Jump to content

Machholz Q2


Guest TUR
 Share

Recommended Posts

Polecam wszystkim tę kometę !

Oglądaliśmy ją ostatnio na Kudłaczach w nocy z 11/12.11.2004. Podczas obserwacji przez lornetkę Mateusza Z. 26x70 prezentowała się wspaniale ok. 8mag z dosyć dużą głową. Aktualnie obserwatorzy donoszą, iż jasność komety wynosi już lekko ponad 6 mag i widoczny jest warkocz o długości kilkadziesiąt minut. Efemerydy znajdziecie pod tym linkiem.

http://cfa-www.harvard.edu/iau/Ephemerides...ets/2004Q2.html

 

Pozdrawiam

Paweł

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

Miałem się nie chwalić (bo nie ma czym) ale przedwczoraj udało mi się ją upolować w trakcie krótkiego testu ze statywu fotograficznego ( bez prowadzenia)

Wczoraj już ją namierzałem z montażu ETXa który służy mi jako koziołek ale wpadły do mnie na chwilę chmury na mały zlot :salu:

machholz.jpg

Link to comment
Share on other sites

To taką M82 czy M81 musiałbyś chyba od Kopy Kondrackiej tranzytować

Czemu nie? :D

A to dzisiejsza próbka 2x 20 sek ISO800 ob.Sigma28-200 (ok.100 mm)

Wynika z tego że z tarasu już nie złapię "tranzytu Machholza" :mrgreen:

ps.Czy Wielka Krokiew musi być włączona całą noc :salu:

machholz10XII2004.jpg

Link to comment
Share on other sites

A ja w piątek w nocy szukałem kometki lornetką 20*80 i nie znalezłem :cry2:

Albo miałem za jesne tło nieba (lookałem z miasta) albo kometkę wziąłem za gwiazdę, bo zasięg miałem przyzwoity.

Jaka jest obecnie średnica kątowa głowy? Ja ma się jej aktualna jasność do efemerydy?

pozdrawiam

Marcin

Link to comment
Share on other sites

Cześć Marcin,

 

Kometa jest bardzo jasna ok 5mag i ma kilkanaście minut średnicy kątowej (prawie połowa rozmiarów Księżyca), więc w Twojej lornetce 20x80 będzie bardzo duża.

Do znalezienia tej komety najlepsza byłaby lornetka o dużym polu widzenia np. 8x30 albo 10x50. Przy tym sprzęcie sukces jest gwarantowany :mrgreen:

PS. Masz statyw do tej 80-tki ?

 

Pozdrawiam

Paweł

Link to comment
Share on other sites

Hmmmm to znaczy, że mam za jasne tło nieba.

Sądze, że pole widzenia nie jest problemem. Mapkę w okolicy komety nauczyłem się na pamięć i na zdjęciu Darka rozpoznaję widziane gwiazdy.

Tak wogóle to ostatnio coraz częściej używam mojego Oriona (czyli 20*80) z ręki. Nie żebym tam był jakimś siłaczem, ale daje sobie radę...

W nalbliższą pogodną noc spróbuję jeszcze MTO z 2-calowym okularem 40 mm.

Ano obaczym.....

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem jakie masz warunki obserwacyjne, ale według mnie to nie jest ta kwestia. Polecałbym Ci mimo wszystko lornetkę, będzie do tego zdecydowanie lepsza niż MTO. Pomyśl o użyciu statywu :wink:

Powodzenia.

 

Pozdro

Paweł

Link to comment
Share on other sites

Witam!

 

Chciałbym Wam się pochwalić, że też udało mi się kometkę dostrzec :!: :Cheers:

 

Miejsce obserwacji: Sopotnia Wielka k/Żywca

Data i czas: 11.12.2004 (sobota), godz. ok. 22.00

 

Warunki do obserwacji miałem przepiękne! Czyściutkie, czarniutkie wiejskie niebo!!! Gwiazdy dosłownie biły po oczach, a najlepsze jest to, że gwiazdy widoczne są przy samej linii horyznotu! :D Orion i okolice po prostu zachwycały mnogością gwiazd! Droga Mleczna oczywiście też rzucała się w oczy! A kometa? Niecałą minutę wzrok przystosowywał mi się do ciemności i już znalazłem kometę na niebie gołym okiem :!: Po ok. 15 minutach była już widoczna bez metody zerkania!

A w lornetce 15x50 obraz śliczniutki! Biała, delikatna kuleczka - po prostu nie mogłem nasycić wzroku, gdyż dawno już kometki nie widziałem...

Już nie mogę się doczekać, kiedy wreszcie nabędę newtona 150/750! :)

 

Pozdrawiam serdecznie!

 

-MarviN-

Link to comment
Share on other sites

Mieszkam w płd/zach skraju Lublina i z okna mieszkania kometę ledwo było widać w lornetce 10x50 na tle podświetlonej mgiełki. Postanowiłem ruszyć się z domu przeświadczony że mimo mglistawego powietrza za miastem powinno być lepiej. Okazało sie że we wsi Prawiedniki gdzie pojechałem, horyzont jest wolny od tej miejskiej przypadłości, mimo że tuż obok płynie rzeka Bystrzyca. Jedynym mankamentem były przejżdżające czasem samochody, ale te miałem za plecami, więc nie oślepiały mnie. Gdy szedłem brzegiem rzeki do stojącego opodal drzewa, wypłoszyłem stadko kaczek, które w jednakowym stopniu wystraszone jak ja poderwały sie do lotu z kwakaniem. Oparłem lornetke o pień drzewa i odszukałem kometę, które okazała się wyrazistym obiektem o regularnie owalnym kształcie i rozmytej krawędzi z jaśniejszym centrum bez warkocza. Przez cały czas powiew zimnego wiatru z południa dawał sie we znaki i kiedy skończyłem ręce mi zgrabiały, a pokrętło ostrości obracało się z trudem. Na koniec przekonałem sie że kometę widać też gołym okiem.

Link to comment
Share on other sites

:mrgreen: :mrgreen:

Panie Leszku!

O której był Pan w Prawiednikach? O mały włos byśmy się spotkali, bo ja też obserwowałem stamtąd wczoraj... Moje miejsce jest przy pierwszej drodze w lewo na początku Prawiednik, potem zjazd w pole. Niestety to miejsce się już kończy, bo własnie powstaje tam nowy rząd domów. Po obserwacji -dość krótkiej z racji zimnego wiatru- pojechałem po okolicy szukać lepszego stanowiska na przyszłość , ale nic nie znalazłem -brak dogodnych gruntówek na środek pola i wszędzie latarnie przy wiejskich drogach. Również nie widziałem warkocza, sama koma doskonale widoczna, jaśniejsza w środku [lornetki 10x50, 15x70]. Nie umiem za dobrze wyznaczać jasności komet, ale rozogniskowując sąsiednie gwiazdy wychodzi tak ok. 5 mag. W obserwacji ewidentnie przeszkadza zmniejszona przejrzystość i lekkie zaświetlenie tuż nad horyzontem -mimo,że to za miastem. Przydałyby się góry pod Lublinem... Tak przy okazji, czy sądzi pan,że jazda jeszcze dalej na południe od miasta ma sens? W Prawiednikach od północy jest straszna łuna, nie wiem, na ile południowa strona nieba cierpi na tym. Kiedyś pojechałem Kraśnicką prawie pod sam Wilkołaz, czyli 25km od miasta i tam było ciemno z każdej strony horyzontu. Ale to strasznie daleko... pytam w kontekscie wypadów z teleskopem na DS-y, bo przy moich 130mm odrobina świateł czy mgły to już prawdziwa klęska... Pozdrawiam

-Jarosław

Link to comment
Share on other sites

A ja zanim wywołam film z kometą (jeszcze pare klatek do zrobienia-machnę to jeszcze dzisiaj) i się pochwalę, rzucę najpierw parę swoich obserwacji.

 

2004 Dec. 15.88UT: m1=4.3, Dia=25', DC=6...7x50B... Michal Kusiak (Zywiec, Poland) [ion tail=2.5 deg in PA=355, dust tail=0.5deg in PA285. Coma visible with NE. LM=6.3. Ref: 53Eri and 54Eri. Morris Method.]

 

2004 Dec. 14.86 UT: m1=4.5, Dia.=20', DC=7...7x50B... Michal Kusiak (Zywiec, Poland) [bobrovnikoff method. Comet visible with naked eye. LM=6.0]

 

2004 Dec. 11.93 UT: m1=4.7, Dia=14', DC=7...7x50B... Michal Kusiak (Zywiec, Poland) [bobrovnikoff method used. Ion tail=0.5 deg in PA355. NELM=5.7]

 

2004 Dec. 7.88 UT: m1=5.0, Dia.=16', DC=7/...7x50B...Michal Kusiak (Zywiec, Poland)

 

2004 Dec. 5.89 UT: m1=5.2, Dia=17', DC=7, tail=1 deg... 7x50B... Michal Kusiak (Zywiec, Poland) [Very good conditions, LM (naked eye)=6.4. Comet is similar to globular cluster M13 but is brigther than her.]

 

2004 Dec. 4.89 UT: m1=5.4, Dia=7', DC=6, tail=0.4 deg in PA30...7x50B... Michal Kusiak (Zywiec,Poland)

 

2004 Nov. 11.13 UT: m1~7.4, Dia=6', DC=4... 7x50B... Michal Kusiak (Zywiec, Poland) [Magnitude correct for extinction. Limiting mag. (naked eye)=5.0]

 

:mrgreen: :salu:

Michał Kusiak

Link to comment
Share on other sites

Złapałem tą kometę ostatniej nocy . Pędzi tak szybko że w ciągu 40-tu minut zmieniła położenie na tle gwiazd , widać to na pierwszej i ostatniej surowej klatce . We Wrocku nisko nad blokowiskiem wczoraj tak wyglądała .

 

mach.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.