Skocz do zawartości

Machholz Q2


Gość TUR

Rekomendowane odpowiedzi

W końcu w Gdańsku widac niebo. Na wprost okna majestatyczny Orion - to jest to co lubię. :) Światła miejskie trochę oślepiają - kometę odnalazłem dopiero lornetką 11x40. Gołym okiem nie widzę. Jest juz blisko Plejad, dużo satysfakcji mi sprawiło, że ją wreście widzę. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj też dało się wyłapać półgodzinne luku w chmurach - tak więc z balkonu resztę żeńskiej "większej połowy" rodziny zapoznałem z Panią Kometą!

 

Technicznie to był koszmar, każda z dziewczyn ma szkła innej mocy, niektóre używają kontaktów... Musiałem przesuwać pole na gwiazdę, prosić żeby ustawiła sobie ostrość i potem znowu myk do komety! Ale panie lubią jak się nimi indywidualnie zajmować! :mrgreen:

Więc przy pokazji pokazałem żonie Plejady w powiększeniu 25 x (prawie się mieściły w polu)... Ha.... przyznam że była w szoku! Widok przez lornetkę nie robił na niej wrażenia!

:salu:

 

Niestety, pogoda taka, że w najbliższym czasie nie zapowiada się wycieczka fotograficzna! :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj też dało się wyłapać półgodzinne luku w chmurach

No to gratuluję, u mnie raczej półminutowe ale po ładnych kilku dniach całkowitego zachmurzenia dobre i to. Wreszcie nacieszyłem oko pięknem komety. Jest już bardzo blisko Plejad, mam nadzieję, że w najważniejszym momencie niebo się 'zlituje' i będzie można zrobić jakieś zdjęcia. Proponuję odprawić jakieś zbiorowe modły, może pomoże :lol:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa widoczna gołym okiem!!!. Duża i piękna! Niestety, po parunastu sekundach mogłem tylko ,,podziwiać'' jak ją chmury ,,zjadły''. Dziura się zamknęła :(:(:( . Teraz, zgodnie z prognozą, jest totalny kit. A tak ciekawie zapowiadało się wieczorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widze że dzis jest podobnie u wszystkich.

jak wruciłem z pracy to lało dziś trzech króli wiec kościulek a wtedy po drodze widziałem komete gołym okiem .

jak wracałem niestety chmury.

a tak na marginesie to ciekawe co za gwiazda prowadziła trzech królów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stałem godzinę samotnie w polu ze sprzętem w bagażniku napalony na fotografowanie, ale odpuściłem w końcu nie widząc odmiany w szczelnej powłoce chmur. Na animacji zachmurzenia było widać że dalszy upór z mojej strony byłby daremny. Porzedniej nocy zdołałem zrobić zaledwie cztery ekspzycje z czasem nie dłuższym niż 3 minuty, gdyż co rusz pojawiały się wysokie rozmazane pasma mgieł, które w końcu zmusiły mnie do rezygnacji z dalszego fotografowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stałem godzinę samotnie w polu ze sprzętem w bagażniku napalony na fotografowanie, ale odpuściłem w końcu nie widząc odmiany w szczelnej powłoce chmur.  z dalszego fotografowania.

Niestety...

Ja odpuściłem.

Ostatnie dziury w chmurach były w tak wietrznej aurze że w polu chyba by pszyszło uświerknąć!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widze że dzis jest podobnie u wszystkich.

jak wruciłem z pracy to lało dziś trzech króli wiec kościulek a wtedy po drodze widziałem komete gołym okiem .

jak wracałem niestety chmury.

a tak na marginesie to ciekawe co za gwiazda prowadziła trzech królów

Może to ta http://orion.pta.edu.pl/art/gwiazda/gwiazda.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie zawzialem i ganialem za nia wczoraj poprzez dziury w chmurwach. Nad Wa-wa dziury mialy tak co mniej wiecej 5-10min jakies 10-20* srednicy. No i udalo sie wypatrzec kometke Q2 w jednym polu z Plejadami przez BPC20x60! Czyli odleglosc ok 3*!!! :blink: (na jednej krawedzi pola widzenia kometa, a na drugiej tak 1/2 - 1/3 M45). Pytanie:

 

Wydawalo mi sie, ze przez BPC20x60 widze bardzo slaby, ale dlugi na ponad 1* ogon komety. Odchodzil w kierunku ok. 45* w dol od najkrotszej linii kometa - gromada. Wydawalo mi sie rowniez, ze widze drugi ogon rowniez bardzo slaby, o dlugoesci ok 0,5* pod katem 90-100* od pierwszego w kierunku od Plejad. Pytanie brzmi, naogladalem sie zdjec i mam omamy czy warkoczyki mozna przyuwazyc w lornetce klasy BPC20x60?

 

I na koniec ciekawostka. Wczoraj metoda "Na Star Treka" :ph34r::) (czyli trzymajac sie dokladnie przesuwajacej dziury w chmurwach - wykonalne tylko lornetka) namierzylem jeszcze M42, M36, M37, M38 i Saturna. Polecam takie podgladanie nieba jako doskonale cwiczenie orietacji na niebie. Extrema polega na tym, ze dziura ma ok 10*srednicy i przesowa sie z predkoscia ok. 1* na sek. Obserwator patroluje taka dziurke lorneta o polu ok. 3-6*. W pewnym momencie trafa na jakas gromade otwarta. I co... i mamy ok 10 sek. na polapanie sie co to bo nam potem niebo ucieka :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj, swoją BPC 20x60 z obrzeży 80 tyś. miasta nie zarejestrowałem warkoczy. Kometa coprawda z jednej strony wydawała się szersza ale raczej warkoczem tego bym nie nazwał <_< Myśle że w odpowiednich warunkach dostrzeżenie tych warkoczyków nie powinno nastręczać większych trudności :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekipie poznańskiej udało się w końcu wczoraj upolowac kometę. Około 18-tej ruszyliśmy w trójkę z Waldkiem i Małkiem do Małka na działkę. Kiedy rozstawiliśmy sprzęt, a wiało tak jak by się ktos powiesił to przyszły chmury. Czekalismy cierpliwie ufni, że prognozy się sprawdzą. Nasza cierpliwośc została nagrodzona i około 22-giej ukazały się gwiazdy. Waldek wykonał wiele fotek komety. Nie był do końca zadowolony bo niebo dośc mocno rozświetlała łuna od Poznania. Byliśmy tylko około 25km od miasta. Małek kręcił Saturna, a ja uczyłem sie nowej kamery SDI Meade. Około 1 w nocy bylismy w domu uznając wyjaz za udany.

 

Sama kometa prezentowała się pięknie w lornetce Fujinon 10x70 choć ja osobiście ogonka nie zauważyłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym nie będzie łatwo. Waldek zobaczył zdjęcie ekipy z Trójmiasta i nie chce pozkazać swojego.

Z moimi zabawami kamerą SDI też jest problem: wiał tak potworny wiatr, że nie mogłem robić ekspozycji dłuższych niż 15 sekund (przy mojej ogniskowej. Nawet z FR) i były to bardziej próby zapoznania się z kamerą i oprogramowaniem niż jakiś materiał do pokazywania. Na razie mogę dac fotki jak walczyliśmy ze sprzetem. W sobotę wybieramy się do puszczy aby zrobić zdjęcie komety tak dobre jak koledzy w Kolbudach.

 

 

Przed wiatrem chroniliśmy się za domkiem

 

P1020012.jpg

 

Zestaw z kamerą SDI

 

P1020005.jpg

 

Waldek robi kometę

 

P1020022.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przez dziury w chmurach pierwszy raz zobaczyłem Macholza :) . Na początku było małe zdziwienie, bo jakaś ona słaba :blink: To tylko pierwsze wrażenie. Potem widziałem już coraz więcej. Obserwowałem ją BPC 20x60, a czy nie lepiej spróbować tento 10x50? Teoretycznie powinno być ją lepiej widać, no bo mniejszy power, ale czy warkocz będzie wyraźniejszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem przekonany że jest jeszcze za budynkiem, wychylam sie z balkonu patrze, a tam Plejady! :D biore lornetke w łapy i lookam na plejady (tak na marginesie pierwszy raz widziane nowym sprzetem piekne) patrze na zachód od Plejad, jest!! :D warkocza nie widziałem ale wcale się temu nie dziwię :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O mammmma! :blink:

 

Zobaczcie koniecznie to zdjęcie:

 

http://www.spaceweather.com/swpod2005/07jan05/rudz.jpg

 

Na dodatek autorzy, to rodacy! :D

 

Ja na weekend wybieram sie do Sopotni Wielkiej k/Żywca, gdzie niebo jest piekielnie czarne :D Oby tylko pogoda dopisała!

 

Pozdrawiam serdecznie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.