Skocz do zawartości

Dzień, w którym zmienił się świat


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

 

Koniec świata 

Wystepują

A - astrofotograf Nikoniarz


B - babcia, jakakolwiek


APT - wiadomo APT


C - zdziadziały astrofotograf Canoniarz

 

A -  babciu ja będę astrofotografem

B - za młody jesteś na astrofotgrafa

A - a co, astofotograf nigdy nie był młody

B - nie

APT - dzieci zbierajta te zabawki, "A" bier kubełko (jakie kubełko?), to od APT, szybko leć, i korytko świniowe weź ... Ty stary budź się jest APT na Nikona.


C - Stary pijany, po co mnie APT na Nikona? Śpii dalej.

A - APT na Nikona jest!!!

B - wojna będzie, przed wojna też pisali soft na Nikona

 
C - APT na Nikona jest? Eee pewnie nie działa!


Kurtyna

Edytowane przez bas.sic
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
  • Haha 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, diwanoczko napisał:

Kolejny program do Tetheringu który nie wspiera mojego modelu :/ Bleh ...

Nie rozumiem programistów, którzy nie potrafią stworzyć jednolitego interfejsu programistycznego do wspierania *dowolnej* kamery a nie tylko wybranych modeli.

A ja rozumiem, póki producenci nie wypracują jednolitego interfejsu dla wszystkich modeli, nie ma co liczyć że ktoś będzie implementował po raz nty port pod kolejny model bo znowu coś zmienili. Najprościej winić developerów piszących program :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Krzychoo226 napisał:

póki producenci nie wypracują jednolitego interfejsu dla wszystkich modeli

Taki interfejs już jest od 2000 roku, nazywa się PTP i jest opisany w standardzie PIMA 15740, każda kamera cyfrowa z portem USB mą zaimplementowaną obsługę tego standardu i jest on niezależny od modelu czy firmy.

36 minut temu, Krzychoo226 napisał:

Najprościej winić developerów piszących program :)

Nikogo nie winię ;) Ja tylko nie rozumiem podejścia :)

Właśnie z tego powodu, że wiele aplikacji nie wspiera mojego modelu postanowiłem napisać swój program do sterowania aparatem, because I can xD.

 

18 minut temu, AMR napisał:

Co ma "phone-as-modem" ;) do APT? :P

Tethering ma wiele znaczeń :) Zalecane szersze spojrzenie na sprawę lub też wyjście z pudełka ;)

https://tethertalk.com/2015/03/05/nikon-d7200-usb-tethering-cable/

https://www.tethertools.com/plugging-in/software/

Edytowane przez diwanoczko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, diwanoczko napisał:

Taki interfejs już jest od 2000 roku, nazywa się PTP i jest opisany w standardzie PIMA 15740, każda kamera cyfrowa z portem USB mą zaimplementowaną obsługę tego standardu i jest on niezależny od modelu czy firmy.

To standard opisujący transfer obrazu, a co ze sterowaniem aparatem? Nie znam się na tym, ale wydaje mi się że obecna sytuacja nie jest efektem dziwnego podejścia czy celowego działania twórców oprogramowania tylko murem nie do przeskoczenia stworzonym przez twórców aparatów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, AMR napisał:

ja czekam na moduł do Sony :P

Sony i Pentax to takie neutralne firmy, nikt się o nich nie bije :P

Godzinę temu, dziki napisał:

A Nikony nie ingerują już w RAWy? :D

Tym to się już nie martw :P

22 minuty temu, diwanoczko napisał:

Taki interfejs już jest od 2000 roku, nazywa się PTP i jest opisany w standardzie PIMA 15740, każda kamera cyfrowa z portem USB mą zaimplementowaną obsługę tego standardu i jest on niezależny od modelu czy firmy.

Nikogo nie winię ;) Ja tylko nie rozumiem podejścia :)

Właśnie z tego powodu, że wiele aplikacji nie wspiera mojego modelu postanowiłem napisać swój program do sterowania aparatem, because I can xD.

No ale o jakim to modelu mówisz? :)

Nie mam doświadczenia akurat z protokołami wykorzystywanymi przez lustrzanki, jednak generalnym problemem w kompatybilności jest rozwój :) Prawie każdy wydany aparat oferuje jakąś nową funkcję, której nie dało się wcześniej przewidzieć, a którą trzeba zaimplementować w sofcie obsługującym i sterowniku. Trzeba coś dołożyć do protokołu lub co gorsza zmienić i wówczas kompatybilność znika. Choć oczywiście powinno się dać po prostu odpalić nowy aparat na starym sofcie z jedynie obciętą funkcjonalnością do tego, co było za czasów wydania tego softu. Ale tu już trzeba się trochę nakodzić i być może im się nie chce stawiać miliona ifów :)

W każdym razie, brak uniwersalności w lustrzankach aż boli. Zasadniczo każdy nowy aparat potrzebuje aktualizacji programu, żeby go obsługiwał. To samo jest z rawami (przynajmniej u Nikona) - nefów z mojego modelu nie wczytuje nawet PS CC! Pewnie dopiero jego najnowsza wersja uzyska wsparcie. Nie wiem, czy tu również mamy kompatybilność do każdego modelu osobno, może akurat zmiana jest tylko raz na czas (podstawową różnicą w tym rawie jest 14 bitów, może tu leży problem).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Krzychoo226 napisał:

To standard opisujący transfer obrazu, a co ze sterowaniem aparatem?

PIMA 15740 opisuje również w jaki sposób aparat ma ustawić parametry ekspozycji. Wszystko można. Zobacz specyfikację z 2000 roku, rozdział 10.4.22 i komenda SetDevicePropValue załatwia Ci wszystko. Lista dostępnych parametrów do ustawienia w 13.3.5 "DevicePropCode Summary".

http://people.ece.cornell.edu/land/courses/ece4760/FinalProjects/f2012/jmv87/site/files/pima15740-2000.pdf

Ja na podstawie tej specyfikacji implementuje swoje rozwiązanie. Jak na razie działa, stąd też bierze się moje zdziwienie dlaczego takiego podstawowa rzecz nie jest wspierana w tych wszystkich programach. Po prostu nie rozumiem ...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, MateuszW napisał:

No ale o jakim to modelu mówisz?

D3200, jedynie digiCamControl jest w stanie podłączyć się do niego i podziałać chwilę ale często gubi połączenie, crashuje mi się, przestaje odpowiadać, ogólnie działa tak, że nie działa.

14 minut temu, MateuszW napisał:

Trzeba coś dołożyć do protokołu lub co gorsza zmienić i wówczas kompatybilność znika.

PIMA 15740 daje możliwość ustawienia przez producentów własnych komend i operacji definiują to dwa pola VendorExtensionID oraz VendorExtensionVersion. Przy nowych modelach aparatów wystarczy napisać implementację do nich i gotowe. Kompatybilność nie znika. Podejrzewam, że to właśnie z tych komend programy takie jak APT korzystają i to nazywają "wsparciem" dla modelu. Ale tu się nie znam więc się nie wypowiem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, diwanoczko napisał:
1 godzinę temu, AMR napisał:

Co ma "phone-as-modem" ;) do APT? :P

Tethering ma wiele znaczeń :) Zalecane szersze spojrzenie na sprawę lub też wyjście z pudełka ;)

https://tethertalk.com/2015/03/05/nikon-d7200-usb-tethering-cable/

https://www.tethertools.com/plugging-in/software/

;) https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Poego:P

 

  • Kocham 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.