Skocz do zawartości

NGC7365


wtw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dawno już nic nie publikowałem na forum. Dawno też nie było okazji by coś sfotografować. Poniżej zamieszczam jeden materiał w trzech wersjach. Która Waszym zdaniem najlepiej mi się udała? Materiał trochę skromny bo 25 x 300 Ha + 3 x dark z Atika 314L+ mono w połączeniu z SW ED 80 i EQ6. Obróbka DSS i PS

Autosave_1.jpg

Autosave_2.jpg

Autosave_3.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze trzy wersje zdecydowanie za mocno odszumane, w czwartej wersji widać zbytnią ingerencje w pomniejszanie gwiazdek. Każdą taką ingerencje najlepiej zmniejszyć do max 15%, najlepiej jednak nie  sugerować się zdjęciami kolegów.   Dlaczego ? Bo nie zawsze nasz materiał pozwala osiągnąc poziom dorównujący innym fotografiom.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopal klatki po co najmniej 15, lepiej 20 minut. EDek to ciemne szkło. Potem spróbuj obrobić bez odszumiania i delikatnie z krzywymi. Zobaczysz miodzio wyjdzie. Z Tego materiału wiele nie wyciągniesz bo po prostu za mało sygnału. Klatki po 5 minut to jest nic. I dithering zamiast darków.

Edytowane przez Grzędziel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Piotr4d napisał:

Mam podobny zastaw foto i z mojego doświadczenia wynika, że w większości przypadków dla Ha spokojnie wystarczy 600s. 900s i więce to do naprawdę ciemnych obiektów lub SII i OIII. Co do ditcheringu, pełna zgoda.

Zauważ Piotrze, że robisz z reduktorem i masz f6. Kolega Wtw wprawdzie nie podał, ale jeśli robi bez reduktora to ma trochę ciemniej bo f7,5. Ja mam F 5,1 i wprawdzie na KAF 8300, ale właśnie świecę po 20 minut i bajka wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Krzychoo226 napisał:

 3 darki prędzej dodadzą szumu niż w czymkolwiek pomogą.

Często czytam na CN że 5-8kalibracyjnuch dla astokamer wystarczy. Ja jednak uważam że 15szt to dla statystyki jest minimum. 

 

 

4 godziny temu, Grzędziel napisał:

...  I dithering zamiast darków.

Potwierdzam. 

Warto zaznaczyć żeby dithering był spory. 

Często 2-3px nic nie daje. 

U mnie dobre efekty w qhy8l i qhy9 przynosiły wartości min ok 6px (na głównej matrycy)  lub ciut więcej (10px).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za cenne uwagi. SW był użyty bez reduktora czyli na f7,5. Mam reduktor, więc jeśli pogoda pozwoli to spróbuję pokombinować w nadchodzący weekend. Jeśli chodzi o obróbkę to niestety kiepsko z tym u mnie. Odstawiłem na jakiś czas astrofoto no i takie są tego skutki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z mojego doświadczenia radzę tak:

Zastosuj reduktor i przede wszystkim zbierz dużo materiału (im więcej tym lepiej). Dla Ha takie minimum to 4 godziny, ale im więcej tym lepiej. A podczas obróbki wszystko (wyciąganie, odszumianie, wyostrzanie) rób bardzo delikatnie. I pamiętaj, że najważniejszy jest dobry materiał. Nie zapomnij też o kontrolowaniu ostrości. Ed-ek tak ma, że w miarę wychładzania trzeba leciutko mikrofokuserem w prawo podkręcać.

Ze złego materiału nie wyciągniesz dobrej fotki a z dobrego, jak kiedyś podszlifujesz obróbkę będziesz miał wspaniały efekt i pełne zadowolenie. Sam tak mam, że z obróbką jestem na bakier, ale materiał dobry zebrać potrafię.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia wiem że ED80 (z reduktorem na 510mm) nie jest bardzo podatny na zmianę temp. 

Roznica 2-3C nie robi na nim wrażenia. 

 

Sprawdzałem wnikliwie zmianę miejsca ostrości w porównaniu do CFZ (u mnie było ok 90um) przy pomocy DreamFocus i FocusMax.

 

Dla skali 3.14"/px dopiero delta temp powyżej 4C powodowała zmianę ostrości wykraczająca poza CFZ.

 

Ja np korygowalem ostrości przy meridian flip, wcześniej ustawiając ja tuż przed rozpoczęciem sesji. 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.