Skocz do zawartości

M81 i M82


Gość Winter

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.
Ostatnie piękne noce zachęcały do fotografowania wszystkiego, ale przypomniałem sobie, że warto poświęcić więcej czasu na jeden obiekt.
W ciągu dwóch nocy udało mi się zarejestrować prawie 10 godzin materiału. Niestety wciąż obróbka to moja bardzo słaba strona, ale taką ilość materiału łatwiej mi się obrabiało...
no i przy okazji poznałem funkcję Color balance w PS ;)

60x600s
SBIG2000XCM
ED80 + flattener 0.85
EQ6

5ade41327f042_M81M82PNG.png.d24711b6534c68e36ff08ac426306171.png
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi o to aby tło kiedy najedziesz kursorem na miejsce bez gwiazd miało poziom 18-20 i miało zbliżone wartości RGB. Wartość najłatwiej zmienić wybierając odpowiedni kanał i przesuwając środkowym suwakiem pod wykresem histogramu.

balans.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tło jest ok, ale te błękitne jądra z różowo/łososiowym centrum bije mnie po oczach. Jeżeli masz maxima to wyprodukuj w nim stacka, rozdziel na 3 osobne czarno-białe zdjęcia, po jednym dla każdego kanału RGB i wrzuć do excalibratora. Następnie zrób stacka w maximie raz jeszcze ale tym razem wpisując wagi takie jak podał Ci excalibrator (bez automatycznego wyrównywania tła!). A później to już tylko czarne suwaczki w poziomach w PS  tak by tło się wyrównało i kolory powinny być idealnie zbalansowane.

Tak robiłem kolor w moim ostatnim zdjęciu: https://astropolis.pl/topic/62723-hamburger-podany-z-cirrusem-wilgocią-i-poszarpany-trackingiem/?tab=comments#comment-716349, negatywnych komentarzy nie było więc chyba workflow był ok :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Grzędziel napisał:

Wprawdzie nie jestem Jarzyna, ale razi mnie to, że strasznie wyciąłeś tło i zgasiłeś mnóstwo drobnicy. Przy takim długim naświetlaniu powinieneś bez trudu pokazać galaktykę nieregularną Holmberg IX (UGC 5336) i nawet zarys IFN-a

Tylko wyraziłem swoją opinię w oparciu o ostatnią dyskusję jaka miała miejsce na temat lajków. Nie ma tam po prostu tego co powinienem oznaczyć i tyle a rano przed pracą i tak nie mam czasu na pisanie.

Jarzyna to moje nazwisko więc nie za miło się to czyta.

pozdro,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam Bogdan, jeśli poczułeś się urażony posługiwaniem się Twoim nazwiskiem. Odpowiadając Winterowi, który Cię przytoczył intencjonalnie miałem na myśli "wprawdzie nie jestem taki dobry w astrofoto jak Ty", ale jakieś uwagi do zdjęcia mam więc je napisałem. Fakt, że wyszło trochę niezręcznie.

pozdrawiam 

Piotr

Edytowane przez Grzędziel
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Duser napisał:

Myślałeś pewnie,  że to pseudonim artystyczny :D

Gratulacje , Winter, zrobiłeś wielkie postępy . Jeszcze trochę pracy i będziesz wymiatać !

Nadal słabo mi idzie w obróbce i tak sobie myślę, że przydałby się jakieś warsztaty. jestem w stanie zebrać dużo materiału, ale chyba nie jestem w tanie wykorzystać jego potencjału.

Może na zlocie majowym ktoś coś podpowie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Gwiazdy są podobne do tych co wcześniej, Zwiększając saturację na gwiazdach na osobnej warstwie o 30% już pojawia się problem, a ja chciałem je chociaż trochę pokolorować.
2. IFNy i galaktyka jak dla mnie nie do wyciągnięcia. W pewnym momencie rozciąganie histogramu nie ma sensu. Być może to zasługa sporego LP.
3. Chyba udało mi się uzyskać lepszy detal na M82.
4. Nie przesadzałem z saturacją.
5. Tło chyba też trochę się poprawiło.

Z czasem może nabiorę doświadczenia i obrobię to lepiej :)

forum.png.d20482359f882bbee1f98fc360f67cff.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Winter

Witajcie.

Wrzucam stacka.

Jeżeli ktoś ma ochotę rzucić okiem na materiał to serdecznie zapraszam do zabawy.

http://www.mediafire.com/file/idhg2dl9ld3gbxb/STACK.tiff


Garść dodatkowych informacji :
- materiał zbierałem 20.04 i 22.04 - Księżyc był wysoko
- miejscówka :
https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=17&lat=6477896&lon=2334456&layers=B0FFFFTFFFF
- w Maximie ustawiłem trochę  mniejszych FWHM przy selekcji zdjęć i zostało 50 z 60, algin na auto - star matching i wybranie klatki referencyjnej, stack - mediana, zapis do tiff 16 bit nieskompresowany
- nie użyłem eXcalibratora bo nie rozumiem punktu nr 2 w instrukcji obsługi

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Winter

Udało mi się uzyskać wagi z excalibratora z pomocą Krzychoo226, ale wpisanie tych wag w maximie to zupełnie inna bajka. Krzychoo mi napisał co i jak i będę próbował.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.