Skocz do zawartości

Prowadzenie-PHD2 analiza


xinu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Czy ktoś mi może pomóc i powiedzieć co poprawić aby prowadzenie było bardziej dokładne ? Wykres w phd2 jak widać jest strasznie poszarpany ? co muszę poprawić ?. Montaż był ustawiony na biegun za pomocą lunetki. Kalibracja była przeprowadzona w gwiazdozbiorze Łabędzia.

 

Druga sprawa, to czy ktoś się orientuje skąd takie "dżety" na gwiazdach na niektórych zdjęciach mi się pojawiają ? 

 

IMG_6944.jpg

phd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki montaż, czy był modyfikowany, czy bez guidingu też masz takie skoki w montażu (to te kreski) , jaką optyka.....? Nie bądź chytry, napisz coś więcej. 

Kalibracje z wcisnietym Shiftem robiłeś? 

Zerknij sobie na szybko w manualna pgd i go przeczytaj. To wiele pomoże. SERIO! 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż heq5, optyka to Canon 70-200L, kalibracja z shiftem. Skoro to było poruszenie montażem to czemu nie widać tych kreseczek na wszystkich gwiazdach ?

A tak to wszystko było zmontowane.
 

mont 1.jpg

mont 2.jpg

mont 3.jpg

Edytowane przez xinu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok następnym razem spróbuje słabszą. Montaż wyważony. A co do wykresów to jak je odczytywać ? co jest niedokładnie ustawione ? hmmm możne muszę sprawdzić jeszcze czy na pewno mam dobrze wyjustowaną lunetkę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tayson, ja guiduję tak zamocowanym szukaczoguiderem i nie ma problemu - to wg mnie nie jest przyczyna.

 

Patrząc na logi wygląda na gwałtowną zmianę centroidy gwiazdy. Ja bym stawiał na montaż - coś się dzieje, że na chwilę się zatrzymuje, gwiazda ucieka a potem próbuje mocno korygować - stąd powstają te "dżety". Mnie natomiast zastanawia jedna rzecz - na wykresie są skoki w obu osiach, na zdjęciu gwiazda rozjeżdża się tylko w RA (i bardzo delikatnie w DEC).  Wydaje mi się, że to dwa oddzielne problemy.

 

1. Problem prowadzenia to wg mnie kwestia montażu - który i tak prowadzi bardzo źle

2. Polarna źle ustawiona, widać to po osi DEC

3. Problem gwiazd to wg mnie problem obiektywu/mocowania - przy zmieniającym się położeniu coś się przesuwa i rozmywa gwiazdy - trzeba by potestować sprzęt.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaak pierwsze co bym zrobił to oczywiście sprawdzenie czy nic Ci się nie ugina w zamocowaniu aparatu i guidera.

Drugie to czy nie masz luzów w montażu.

Trzecie to... zastanowił mnie komunikat PHD że Twój maksymalny czas ruchu w DEC jest za mały żeby PHD zrobił odpowiednie korekty (co zresztą widać po wykresie). No to strzelam: w EQMOD masz ustawiony ASCOM Pulse Guide Settings na jakimś niskim poziomie, 0.5 jeśli nie 0.1. Daj znać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę sprawdzić ale chyba suwaki mam na środku czyli coś ok. 0,5. Ogólnie z 22 klatek 6 jest właśnie tak poruszony no ale guiding i tak jak widać się męczy więc muszę to wszystko sprawdzić... Ehhh... Zawsze k... coś. 

Edytowane przez xinu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Pav1007 napisał:

Dla mnie to jest odpowiedź dlaczego masz te dżety. Masz możliwość podpięcia innego obiektywu?

Taki dżet by wymagał jakiegoś luzu, niedokręcenia śruby czy coś. To by było wyczuwalne w rękach. Samo ugięcie nie powinno robić skoków, a co najwyżej jakieś równomierne rozjazdy w czasie. W każdym razie wypada to poprawić. Pytanie tylko jak. Sam ostatnio próbowałem zamocować obiektyw do dovetaila i nawet minimalna różnica średnicy obejmy uniemożliwia przykręcenie. A regulowane wywierają nacisk na korpus i mogą odkrzywiać całość, jak się nierówno dokręci. Masz propozycję, jak to inaczej zamocować?

 

Hmm, a może w przekładni montażu są jakieś większe opiłki, albo łożyska ślimaka się zatarły i stąd takie skoki? Jednakże musiała by to być spora usterka, bo u mnie grzechoczące łożyska (zachowywały się jakby w środku był piasek) nie powodowały większych problemów. Montaż ewidentnie słabo reaguje na korekty. W Dec to można zwalić na luz, ale w RA reakcja powinna być natychmiastowa.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji to ktoś z forum zajmuje się smarowanie i wymiana łożysk w heq5? I ile taka przyjemność może kosztować? Montaż już ma z 6 lat i nigdy w nim nic nie grzebalem, jak kupowałem montaż to mieli mi tam wyjustowac lunetkę, wymienić smary. Od tego czasu nic nie robiłem. Choc on pracował max na ts apo 102/714 więc nie było jakiegoś dużego obciążenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Tayson napisał:

Patent kumpla. 

No właśnie to jest średnia opcja, próbowałem coś tego typu. Obejma robi punktowy nacisk i obawiam się o odkształcenie obiektywu, a dokręcając nieco odginasz go od prostego ustawienia, bo nigdy idealnie równo nie dokręcisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, dziki napisał:

w EQMOD masz ustawiony ASCOM Pulse Guide Settings na jakimś niskim poziomie, 0.5 jeśli nie 0.1. Daj znać :)

Faktycznie miałem ustawione na 0.2, ustawiłem na 0.9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.