Skocz do zawartości

Kasjopea - gromady i pyły przy NGC 663


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki

18 godzin temu, Jarzyna B. napisał:

Piękny kadr !!! Szkoda, że jeszcze nie w większej rozdzielczości.

Gratulki,

Proszę.

http://www.astromarcin.pl/images/clusters/NGC663/ngc663_Area_2017_3000.jpg

 

Liczę też na ekologa który jakiś czas temu pojął się liczenia gwiazd w szerokim kadrze :flowers: Ciekawe ile tutaj tego mrowiska się złapało.

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śliczności! Genialna kolorystyka gwiazd (ta złota IC 166!).
Tak pięknie wyciągniętej smugi LDN 1332-1334-1337 (tuż przy NGC 654) nie widziałem na żadnym zdjęciu.
A i na LDN 1343 (prawy dolny róg zdjęcia) nabrałem ochoty - tylko czy to da się wyłapać wizualnie...?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Wczoraj był kawałek nieba i spróbowałem sięgnąć lornetami do przepyleń w okolicach NGC 663.
W 22x85 pociemnienie na północ* od NGC 654 było widoczne, a zerkaniem zdawał się wyskakiwać z tła węższy i ciemniejszy kosmyk pyłowy. Jednak gdy dla upewnienia przerzuciłem zerkanie na południe od gromady, wystąpił podobny efekt. Tak więc mimo widocznego pociemnienia okolic LDN 1332-1334-1337, ciężko odtrąbić pełen sukces wobec zlania się LDN-ek z ich tłem.
Natomiast zaskakująco łatwo wyskoczył nieskatalogowany** kleks, widoczny u góry zdjęcia (po drugiej stronie barwnej pary gwiazd w okolicach NGC 659). Najlepiej odcinał się południowy kraniec mgławiczki, dało się też zauważyć jej nieco elipsoidalny kształt. Z lekkim trudem, wypatrzyłem owe pociemnienie również w 10x50. Prawdę mówiąc, wychwytując ową nieskatalogowaną ciemnotkę, myślałem że łapię LDN 1343. Tak więc jeśli pogoda pozwoli, czeka mnie przynajmniej jeszcze jedno podejście do tego rejonu.

Największym problemem tego kawałka nieba jest to, że każda większa przestrzeń między gwiazdami wydaje się być zapylona (przynajmniej dla kogoś, kto próbuje szukać ciemnotek). Dodatkowo, każda nieco jaśniejsza gwiazda podbija kontrast z tłem, co dodatkowo może wprowadzać w błąd (i tu może leżeć potencjalna trudność w próbach wyłowienia LDN 1343). Ogólnie rzecz ujmując, nie jest problemem wyłapać "wielkoskalowe" przepylenia w Kasjopei (i co do tych nie mam wątpliwości, że je naprawdę widzę). Prawdziwe trudności zaczynają się przy próbach wyłapania zwartych globuli i pasm.

______________________
* północ jest na dole zdjęcia Marcina Paciorka.
** katalog Biki i Dutry niczego w tym miejscu nie wymienia, tokijczycy również milczą

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.