Skocz do zawartości

Canon 60D czy 70D?


razor8246

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

jako że jest to mój pierwszy post, chciałbym się z wszystkimi przywitać, witajcie :)

A teraz do rzeczy, stoję przed wyborem lustrzanki, moim głównym celem jest nauka astrografii ale z aparatu chcę korzystać również na co dzień (do tej pory miałem canona 350d), waham się pomiędzy używanym canonem 60d a 70d. 70D oczywiście jest droższy, pomijając już zakres ISO, większą ilość Mpix, główna różnicą pomiędzy tymi 2 modelami jest wbudowany moduł WiFi. 

I teraz pytanie do Was, jak ocenilibyście przydatność wbudowanego w lustrzankę wifi, mam na myśli oczywiście sterowanie parametrami i migawką aparatu z pozycji laptopa/smartphona. Czy podczas sesji astrograficznych jest to dużym udogodnieniem, na tyle aby dopłacić ok. 800zł do 70D ? Czy może Magic Lantern, z którego planuje zacząć korzystać, jest na tyle rozbudowanym narzędziem, że nie ma potrzeby podpinania laptopa? Wiem że tego typu opinie są subiektywne i zależne od indywidualnych preferencji ale z chęcią wysłucham waszych uwag. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, razor8246 napisał:

główna różnicą pomiędzy tymi 2 modelami jest wbudowany moduł WiFi. 

Cześć, witamy :-)

Główną różnicą między tymi modelami jest matryca a nie moduł WiFi. WiFi jest dodatkiem (traktuję go jako bajer, bo również mam ten aparat).

Poza tym co co wypisałeś (zakres ISO, Mpix) są ważniejszymi różnicami niż moduł WiFi :-)

 

Ja bym brał 70D (sam stałem przed takim wyborem i zdecydowałem się na 70D), a jeśli chodzi o astrofotografię to z tego body z 200mm f/2.8 L są te zdjęcia:

http://astroscapes.eu/pl/galerie/astrofotografia?wielka-galaktyka-w-andromedzie

http://astroscapes.eu/pl/galerie/astrofotografia?petla-labedzia

http://astroscapes.eu/pl/galerie/astrofotografia?iris-widefield

 

Paweł

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że jednak nie trafiłem z odpowiednim działem, dzięki za przerzucenie i odpowiedź ;)

Faktycznie, źle się wyraziłem w kwestii różnic pomiędzy tymi modelami i wyszło jakbym zlekceważył te istotniejsze parametry. Chodziło mi bardziej o ocenę czy osoby posiadające puszki wyposażone w wifi faktycznie z niego korzystają i jest on dla nich istotny :) Nie ukrywam, że budżet mam ograniczony (a kto nie ma ;P) i w miarę możliwości chciałbym przeznaczyć go również na lepsze szkło lub inne akcesoria. 

A co do Twoich zdjęć to przeglądałem je już nie raz, są genialne.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, razor8246 napisał:

Chodziło mi bardziej o ocenę czy osoby posiadające puszki wyposażone w wifi faktycznie z niego korzystają i jest on dla nich istotny

Korzystam, głównie przy zdjęciach "dziennych" i rodzinnych. Czasami też używam to fotografowania np moich kotów :-) w Astrofoto korzystam zawsze z laptopa (w przyadku robienia zdjęć z kamer jak i z DSLR).

 

19 minut temu, razor8246 napisał:

A co do Twoich zdjęć to przeglądałem je już nie raz, są genialne.

Dzięki :-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem 60D i pamiętam że 70D był bardzo dużym postępem pod kilkoma względami:

- Matryca - gładkie głębokie cienie, samo wysokie ISO również zauważalnie lepsze. Do tego niższy prąd ciemny co jest bardzo ważne w astro-foto,

- duzo bardziej zaawansowany AF - prawie taki jak w modelu 7D. 60D ma prościutki bodajże 9 punktowy AF,

- AF na matrycy z perfekcyjnym śledzeniem - jak trochę filmujesz bardzo się przyda.

Było jeszcze kilka pomniejszych różnic, w każdym razie to jest bardzo udany korpus i warto do niego dozbierać.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Marek_N napisał:

Miałem 60D i pamiętam że 70D był bardzo dużym postępem pod kilkoma względami:

- Matryca - gładkie głębokie cienie, samo wysokie ISO również zauważalnie lepsze. Do tego niższy prąd ciemny co jest bardzo ważne w astro-foto,

- duzo bardziej zaawansowany AF - prawie taki jak w modelu 7D. 60D ma prościutki bodajże 9 punktowy AF,

- AF na matrycy z perfekcyjnym śledzeniem - jak trochę filmujesz bardzo się przyda.

Było jeszcze kilka pomniejszych różnic, w każdym razie to jest bardzo udany korpus i warto do niego dozbierać.

Wszystko pięknie tylko oba canony to mały piksel i większe problemy z prowadzeniem montażu szczególnie dla początkującego astrofotografa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mógłby po krótce opisać, jak działa wifi w Canonie, jakie funkcje oferuje? Jak funkcjonalne jest zdalne sterowanie, jakie parametry mozna zmieniac? Czy poza sterowaniem z telefonu można użyć tez PC? Czy poza aplikacją Canona istnieją jakieś alternatywy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, MateuszW napisał:

Czy ktoś mógłby po krótce opisać, jak działa wifi w Canonie, jakie funkcje oferuje?

Uruchmiając WiFI, aparat stawia AP do którego łączy się telefon. Jest do wyboru - albo AP dla telefonów, albo połączenie wifi z komputerem (wtedy AParat łączy się z siecią wifi).

58 minut temu, MateuszW napisał:

Jak funkcjonalne jest zdalne sterowanie, jakie parametry mozna zmieniac?

Via PC - możesz korzystać z aplikacji do zdalnej obsługi aparatu (zmieniać możesz w zasadzie wszystko), ISO, WB, Bracketing, Ostrość (ręczna lub automatyczna), LV, Interwały ekspozycji, ekspozycja długoczasowa itd.

Via App - podstawowe elementy, WB, ISO, LV - bardzo fajna aplikacja. Masz podgląd na żywo, kadrujesz, naciskasz jeden przycisk i robi fotkę.

58 minut temu, MateuszW napisał:

Czy poza sterowaniem z telefonu można użyć tez PC?

Tak

 

58 minut temu, MateuszW napisał:

Czy poza aplikacją Canona istnieją jakieś alternatywy?

Nie wiem, używam tylko Canona :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej pozwolę sobie dopiąć się do tematu. Do tej pory korzystałem z Canona 550D (głównie krajobrazy, fotografia podróżnicza i szerokie kadry w astrofoto na statywie); niestety straciłem dostęp do tego aparatu i muszę kupić coś nowego. Z tego co wynika powyżej i recenzji w necie, Canon 70D wydaje się naprawdę dobrym wyborem (mieści sie w moim budżecie) - czy macie może coś innego do polecenia w podobnej półce cenowej? Chciałbym się zmieścić w ~5 tys. zł już z obiektywem (najlepiej nie kitowym). Czy nowszy 77D jest znacząco lepszy (cena wydaje się podobna)? Z góry dzięki za pomoc!

Edytowane przez grogmir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.11.2017 o 12:55, Pav1007 napisał:

Cześć, witamy :-)

Główną różnicą między tymi modelami jest matryca a nie moduł WiFi. WiFi jest dodatkiem (traktuję go jako bajer, bo również mam ten aparat).

Poza tym co co wypisałeś (zakres ISO, Mpix) są ważniejszymi różnicami niż moduł WiFi :-)

 

Ja bym brał 70D (sam stałem przed takim wyborem i zdecydowałem się na 70D), a jeśli chodzi o astrofotografię to z tego body z 200mm f/2.8 L są te zdjęcia:

http://astroscapes.eu/pl/galerie/astrofotografia?wielka-galaktyka-w-andromedzie

http://astroscapes.eu/pl/galerie/astrofotografia?petla-labedzia

http://astroscapes.eu/pl/galerie/astrofotografia?iris-widefield

 

Paweł

Paweł - powiedz jeszcze czy to modowany aparat czy nie. Żeby kolega który planuje zakup wiedział na co się decyduje odnośnie astrofoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11/30/2017 o 12:39, razor8246 napisał:

I teraz pytanie do Was, jak ocenilibyście przydatność wbudowanego w lustrzankę wifi, mam na myśli oczywiście sterowanie parametrami i migawką aparatu z pozycji laptopa/smartphona.

Do starych lustrzanek mozna skonstruowac przystawke WiFi/Bluetooth udajaca wezyk spustowy.

http://sourceforge.net/projects/arduino-dslr-remote-controller/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.12.2017 o 11:50, Pav1007 napisał:

Uruchmiając WiFI, aparat stawia AP do którego łączy się telefon. Jest do wyboru - albo AP dla telefonów, albo połączenie wifi z komputerem (wtedy AParat łączy się z siecią wifi).

Via PC - możesz korzystać z aplikacji do zdalnej obsługi aparatu (zmieniać możesz w zasadzie wszystko), ISO, WB, Bracketing, Ostrość (ręczna lub automatyczna), LV, Interwały ekspozycji, ekspozycja długoczasowa itd.

Via App - podstawowe elementy, WB, ISO, LV - bardzo fajna aplikacja. Masz podgląd na żywo, kadrujesz, naciskasz jeden przycisk i robi fotkę.

Tak

Nie wiem, używam tylko Canona :-)

No to widzę, że Canon ma trochę bardziej rozbudowane wifi, niż Nikon :flirt:U mnie jest tylko sterowanie z telefonu, które funkcjonuje podobnie. Ale z PC pozostaje tylko USB. Rozumiem, że na PC aparatem steruje ta sama aplikacja Canona, co po kablu i funkcjonalność jest identyczna? Jeśli tak, to pytanie, kiedy Maxim dojdzie do tego, aby wykorzystać wifi do łączenia. Moim zdaniem byłaby to bardzo fajna opcja, bo ogranicza nam kable. A zasilanie do aparatu i tak wypada mieć sieciowe, jeśli robimy kilkugodzinną sesję, więc zużycie prądu przez wifi traci znaczenie.

A powiedz, czy w LV na telefonie da sie powiększyć obraz i sensownie użyć tego do ustawiania ostrości? U mnie niestety nie ma powiększenia, a nawet ściągniętego zdjęcia nie da się przybliżyć całkowicie. Jedynie podgląd pliku w innej aplikacji wchodzi w grę, a to już niewygodne rozwiązanie. Myślę o tym w kontekście astrofotografii lekkiej i mobilnej, bez kompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, MateuszW napisał:

Rozumiem, że na PC aparatem steruje ta sama aplikacja Canona, co po kablu i funkcjonalność jest identyczna?

Tak, dokładnie ta sama. Nie ma różnic w funkcjonalności

10 godzin temu, MateuszW napisał:

Jeśli tak, to pytanie, kiedy Maxim dojdzie do tego, aby wykorzystać wifi do łączenia

od wersji 7, koszt 1099$ za basic i 1499$ za premium

10 godzin temu, MateuszW napisał:

A powiedz, czy w LV na telefonie da sie powiększyć obraz i sensownie użyć tego do ustawiania ostrości?

Z tego co pamiętam to w wersji mobilnej nie ma ręcznego ustawiania ostrości.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Pav1007 napisał:

od wersji 7, koszt 1099$ za basic i 1499$ za premium

To już działa? Super!

3 godziny temu, Pav1007 napisał:

Z tego co pamiętam to w wersji mobilnej nie ma ręcznego ustawiania ostrości.

Nie chodzi mi o sterowanie obiektywem, tylko o ostrzenie "ręką" na podstawie obrazu z LV. Chociaż gdyby było sterowanie obiektywem, to to w sumie nie ma sensu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.