Skocz do zawartości

grubość filtrow - offset


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Jako ze pracy dzis nudy, to mam chwile na zajecie sie astro :)

Zastanawiam sie jak ugrysc temat offsetow filtrow.

 

Juz pisalem o tym na forum, ale jakosc nie moge sobie z tym poradzic. Kazde ostrzenie u mnie trwa ok 3,5min, powtorzyc trzeba to jakies 4x, aby uzyskac sensowny wynik ze sredniej, ale...a to zmieni sie temp, o 0,5C, nastepnie obiekt jest juz odrobine wyzej nad horyzontem i jakies inne sprawy. EEEHHH.

Co sadzicie, aby udac sie do jakiegos salonu optycznego, aby zmierzyli mi grubosc filtrow dokladna miarka?

Mam juz wyliczone, ze 1krok DreamFocusera to 1,3um.

 

Z optykiem to tylko tak strzelilem.

Moze macie pomysl, zeby uderzyc z tym w inne miejsce...???

Z  drugiej strony jezeli niedlugo przesiade sie na SGP (w koncu trzeba sie zmobilizowac), to czy offset bedzie istotny?

Zakladam, ze w mierzeniu offsetu liczymy tylko calkowita grubosc Szkolo wewnatrz nie jest barwione, a warstwy sa naylone jedynie na powierzchnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie można tego zrobić prosto? Wyostrzyć na każdym z filtrów, spisać sobie wartości na kartce/notatniku systemowym, a następnie przepisać to do SGP/wpisać offsety do Maxima i zapomnieć o sprawie? Od tej pory ustawiasz ostrość pierwszym filtrem i już? Program sam zadba o skorygowanie wyciągu podczas zmiany filtru. Co ma do tego temperatura?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Tayson napisał:

Z optykiem to tylko tak strzelilem.

Moze macie pomysl, zeby uderzyc z tym w inne miejsce...???

Najlepiej uderzyć do internetów:

- filtry Baadera 2mm - grubość szkła,

- Astronomika - 1mm,

- Astrodon bądź Chroma - 3mm.

 

Oczywiście droga optyczna jest zależna od wsp. zalamania światła, więc bez wiedzy jaki material jest bazą filtrów wynik bedzie obarczony pewnym błędem.

 

2 godziny temu, HAMAL napisał:

Przecież po obu stronach masz wielowarstwowe powłoki antyodblaskowe :)

Warstwy interferencyjne dadzą łączną grubość maksymalnie odrobinke ponad 0,01 mm (100 warstw po średnio 1/4 długości fali). Precyzja ostrzenia to tak rząd wielkości wiecej.

 

Summa sumarum racje ma Krzysiek. Grubość filtra nie ma nic wspolnego z przesunieciem ogniska ze względu na zmiane temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Tayson napisał:

Juz pisalem o tym na forum, ale jakosc nie moge sobie z tym poradzic. Kazde ostrzenie u mnie trwa ok 3,5min, powtorzyc trzeba to jakies 4x, aby uzyskac sensowny wynik ze sredniej, ale...a to zmieni sie temp, o 0,5C, nastepnie obiekt jest juz odrobine wyzej nad horyzontem i jakies inne sprawy. EEEHHH.... :)

Czy widzieliście co napisałem powyżej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, pablo12311 napisał:

Tomek ma rację, że ostrość znacząco się zmienia gdy zmienia się temp. otoczenia. Na początku robiłem jak Krzychoo226, ale zauważyłem że to był błąd. Przy spadku temp. o 1st. już ostrość trzeba zmienić. Sprawdzone na masce Bahtinova.

Zaraz, zaraz. Czy DreamFocuser nie ma czasami automatycznej kompensacji ostrości przy zmianie temperatury? Wystarczy do użyć .

W dniu 2.05.2018 o 16:11, Tayson napisał:

Zastanawiam sie jak ugrysc temat offsetow filtrow.

Tomek, a sprawdzałeś dokładnie, z maską Bathinowa, czy twoje filtry czasem nie są parafokalne?

Mój zestaw Baadera jest parafokalny , przynajmniej nie jestem w stanie zauważyć różnicy układu spików w obrazie z maski Bathinowa pomiędzy nimi ( choć może już ślepy jestem ). Zupełnie inaczej wyglądała sprawa z filtrami Astronomika -tam były ewidentne różnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.05.2018 o 21:50, Tayson napisał:

nie mam maski :(

jakiego programu uzywasz do analizy spajkow, a moze o ile dobrze rozumiem, to na oko?

Tomek, jeśli będziesz chciał, to mogę pożyczyć Ci maskę po niedzieli, jak wrócę do Warszawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.