Skocz do zawartości

wyposażenie do MAK 127


razor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszytkich,

właśnie dołączyłem do grona obserwatrów nieba okiem uzbrojonym i mam do Was prośbę o poradę w sprawie doposażenia mojego MAk'a 127. Do standardowego wyposażenia otrzymanego wraz z tubą, czyli okularów 10mm i 17mm oraz kątówki dokupiłem barlowa x2 oraz filtr księżycowy CrystalView. 

Zastanawaim się teraz co jeszcze by było pomocne w obserwacji planet i obiektów GK. Czy może jakiś filtr planetarny, czy mgławicowy inny okular ? Jeśli tak to jakie polecacie do mojego sprzętu?

Co jest wg. was absolutnym must have :) i co uprzyjemni życie. Chciałbym też poeksperymentować z astrofotografią.

Wyciąg 1,25".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, razor napisał:

Co jest wg. was absolutnym must have

Cześć i czołem :-)

Odpowiem CI bardzo przekornie: absolutnym must have (i tym co uprzyjemni życie) są obserwacje. Sprzęt Ci nie ucieknie. Zacznij obserwować tym czym masz, zobacz co możesz nim zobaczyć. Jak zdobędziesz trochę doświadczenia to wybór dodatkowego sprzętu będzie łatwiejszy.

Chyba, że masz nadmiar gotówki  :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filtr możesz oddać, a rzeczą która najbardziej poszerzyłaby, i to dosłownie, twoje możliwości byłby okular o dłuższej ogniskowej.
choćby najprostszy i tani plossl 32mm na 1,25" to prawie 4x większy obszar nieba widoczny w okularze niż przy twoim obecnie najdłuższym 17mm i do tego jaśniejszy obraz.

przy niektórych obiektach taka możliwość jest wręcz konieczna, przy wszystkich obiektach ciekawa jako porównanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, szuu napisał:

filtr możesz oddać, a rzeczą która najbardziej poszerzyłaby, i to dosłownie, twoje możliwości byłby okular o dłuższej ogniskowej.
choćby najprostszy i tani plossl 32mm na 1,25" to prawie 4x większy obszar nieba widoczny w okularze niż przy twoim obecnie najdłuższym 17mm i do tego jaśniejszy obraz.

przy niektórych obiektach taka możliwość jest wręcz konieczna, przy wszystkich obiektach ciekawa jako porównanie.

kusiło mnie właśnie żeby od razu zamówić 32 ale jakoś się nie zdecydowałem, a dlaczego oddać filtr? Nie wypala oka, wczoraj przetestowałem podczas pełni ;)

 

7 minut temu, JSC napisał:

Dobra książka astronomiczna, atlas nieba, atlas Księżyca, mapka obrotowa nieba :) Na kompa Stellarium,  Cartes du Ciel, na komórkę SkyPortalr vel SkySafari.

mam Stellarium na komórce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedaj barlowa bo mak ma i tak duuużą ogniskową i barlow jest całkowicie zbędny, filtr również moim zdaniem, mam takiego maka więc wiem jak Księżyc działa na oko i nie jest to nic wypalającego dziurę;) . W jego miejsce dokup jak koledzy radzą coś dłuższego jak prosty plossl 32 mm i może 25 mm.

TU masz dobrego plossla 25 za czapkę gruszek. Odkleisz tą taśmę, spolerujesz tulejkę i będzie jak nowy. Ważne aby miał czystą optykę a ten ma.

Tutaj przyzwoitego długiego plossla. Mam dwa z tej serii i optycznie są bardzo dobre do maka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję sprzętu i witamy w gronie użytkowników teleskopów. :lol:Jako były posiadacz Maka SW 127 napiszę na podstawie własnych doświadczeń, że gdybym go nabył jeszcze raz, to pierwszym zakupem do tego teleskopu zdecydowanie byłaby nasadka bino + para nawet najtańszych okularów ok. 15mm -20mm. Jak już zasmakujesz w obserwacjach dwuocznych, to na Księżyc już nie będziesz chciał spojrzeć jednym okiem. Uwierz, że widoki Łysego przez bino w tym teleskopie wgniatają w fotel :flirt:  Barlowa i filtr, tak jak koledzy radzą sprzedaj, ponieważ będą mało przydatne z tym maczkiem. 

Edytowane przez lumen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, bino to najlepsze co możesz kupić do maka ale to są koszta, koszta i jeszcze raz koszta a kolega dopiero co się wykosztował na sam teleskop:)

Jak są pieniążki to można np wymienić tego 17 mm na tego bądź tego a kitowego plossla 10 mm np na plossla NPL do planet. Te 20 mm okulary dadzą kopa do pola widzenia i podejrzewam, że były by najczęściej używane.

Wyborów jest wiele ale nie wiemy nawet jaki kolega ma budżet i oczekiwania.

Powodzenia w kompletowaniu sprzętu, makówka to świetny sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lolak89 napisał:

Tak, bino to najlepsze co możesz kupić do maka ale to są koszta, koszta i jeszcze raz koszta a kolega dopiero co się wykosztował na sam teleskop:)

Jak są pieniążki to można np wymienić tego 17 mm na tego bądź tego a kitowego plossla 10 mm np na plossla NPL do planet. Te 20 mm okulary dadzą kopa do pola widzenia i podejrzewam, że były by najczęściej używane.

Wyborów jest wiele ale nie wiemy nawet jaki kolega ma budżet i oczekiwania.

Powodzenia w kompletowaniu sprzętu, makówka to świetny sprzęt.

Polecasz 20mm zamiast 17 i 10 zamiast 10 kitowe. Rozumiem że ze względu na szerszy kąt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do swojego Maka kupiłem lepszą kątówkę o sprawności 99%. Różnica jest wyraźna na planetach i DSO

drugim zakupem był okular do dużych powiększeń. Trochę może przesadziłem bo kupiłem TMB Planetary 7 mm ale na Księżyc i Jowisza jest OK. Na Saturnie trochę ciemno. Gdybym miał kupić teraz wybrałbym raczej 8 mm. Okular 25 mm miałem wcześniej więc nie kupiłem innego. Był najczęściej w wyciągu podczas wypadów pod ciemne niebo. Większość Messierów nim zaliczyłem. Testowałem też kiedyś Maczka z kątówką 2" i okularem Oriona Q70 32 mm. Widoki świetne, a winietowanie niezauważalne

kolejnym zakupem był filtr polaryzacyjny. Używałem go bardzo rzadko z Makiem 127, częściej z większymi teleskopami

ostatni zakup to filtry kolorowe do obserwacji Marsa. Będą w użyciu podczas opozycji :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najkrótszy okular do Maka 127, który da się sensownie wykorzystać to 8mm, z tym, że nie zawsze są na niego warunki. Dlatego optymalna ogniskowa do planet w tym teleskopie to moim zdaniem 9mm. Jeśli nie chcesz, aby maczek stał bezczynnie za dnia, to możesz dokupić do niego nawet najtańszy filtr słoneczny (plastiikowa obręcz + folia Baadera ND5) i podziwiać zmieniające się plamy na Słońcu. Przy tej zabawie zalecana jest jednak duża ostrożność, aby przypadkowo nie uszkodzić sobie wzroku. Ale i tak uważam, że bino to podstawa. Najtańsze SW można czasem trafić na giełdzie za ok. 300 zł.    

Edytowane przez lumen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, razor napisał:

Polecasz 20mm zamiast 17 i 10 zamiast 10 kitowe. Rozumiem że ze względu na szerszy kąt?

Oczywiście, jak i dlatego, że po jakimś czasie zapragniesz widoków z bina a wtedy dokupisz drugi taki 20 mm i zakochasz się w widokach w takim szerokim polu, które osobiście uważam za idealne. 50* w bino wydaje się jak 60* w mono a 68* w bino wydaje się jakbyś miał głowę w kosmosie:) Zaawansowani lornetkowcy znają to uczucie w jeszcze lepszej skali. Ponadto te GSO są całkiem ładne (dla mnie to też ważne:)) i wygodne.

10 mm wymienisz dość szybko bo kitowe są naprawdę kiepskie a ten plossl NPL jest dobrej jakości.

Edytowane przez lolak89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.