Skocz do zawartości

Bez przepychu ... co robię źle?


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Tak.Zamieniłem ślepego ATIKA 9M na bardzo czułego CMOSa. Identyczna skala, z tym że ASI ma większy sensor. Optyka TAKAHASHI  FS 128

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powiedziałbym że ICX814 jest ślepy :) Dlaczego drążę: zakładam że robiłeś testy z Atikiem w tej skali, było lepiej, gorzej? Z racji skali masz ponad 2 razy mniej światła niż ja, a do tego teleskop F8. Wydaje mi się że to nie wina kamery tylko zestawu. Nie przez przypadek chłopaki wielką skalę robią dużymi szybkimi newtonami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym powiedział żę jednak jest ślepypo 3 latach fotografowania tą kamerą z teleskopem F 3, F 5, F8. Wymagała 2 x więcej czasu rejestracji niż np. FLI 8300 , o STL już nie wspomnę. Liczyłem że  CMOSem będzie lepiej, ale chyba się przeliczylem. Obie kamery mają taki sam piksel. 3.7-3.8 piksela.

Jak na razie wnioski mam następujące:

1. Czas sumaryczny rejestracji musi być taki sam - wszyscy to podkreślają

2. Rejestracja większej liczby krótszych klatek poprawia detal

3. Rejestracja większej liczby krótkich klatek wydłuża znacząco obróbkę - stawia większe wymagania na komputer albo wyraźnie spowalnia procesy.

4. Brak guidingu w moim przypadku nie ma znaczenia,bo i tak mam montaż bez guidera.

Ktoś się ze mną nie zgadza?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwny masz ten szum. Na żadnym ze swoich zdjęć takiego nie widziałem (no może wtedy, jak przez omyłkę miałem wyłączoną normalizację). Możesz wystawić gdzieś surówki? Chciałbym coś sprawdzić.

 

Poza tym, jak już pisaliśmy wiele razy, 30 klatek to jest za mało. Wybrałeś 300 s. ekspozycję, to musisz dozbierać chociaż z 70-80 :D Czas będzie bardzo duży, jasne. Mogłeś robić po 180 i wtedy miałbyś już 60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wessel napisał:

Ciut jaśniejszy, moja apertura 128 mm. Dzisiaj jadę dalej z tymi klatkami.

Wystaw proszę te surówki. Nie podoba mi się typ tego szumu - wygląda jakby offset był za mocny i przycinał go od spodu. Widzę w cieniach jakby czarne dziury, u mnie nawet na surówce ten szum jest bardziej gaussowski. Albo może jakaś opcja w Pix, która ci przy stackowaniu CCD robiła dobrze, tu się nie bardzo sprawdza? U mnie nawet na zbyt małej ilości klatek szum jest zupełnie inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, wessel napisał:

Adam, z fitsa wynika e/adu 1 czyli unity?

Raczej tak, nie pamiętam, co tam ustawiałem w początkach, ale generalnie potem jechałem na unity. A ty jak ustawiałeś przy tym zdjęciu?


Przy okazji, zobacz - to jest z 80ED bez korektora (f7.5), więc paździerz straszna, pierwsze zdjęcie z ASI1600 jakie zrobiłem testowo. 300 sekund klatki i tylko 20 sztuk. Mało, ale ten szum wygląda jednak zupełnie inaczej, niż na twojej (zobacz w cieniach).

ngc7000-test.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno porównanie. Tutaj nawet bez indywidualnej analizy fitsów widać różnicę. Na mojej fotce jest wyraźny "gruby" szum, którego nie ma ani u Adama ani u WOjtka.

Czy to może być efektem tego, że fotografuję z dużym LP?

Wszystkie klatki na unity - Jesiona i Wojtka po 120 sekund, moja 180 sekund, w każdym przypadku unity gain.

trio.png.00a51150e311c158c0b69974b1c6c131.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, wessel napisał:

Czy to może być efektem tego, że fotografuję z dużym LP?

Maćku, może tak być. Ja robię teraz zdjęcia z Wawy (ha) i jest niewspółmiernie większy szum niż jak paliłem z ciemnego miejsca i potrzeba dużo więcej klatek, żeby go znormalizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Iluvatar napisał:

A tak z ciekawości, podłączasz tą kamerę pod USB 2, czy USB 3?

Właśnie, niby korzystanie z wolniejszego USB wpływa tylko na zwiększony amp glow, ale może i nie być bez wpływu na szum, jeśli dodatkowo kamerę masz spiętą na HUBie USB z innymi urządzeniami. Jak długo szczytuje Ci się klatka. 

Hmmm... Taki poziom szumu to mam na niewłączonym chłodzeniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

USB 2 bezpośrednio do komputera. Temperatura matrycy -25. Klatkę czyta max 3 sekundy.

Jest jakieś wytłumaczenie wpływu szybkości czytania na ampglow?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.