Skocz do zawartości

Guiding co robię żle?


Imar

Rekomendowane odpowiedzi

Pav1007

Nie nie wybrałem celu w zenicie ani blisko niego już dość dawno temu Tyson ostrzegał mnie o tej przypadłości, dlatego też wybrałem gwiazdę Arcturus około 30 stopni wysokości.

Co do wyważenia to staram się by montaż pchał setup bardziej niżeli sprzęt miałby ciągnąć montaż swoją wagą.

Widzę że jest bardzo wiele do przetestowania i zgłębienia wiedzy.

Sprzedawca tej kamery polecił mi metaguide że doborze się rozumieją tak więc w następną pogodną noc go użyje.

Co do phd 1 na pewno kiedyś zobaczę.

Dzięki za opinię.

Edytowane przez MI89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MI89 napisał:

Co do wyważenia to staram się by montaż pchał setup bardziej niżeli sprzęt miałby ciągnąć montaż swoją wagą.

Montaż ma CIĄGNĄĆ setup, a nie popuszczać. Przeważona jest ZAWSZE wschodnia strona montażu (oczywiście w granicach rozsądku) - szczególnie jeśli montaż jest budżetowy.

16 minut temu, Iluvatar napisał:

To pewnie kwestia przyzwyczajeń

Yap :-)

13 minut temu, Tayson napisał:

Rekomendowany snr dla gwiazdy wynosi jak dobrze pamiętam ok 20.

Serio? Szukasz odpowiedniego SNR? :-) Kurcze, oto ja się muszę uczyć :-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie szukam tylko zwracam uwagę. 

Poniżej może mieć problem z dokładnym wyliczeniem centroidy, ponieważ gwiazda zbyt słabo odróżnia się od szumów tla.

Z drugiej strony "jakość" gwiazdy łatwo przecież ocenić po jej profilu. Info dla kolegi MI89 - im ostrzejszy pik tym lepiej. 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Pav1007 napisał:

Montaż ma CIĄGNĄĆ setup, a nie popuszczać. Przeważona jest ZAWSZE wschodnia strona montażu (oczywiście w granicach rozsądku) - szczególnie jeśli montaż jest budżetowy.

Yap :-)

Serio? Szukasz odpowiedniego SNR? :-) Kurcze, oto ja się muszę uczyć :-)

 

 Tak dokładnie o to mi chodziło.

Źle może to napisałem staram się tak rozłożyć wagę by montaż prowadził teleskop niż miałby go po puszczać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, MI89 napisał:

Jeśli chodzi o Snr z regóły podczas nowiu mam do wyboru gwiazdy około 60-80 podczas pełni jest to jakieś 23-30 tak zauwazyłem.

Czy to ma wpływ na prowadzenie?

Jakiś wpływ może mieć, ale nie musi. Jak jest niskie SNR, to w pewnym momencie PHD może tą gwiazdę zgubić i wtedy zaczną się szarpnięcia. Dopóki wyraźnie widać gwiazdy do guidowania, to bym się tym nie przejmował.

Osobiście zwracam większą uwagę na profil, tzn. żeby był ostry, a nie ścięty, więc nie zawsze wybieram najjaśniejszą gwiazdę w kadrze, a i czasem zdarza mi się rozostrzyć obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, _Spirit_ napisał:

Nie chodzi o najjaśniejszą. Właśnie chodzi o ten najlepszy PIK jak to napisał Tayson. Co do CG5 - robiłem nim klatki 10 min z QHY8L + TS APO 65Q. Robiłem też czasy 5 min i 10 minut z tubą 1000 mm - newton Celestrona.

No widzisz da się. Dbając o montaż uważam że na początek to wystarczy.

Przy 1000mm jakiego guidera używaleś?.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MI89 napisał:

Zatem jeśli dobrze prognozuje to guiding był na poziomie < 1 RMS.

Przy założeniu, że guider ma 160mm to RMS musiał być na poziomie 0,06 przy takim setupie. Wymagająca skala 0,89"/px przy 550D i 1000mm - dla ASA 

Ja chciałem guidować szukaczoguiderem z QHY5 Njutka 1000mm i nie mogłem uzyskać punktowych gwiazd (przy pikselu 7,8um QHY8L)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Pav1007 napisał:

Przy założeniu, że guider ma 160mm to RMS musiał być na poziomie 0,06 przy takim setupie. Wymagająca skala 0,89"/px przy 550D i 1000mm - dla ASA 

Ja chciałem guidować szukaczoguiderem z QHY5 Njutka 1000mm i nie mogłem uzyskać punktowych gwiazd (przy pikselu 7,8um QHY8L)

Sugerujesz że te 1000mm na cg5 jest trochę naciagane?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, MI89 napisał:

Sugerujesz że te 1000mm na cg5 jest trochę naciagane?

Nic nie sugeruję, znam spirita osobiście i nie mam żadnych podstaw by podważać to co pisze. Mówię tylko, że to bardzo wymagająca skala dla montażu i prowadzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan sprzętu przede wszystkim + warunki na które nie mamy wpływu.

Nie proponuję Ci, żebyś sadzał 1000mm na CG5 bo to wyzwanie dla lepszych montaży - zacznij zdecydowanie od czegoś mniejszego. Mniej frustracji i zdenerwowania (a uwierz mi, w tej materii są to bardzo częste emocje :-) )

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały Update.

Po nocach z krótkimi oknami czasowymi z racji na kapryśną pogodę wykonałem jeszcze dwa testy trzymając się waszych zaleceń, próbując z innym sprzętem to jest szukaczo-guiderem zamiast sw150/750 również bez sukcesu gwiazdki poruszone.

W końcu pomyślałem sobie że mój montaż nie daje rady ciężarowi setupu, że chodzi o sprawność techniczną.. to jest zdemontowałem Sw/150-750 i zostawiłem jedynie dslr wraz z szukaczo-guiderem na szynie dovetail co zmniejszyło obciążenie montażu o prawie 5 kg, lecz mimo tego montaż miał problem z uzyskaniem nawet minutowych  ekspozycji z punktowymi gwiazdami czego jeszcze nie doświadczyłem.

Zauważam pewne nowe luzy i duży opór podczas obrotu osi.. zapewne wychodzi już mu na bok dość dawna konserwacja i ostatnie zwiększenie masy setupu do 6 kg.

przed ponownymi testami i waszą oceną zajmę się nauką konserwacji montażu.

Mile widziane uwagi.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zasilasz swój montaż?

Pytam, dlatego ponieważ ja borykałem się z przedziwnym problemem. Miałem montaż zasilany z astrohuba i pomimo tego, że widziałem na pilocie, że wysyłane są korekty guide do montażu, montaż ich nie wykonywał. Bezpośrednie połączenie montażu z zasilaczem rozwiązało problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz oryginalny od producenta taki fabryczny jaki był przy kupnie...

Tak słyszałem takie problemy.. już ktoś mnie ostrzegał przed tym że za mały amperaż czy coś..podobno na ten montaż minimum 2 A tak jak na zasilaczu.

Dobrze prowadził zasilany z akumulatora samochodowego na wypadach poza dom... lecz na zasilaczu oryginalnym nigdy problemów nie miałem.

Montaż był długo niesprawdzany, jeszcze maj-czarwiec moglem 5 minut przy obecnej ogniskowej i wadze sprzętu naświetlać z w miarę przyzwoitym efektem z guidingiem nawet do 7 a w lipcu zaczeły się właśnie takie przypadki że 2 minutowe ekspozycje stawały się niedokładne, wtedy chciałem się wspomóc guidingiem znowu lecz jak widać jest jak jest.

W tygodniu rozejrzę się za smarem i zajrzę do niego.

Edytowane przez MI89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.09.2017 o 22:04, Tayson napisał:

Agresywnosc i histereze dla ra daj 10proc i zwiększaj patrząc czy wykres się poprawia. Dla ddec na razie zostaw mp 70 proc. Ustaw okrąg referencyjny dla twojej skali, zmniejsz do np 200 kroków widok wykresu. 

Montaż dziś zaczełem rozbierać a jutro będzie mycie z starego smaru...

Tymczasem Tyson mam pytanie może trochę banalne o to co napisałeś..

" Ustaw okrąg referencyjny dla twojej skali"

Proszę wytłumacz prościej co to znaczy.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Od siebie powiem tak.

Nocki mgliste i parne .  Jak zabezpiecza lw i lg 150/750 guider przed zaparowaniem?

Możesz mieć za mocno skręcone łożysko stożkowe w ra.

A śrubka przy podzialce  lunetki biegunowej cg5 jest luzno czy ciasno dokręcania? 

To tak z własnej autopsji .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.