Skocz do zawartości

Pomoc w obróbce M31


lesnikdan

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuję rady/pomocy przy obróbce - z góry uprzedzam, że to moje początki więc pewnie błędów i uwag będzie duuużo ale proszę o wyrozumiałość ;)

 

Poniżej mój setup:
SW150/750 + EQ3-2 nogi alu + guider 50/172  + ASI034MC + korektor komy SW 0,9x + Canon 600D unmod

A teraz do sedna. Zbierałem przez 2 "krótkie" noce materiał. Jako, że pierwsze podłączenie guidingu, trochę zawróciła mi w głowie możliwość palenia klatek dłużej niż 60s przez to środek Andromedy przepalony ;) Gwiazdy nie są okrągłe ale nie jest to związane z długością ekspozycji a prawdopodobnie kolimacją - kolimator laserowy ma dość duże luzy w wyciągu a na "Hamalowy" nie znalazłem jeszcze czasu...

Materiał składany w DSS medianą (9x300s/ISO400 + 11x300s/ISO800 + 3x600s/ISO800 bez klatek kalibracyjnych). Obróbka w PixinsightLE (na razie nie stać mnie na płatną wersję :P ). Krzywe + histogram + wyrównanie tła (DynamicBackgroundExtr) + podniesiona saturacja dla koloru + wymienione jądro ze stacka (10x60s/ISO800) wg. tutka Pav1007 znalezionego gdzieś odmętach internetu

 

m31_last.thumb.jpg.bceeaa406dfc326176205185e077ae83.jpg

 

;) Proszę o poprawienie mnie, jeśli się mylę:
- materiał przeprocesowany (wylazł szum)
- skopana kolimacja czy problem z korektorem komy?
- kolor gwiazd do poprawy
- i coś co najbardziej mnie denerwuje - jasna łuna szczególnie w stronę M110 - problem z processingiem, stackiem czy zebranym materiałem?

Wszelkie uwagi będą mile widziane ;) 

Link do stacka: 
https://drive.google.com/file/d/0BxV-Yyo4E7Xyeks2SWhqbVV1akU/view?usp=sharing

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szum najlepszą radą jest ilość zebranych klatek oczywiście w jak najlepszych warunkach. Kolimacja jest ok, błędów szukamy w innym miejscu, być może to wina korektora, a być może ugięć.  Kolorem gwiazd na razie się nie przejmuj, teraz warto przyłożyć się do flata, bo on usunie Ci to co nazywasz łuną.  Tak wg mnie powinna wyglądać obróbka Twojego materiału.

m31_crop.jpg

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem mistrzem obróbki więc rady co do tego zdjęcia pozostawię innym. Powiem tylko jedno, M 31 to wbrew pozorom obiekt bardzo trudny do obróbki. Zacznij naukę od nieco mniejszych galaktyk, M 27, czy gromad gwiazd. Łatwiej ci będzie wtedy ogarnąć wyrównanie tła i kolorystyczne zbalansowanie całości, szum i kolory gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda to nie wątek konkursowy, ale dla rozluźnienia atmosfery przed meczem, małe pytanko. Powyższe zdjęcie jest szczególne z jeszcze jednego powodu. Zarejestrowała się tam nowa (gwiazda oczywiście). Może nawet wcześniej niż oficjalne odkrycie ;) Pytanie - gdzie ona jest?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuj

Nie jestem mistrzem obróbki więc rady co do tego zdjęcia pozostawię innym. Powiem tylko jedno, M 31 to wbrew pozorom obiekt bardzo trudny do obróbki. Zacznij naukę od nieco mniejszych galaktyk, M 27, czy gromad gwiazd. Łatwiej ci będzie wtedy ogarnąć wyrównanie tła i kolorystyczne zbalansowanie całości, szum i kolory gwiazd.

 

Wybór padł na Andromedę tylko ze względu na brak szukacza, skalibrowany guiding i dość późną porę - najłatwiej było wycelować :P co do tego, że nie jest to najłatwiejszy w obróbce obiekt doskonale zdawałem sobie sprawę.
 

Cytuj

Co ? Jakieś problemy? :)

Widzę, że jest tak jak myślałem - nie problem z zebranym materiałem tylko moimi umiejętnościami obróbki... _Spirit_ zdradź mi w czym obrabiane i chociaż ogólny workflow żebym wiedział jakich tutków szukać ;)

 

Cytuj

Na przyszłośc proponuję robić wiele jednakowych klatek - taka jest idea stackowania.

 

Gdy nauczysz się i zrozumiesz jak wymienić przepalony środek jasnego obiektu (z osobnego stacka) , to dopalisz sobie krótsze czasy. 

Co do rozrzutu klatek zdaję sobie sprawę ale tak jak pisałem - to moje pierwsze podejście do guidingu i to tuby 150/750 na EQ3-2 więc bardziej testowałem co da się z tego setupu wyciągnąć a szkoda materiał wyrzucić do kosza :P a ze środkiem coś tam próbowałem powalczyć z osobnego stacka bo wyglądał i tak o wiele gorzej :P

W najbliższych dniach zapowiada się gorsza pogoda więc pewnie będę siedział nad obróbką...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie będzie dużo lepiej wyglądać, jak wyrównasz tło przy początku obróbki, wtedy gdy jeszcze nie utniesz histogramu od lewej, bo chyba tak było jeśli napisałeś, że wyrównywałeś tło. Zacznij wyrównywać, jak zdjęcie będzie dość jasne(i bez ucięcia sygnału, czyli bez czarnego tła)  i wtedy możesz obrabiać dalej. Masz nawet ładne kolory w swoim zdjęciu, więc powinno być ok :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są różne możliwości obróbki. Można wyrównać kanały na początku jak ja to zrobiłem, ale otrzymamy bardziej "blade" zdjęcie z wyrównanym tłem. Można podbić kolory ma początku obróbki, ale otrzymamy zdjęcie ze zmasakrowanym tłem - jak to zrobił spirit.   Można mieć też wersję pośrednią łącząc te dwa obrazki :)  Zależy co się komu podoba :)

nałozone kopia.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.09.2017 o 03:07, Zaciekawiony napisał:

@ lesnikdan

na twoim zdjęciu galaktyka M32 wygląda jakby była podwójna, to chyba jakiś błąd przy składaniu klatek.

Pierwsze podejście nie warte uwagi nawet :P M32 podwójna przez nieudolną próbę wymiany jądra galaktyki - sam stack jest w porządku ;) podejście nr. 2 do obróbki - ostatnio mało czasu mimo brzydkiej pogody... Na 100% nie jest to ostateczna wersja - zawaliłem z wyrównaniem tła, dalej zmasakrowane szumem... I teraz pytanko czy warto dopalać więcej klatek by zredukować szum czy próbować któregoś z procesów? Mimo wszystko mam nadzieję, że widać jakieś postępy ;)andromeda.thumb.jpg.318be7e16109610f9882fb0f989e61ad.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.09.2017 o 20:35, Jagho napisał:

Co prawda to nie wątek konkursowy, ale dla rozluźnienia atmosfery przed meczem, małe pytanko. Powyższe zdjęcie jest szczególne z jeszcze jednego powodu. Zarejestrowała się tam nowa (gwiazda oczywiście). Może nawet wcześniej niż oficjalne odkrycie ;) Pytanie - gdzie ona jest?

Czas rozwiązać zagadkę:
 

M31_2.jpg.c1368f643cc3565863e3022fae630d30.jpg

 

AT 2017gay odkryta 15 sierpnia (Emmanuel Conseil)

AT 2017ggo odkryta 20 sierpnia (Koichi Itagaki)

 

W związku z brakiem poprawnych odpowiedzi, jury konkursowe nie przyznało nagrody ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

M31.thumb.jpg.da1bac4b2d73067fc309558a2ccb720a.jpg

Update - dorobione 20 darków i 30 biasów. Wydaje mi się, że tło wygląda zdecydowanie lepiej :)
Gdyby nie chmury, które nadciągnęły tuż po ustawieniu setupu pewnie męczyłbym więcej lightów ale mimo wszystko czas uważam za niezmarnowany ;)

Czekam na opinie i konstruktywną krytykę  - i jedno i drugie jest zawsze motywujące ;)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze dwa pytania:

Jaka jest optymalna ilość darków dla Canona? Gdzieś wyczytałem, że około 50 jest już wystarczające ale wolę potwierdzić bo przy 5 minutowych ekspozycjach 10 klatek robi różnicę w wyspaniu szczególnie jak na drugi dzień trzeba iść do roboty ;) 

I jeszcze jaki jest margines różnicy temperatury pomiędzy darkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.