Skocz do zawartości

wyciąg czy tak powinien działać?


fizyk5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dzisiaj odebrałem nowy refraktor. Wygląda Ładnie. Jakie daje gwiazdki będę wiedział po pierwszym foceniu.

Uwagę zwróciłem na działający wyciąg. Czy to jest poprawna praca wyciągu?

Refraktor przyjechał w skrzynce wyłożonej pianką. Uszkodzenie podczas podróży wykluczam.

Wyciąg wysuwa się na około 9cm. Po całkowitym wysunięciu wyciągu nie wyczułem żadnych luzów na boki czy ugięć.

Może po prostu rozregulował się podczas transportu?

Na te ruchy na zdjęciu, zaznaczone strzałkami, proszę, żebyście zwrócili uwagę.

Działanie wyciągu pokazuję na filmiku.

https://drive.google.com/open?id=1AdSBhce61JGEK6KZ-e2G77z1vqS0lYnj

a.jpg.9db5a475d06b3b34b7cc9c928411157a.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

    Jeśli dobrze widzę to prawe pokrętło ma "opóźnienie" zanim załapie, a z lewej duże i małe pokrętło mają bicie. Ja na razie nic bym nie rozkręcał, zostaną ślady. Wyślij ten film  jak najszybciej do sklepu w którym kupiłeś sprzęt. Według mnie to trzeba reklamować

Pozdrawiam Zbyszek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że popuściły śrubki imbusowe dociskające pokrętła do osi z zębatką. 

Ustaw pokrętła tak aby w zaznaczonych na czerwono otworach ukazały się gniazda śrubek imbusowych i dokręć  je do z umiarkowaną siłą.

Śrubka zaznaczona na zielono służy do  blokowania łożyska, kiedy jest za mocno dokręcona może sprawiać przez ściśnięcie łożyska dodatkowy opór  i ziarnistą pracę wyciągu.

Biciem gałki mikro ruchów bym się bardzo nie przejmował. Oczywiście nie powinno tak być, ale nie jest to mankament dyskwalifikujący, pod warunkiem poprawnej i płynnej pracy całego wyciągu.

 

wycią.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę mnie poprawić jak się mylę.

W otworach znaczonych na czerwono świeciłem latarką.

Nie dostrzegłem tam na ściankach żadnego gwintu i śrubek w środku.

Na dnie tych otworów idzie poziomo jakaś śruba (jej gwint i obrót widzę podczas pracy wyciągu), więc nie wiem co mam regulować.

Teleskop jest na gwaranci, mogę reklamować (drugi raz .....)

Nie chcę nic ruszać, jest gwarancja i deklaracja sklepu  o sprawdzeniu przed wysyłką. Ręce opadają.

Mam dwa tygodnie na reklamację, chciałbym zobaczyć jakie daje gwiazdki.

Ciekawi mnie jakie gwiazdki daje po sprawdzeniu przed wysyłką, reklamacją, do Astroshop.pl. 

Ciekawi mnie jak będzie można z nim wyostrzyć z maską Bahnitowa, podkreślam, ugięć na 9cm wysuwu wyciągu nie wyczułem.

Eeeeeccchhhh.........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, fizyk5 napisał:

 

Nie dostrzegłem tam na ściankach żadnego gwintu i śrubek w środku.

 

Tam sa małe wkrety imbusowe które widocznie są nie dokręcone po prostu...

Widać je tylko w odpowiednim położeniu osi, trzeba powoli obracać pokrętło wyciągu aż pojawią się te śruby...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy tu kilka rzeczy:

-luz spowodowany poluzowaniem imbusów, jak już koledzy zauważyli - dokręć je

-bicie osi mikro - to jest normalna rzecz w tych wyciągach. Może trochę ponad normę, ale nie stanowi problemu i zdarza się

-luźne gumy na pokrętłach - to jest dziwne, raczej w nowym sprzęcie się nie zdarza. No ale odsyłać sprzęt przez taka głupotę trochę szkoda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzałem się jeszcze raz tym imbusikom.

Okazuje się, że ich dokręcanie chyba nic nie zmieni. Rusza się cała prostopadła do otworu ośka razem z imbusikami.

Tak jakby brakowało jakiegoś pierścienia.

Pokazuję to na filmiku.

https://drive.google.com/open?id=1fVXLVOyhfNLrv7WiGHdgoLTRST_Va9fc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.