Skocz do zawartości

Problem z obrazem z TS 70/420


kkk

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Mam problem z gwiazdami z teleskopu TS 70/420. W każdym miejscu kadru wyglądają inaczej... Prawy dolny róg są przecinki, przy lewej stronie jak komety - z jakby ogonem ciągnącym się ku górze klatki. Pomijam kwestę że wszystkie są trochę jak placki, bo to mogło wynikać z tego że klatki były robione w niskiej temperaturze i trochę przymroziło mi soczewkę. Mam kolimator Cheshire, długi, widać w nim lekkie przesunięcie ku dołowi, ale cela nie ma nigdzie żadnych widocznych regulacji osiowości.

Jeśli chodzi o szczegóły techniczne to klatka pochodzi z ST-2000XM, robione z korektorem: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p5965_TS-PHOTOLINE-2--0-79x-Reducer-4-element-for-Astrophotography.html

Guiding cały czas szedł poniżej 1 piksela, ostrość ustawiona maską.

Także proszę o jakąś poradę, wskazówkę od czego zacząć... 

 

Pozdrawiam

cale.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Odległość dobrana wg informacji na stronie TS, czyli 65mm. 

2. Jak mogę sprawdzić w domowych warunkach prostopadłość?

Teoretycznie ten teleskop z korektorem powinien dać radę przy APS-C, a z taką małą matrycą nie mogę sobie poradzić :ermm:

Edytowane przez kkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kkk napisał:

Teoretycznie ten teleskop z korektorem powinien dać radę przy APS-C, a z taką małą matrycą nie mogę sobie poradzić

Dałby radę, gdyby były spełnione wszystkie warunki, o których wyżej pisał @Pav1007. Niestety nie są, co obiawia się takimi właśnie efektami. Przypominam, że mówimy tu o błędach/przekoszeniach wynoszących dosłownie mikrony. Trzeba szukać powodu nieosiowości układu (nawet 1 złączka jest w stanie zrujnować klatkę).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co, na razie rozebrałem wyciąg, zmierzyłem i okazuje się że nie jest on równolegle do całej tuby. Przesuwa się delikatnie pod kątem, odwrócenie elementu z rolkami i łożyskami sprawiło że kąt ten się odwrócił. Na pierwszy rzut oka wszystko jest czyste, ale jutro może spróbuje wszystko przetrzeć drobnym papierem ściernym, może są jakieś drobne niedoskonałości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zniszczysz bieżnię! Raczej spróbuj skontaktować się z kimś kto ma kolimator- najlepiej laserowy - i dokładnie pomierz co i jak. Takie radykalne działania na początku mogą drogo kosztować !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, kkk napisał:

Póki co, na razie rozebrałem wyciąg, zmierzyłem i okazuje się że nie jest on równolegle do całej tuby. Przesuwa się delikatnie pod kątem, odwrócenie elementu z rolkami i łożyskami sprawiło że kąt ten się odwrócił. Na pierwszy rzut oka wszystko jest czyste, ale jutro może spróbuje wszystko przetrzeć drobnym papierem ściernym, może są jakieś drobne niedoskonałości...

Szlifowanie bieżni jest pozbawione sensu, tak tylko uszkodzisz bezpowrotnie wyciąg. Jeśli wiesz jak reaguje oś wyciągu na >odwrócenie elementu z rolkami i łożyskami<, to albo podkładaj cienkie papierki w odpowiednim miejscu tego elementu, albo spróbuj przekrzywić cały wyciąg.

 

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodziło mi o szlifowanie wyciągu tylko elementu na którym znajdują się rolki (aluminiowy, anodowany bloczek z rolkami) i który to element jest przykręcony do zewnętrznej części wyciągu. 

Samego wyciągu, a dokładnie jego wewnętrznej części nie mam zamiaru ruszać, bo wszystko wskazuje że jest idealnie prosta.

Edytowane przez kkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, kkk napisał:

Nie chodziło mi o szlifowanie wyciągu tylko elementu na którym znajdują się rolki (aluminiowy, anodowany bloczek z rolkami) i który to element jest przykręcony do zewnętrznej części wyciągu. 

Samego wyciągu, a dokładnie jego wewnętrznej części nie mam zamiaru ruszać, bo wszystko wskazuje że jest idealnie prosta.

Jeśli tak, to OK, ale możesz spróbować zamiast szlifowania z jednej strony - włożyć podkładkę z drugiej, takie rozwiązanie jest bezpieczne (jest odwracalne).

 

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sobie załatwiłem kawałek blachy, a raczej folii dystansowej 0,025mm i 0,05mm, także od tego zacznę. Najpierw spróbuję podłożyć na suwmiarkę, aby wyciąg był równolegle, a później sprawdzę w kolimatorze czy krzyż jest bardziej na środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co doszedłem do tego, że na elemencie że zdjęcia każda z 4 rolek jest w innej odległości od krawędzi, przy czym różnice dochodzą nawet o 0,2 mm, co na długości wyciągu powoduje sporą odchyłkę, która jest widoczna w kolimatorze optycznym. Podobnie sprawa się ma w laserowym - plamka nie wypada na środku soczewki.

IMG_20180321_221825.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli że otwory na rolki są wykonane w nierównych miejscach? No to nie bardzo jest możliwość coś tu poprawić. Czy któryś z elementów teleskopu umożliwia w ogóle kolimację? Wyciąg lub cela? No bo teoretycznie regulując celę można znieść błąd wprowadzony wyciągiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz , nie bardzo. Oś celi musi trafiać w środek rury wyciągu inaczej zaczną się trudne do przewidzenia kłopoty z osiowością.  W tej sytuacji pomóc może tylko ten patent . No ale tutaj mamy zbieżność kilku czynników - najmniej dwóch to znaczy nieosiowości wyciągu i prawdopodobnie złej odległości korektora i sprawa się komplikuje.

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, wessel napisał:

Mateusz , nie bardzo. Oś celi musi trafiać w środek rury wyciągu inaczej zaczną się trudne do przewidzenia kłopoty z osiowością

Regulując samą celę można uzyskać efekt, gdy oś optyczna jest prostopadła do matrycy, ale z efektem ubocznym lekkiego przesunięcia tej osi ze środka. Jeśli skorygowany krążek ma trochę zapasu, to zmieścimy się w "dobrym obrazie". Po prostu będziemy wykorzystywać troszkę przesunięty kawałek. No ale wyregulowanie tego nie będzie łatwe oczywiście...

Masz rację, taka złączka regulowana to dobra opcja.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się tak zastanawiam nad jedną rzeczą... mając TSAPO80Q stwierdziłem, że sprawdzę jego osiowość (dostawałem lekko rozciągnięte gwiazdki z jednej strony). Wrzuciłem w wyciąg Hotecha 2" i co się okazało?, że plamka lasera trafia ok 5mm obok centrum soczewki głównej - masakra (sobie myślę). Po użyciu złączki umożliwiającej tilt toru optycznego ustawiłem plamkę idealnie w centrum. Po zrobieniu klatki - było jeszcze gorzej niż na początku.

Po jakimś miesiącu testów, ustawień, zabawy, testów, testów, testów... wspomniałem o testach? doszedłem do tego, że problemem była - poluzowana soczewka w korektorze (wbudowanym na stałe). Po dokręceniu ringu, który ją trzymał (z wyczuciem) - gwiazdki wróciły do punktowości a kropka lasera do położenia 5mm obok centrum soczewki głównej...

Weź tu bądź mądry...

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kilka rzeczy zrobiłem posiłkując się kolimatorem laserowym i Cheshire, plus dołożenie dodatkowych 5mm pomiędzy kamerę i korektor i rezultat wygląda jak na poniższym zdjęciu (Ha 2x600s). Widać znaczną poprawę, ale jeszcze chyba spróbuję 1-2 mm dołożyć i zobaczę czy nie będzie jeszcze odrobinę lepiej na rogach.

mglawica.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.