, gdzie w polu jest więcej gwiazd, powinno działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wypowiem się jak chodzi o jakiekolwiek porównanie bo tylko ASI034MC miałem w rękach :P z lunetą 50/172 daje radę a za te pieniądze cudów od niej nie wymagałem ;) nie miałem nocy podczas której musiałem przestawiać guider w poszukiwaniu odpowiedniej gwiazdy więc zakup uważam za udany :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11/3/2017 o 07:18, lesnikdan napisał:

Nie wypowiem się jak chodzi o jakiekolwiek porównanie bo tylko ASI034MC miałem w rękach :P z lunetą 50/172 daje radę a za te pieniądze cudów od niej nie wymagałem ;) nie miałem nocy podczas której musiałem przestawiać guider w poszukiwaniu odpowiedniej gwiazdy więc zakup uważam za udany :)

A co miałeś dalej, tzn. jaki program do guidowania ?

Jakiej jasności gwiazdki łapałeś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.