Skocz do zawartości

Astrogotograficzna Przygoda #8 - Wielka Mgławica Oriona (M42)


slvmtz

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu zajmuję się nauczaniem astrofotografii na YouTube. Robię to w formie krótkich filmów, w których opisuję w jaki sposób wykonałem jakieś tam zdjęcie. Nie jestem żadnym profesjonalistą i pewnie w porównaniu do wielu z was wypadam pod tym względem marnie, ale mimo wszystko mam świadomość, że nie ma na YT kanałów o tej tematyce i nauczam gorszych od siebie, jak mi dorównać.

Nie przedłużając: 

M42 (Wielka Mgławica Oriona) to jedna z niewielu mgławic, którą można obserwować za pomocą gołego oka. Z powodu swojej jasności jest to także łatwy kąsek dla astrofotografów. Spójrzcie, jak wykonałem zdjęcie, które zdobyło 150 polubień na Facebooku!

 

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie trzy uwagi:

- na początku filmu, pokazując gwiazdozbiór Oriona, warto byłoby pokazać, gdzie ta M42 jest, bo nie każdy to wie. Pewnie sporo osób nie wie też, jak wygląda Orion i jego główną figurę również pokazałbym na filmie,

- mimo wszystko zalecałbym jednak przysłonięcie obiektywu o przynajmniej jedną działkę, zamiast fotografować całkowicie otwartym, wtedy zdjęcie wyjdzie lepsze, zwłaszcza, jeśli to nie jest obiektyw wysokiej klasy  (mniej się uwidocznią wady optyczne obiektywu),

- mówisz w filmie, że wykonując ciemne klatki nie trzeba zmieniać parametrów ekspozycji. Tutaj nie tyle "nie trzeba zmieniać", co "trzeba je pozostawić takie same".

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, majer napisał:

Takie trzy uwagi:

- na początku filmu, pokazując gwiazdozbiór Oriona, warto byłoby pokazać, gdzie ta M42 jest, bo nie każdy to wie. Pewnie sporo osób nie wie też, jak wygląda Orion i jego główną figurę również pokazałbym na filmie,

- mimo wszystko zalecałbym jednak przysłonięcie obiektywu o przynajmniej jedną działkę, zamiast fotografować całkowicie otwartym, wtedy zdjęcie wyjdzie lepsze, zwłaszcza, jeśli to nie jest obiektyw wysokiej klasy  (mniej się uwidocznią wady optyczne obiektywu),

- mówisz w filmie, że wykonując ciemne klatki nie trzeba zmieniać parametrów ekspozycji. Tutaj nie tyle "nie trzeba zmieniać", co "trzeba je pozostawić takie same".

Widać trochę, że czepiasz się na wyrost. Oczywiście przyjmuję uwagi, ale co do pierwszego - film dotyczy astrofotografii, a nie astronomii. Wielu astrofotografów chronologicznie zaczynało od zainteresowania astronomią, dopiero potem brnąc w to, jak można ją uwieczniać. Z tego względu zakładam, że moi widzowie wiedzą, czym jest Orion, a nawet jeśli nie to mają dostęp do internetu, który precyzyjnie jest w stanie im to wskazać. Gdybym miał wskazywać każdą "pierdołę" to musiałbym zrobić 10 minut szczegółowego materiału zamiast 5 minut zwięzłego. Co do drugiego myślnika - zgoda, ale wtedy zamiast 250 lightów musiałbym zrobić z 500.. to jest wykonalne, ale zdjęcia wykonywałem w 15 stopniowym mrozie na koniec lutego i było mi zimno. Co do trzeciego myślnika to już czepianie się o szczegóły i kwestię metaforyzmu. Dla mnie oba stwierdzenia znaczą to samo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majer ma rację z darkami bo jest to ogromna różnica. Dodatkowo we flatach nie chodzi o to, aby mniej więcej były tak samo oświetlone, tylko o to aby były idealnie równo oświetlone w każdym miejscu, inaczej tracą sens i z ich użycia będzie więcej szkody niż pożytku.

 

Niestety https://ujarani.com/266150

 

 

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, doceniam uwagi i wasze doświadczenie, ale jak to się mówi - to nie chirurgia, zwłaszcza na poziomie, którym ja władam. Uważam, że dla kunsztownego opisu wykonywanych czynności można pozwolić sobie na pewne metafory. Skoro jest tak wielka różnica w znaczeniu "do ich wykonania nie trzeba zmieniać żadnych parametrów" i w znaczeniu "trzeba je pozostawić takie same" to proszę o pokazanie jej na praktycznym przykładzie. Nadal trudno mi się z wami zgodzić będąc w roli amatora, co do tego, że są to zdania z dwóch innych biegunów, bo ja żadnej różnicy nie widzę. @HAMAL, co do flatów to znowu czepianie się słówek, ale dziękuję - następnym razem podkreślę, że mniej więcej oznacza TAK SAMO, co w praktyce trudno osiągnąć, bo nawet niebo za dnia nie jest równomiernie rozświetlone. Myślę, że wiesz o co mi chodzi i nie będę musiał poświęcać 10 komentarzy na to by tłumaczyć słowo po słowie, abyśmy się zrozumieli. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo ciekawe co piszesz - w skrócie rzecz ujmując - jestem amatorem, nauczam innych ale Wasze uwagi mnie nie interesują, bo czepiacie się słówek. Gratuluję podejścia, na pewno daleko zajedziesz !

I od razu żeby uniknąć napaści - nic nie mam do samej inicjatywy. wręcz uważam ja za bardzo cenną -  tylko do sposobu Twojej reakcji na istotne uwagi doświadczonych kolegów.

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Sławku, mam nieodparte wrażenie, że zbyt personalnie odbierasz konstruktywną krytykę na forum. Zupełnie niepotrzebnie!

Jesteś znany z imponującej aktywności w promowaniu astronomii wśród najmłodszych. Mało kto z forumowiczów, ze mną włącznie, dałby radę skupić uwagę dzieciaków na opowieściach o niebie. Ty wgryzłeś się pięknie w temat i po Twoich relacjach widzę, że odnosisz spore sukcesy. Masz można powiedzieć swój dział na forum, w którym każdy Cię pochwali i doceni Twój wkład.

Natomiast w technicznych aspektach obróbki astrofotograficznej, która wymaga bardzo ścisłego podejścia, oczekujemy na tym forum profesjonalnych ocen krytycznych właśnie po to, by podnosić swój poziom z amatorskiego do profesjonalnego. Na Facebooku będą inne oceny, bo oglądają to amatorzy, tu spotykasz doświadczonych praktyków, dla których różnica między: "mniej więcej" a "dokładnie" to przepaść. Wrzucając tu materiały nie zapominajmy, że to nie Facebook. Jak widzę pięknie obrobione zdjęcie jakiegoś użytkownika i pod nim krytyczne: "zmasakrowałeś tło" to nie widzę w tym braku sympatii, tylko coś właśnie konstruktywnego i szczerego. W odpowiedzi czytam: "OK, podejdę do tego jeszcze raz."

Tobie natomiast włącza się od razu system obronny: "ale dla mnie to jest zrozumiałe", "czepiasz się", itp. Efektem jest utrata sympatii, na którą bez wątpienia zasługujesz. Stajesz się trochę takim "Tomaszem Mackiewiczem" astronomii, którego środowisko alpinistyczne delikatnie mówiąc nie specjalnie kochało, ale któremu nie można było zarzucić braku miłości do wspinania. Nie wiem czy to trafiony przykład, ale odbieram Cię trochę właśnie jak takiego sfrustrowanego młodego człowieka, który chciałby bardzo dużo osiągnąć ale rzeczywistość pokazuje, że ta droga jest mozolna i kręta i jesteś tym rozdrażniony. Nie zrobisz skrótów na tej drodze. A życie na przekór pokazuje, że bez pokory to będzie droga przez mękę i zniechęcenia.

Szczerze życzę Ci jak najwięcej sukcesów.

Krzysztof

Edytowane przez elvis_is_alive
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@elvis_is_alive i to rozumiem, to się nazywa konstruktywizm, a co do poprzednich uwag - wybaczcie, nadal mam do nich taki sam stosunek, ale obiecuję że będę skupiał uwagę na tym, co wpisuję sobie w scenariuszu do tego typu filmów. Tak dla spokoju ogólnego wszystkich tych, dla których "przepaści słowne" są niewybaczalne. Miłego dnia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.