Skocz do zawartości

Barnard 142 i Barnard 143 w Orle


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Charakterystyczna para ciemnych mgławic w gwiazdozbiorze Orła. Pomarańczowa gwiazda to Tarazed - gamma Orła.

Setup: FSQ 106N, STL 11000, Takahashi EM-11Z.

LRGB: 18x600 sekund każdy składnik. Brok nad Bugiem.

25VXBNnZlwc7_16536x16536_wmhqkGbg.jpg

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje w tym sezonie to samo tym samym :)

Masz sporo materiału w związku z tym proponuje podnieść sygnał. Mgławice są ciemne ale niem muszą być aż tak "czarne".

Podstawa dla mojej wypowiedzi:

AltairRift_2016_1000_desc.jpg

 

 

Edytowane przez MaPa
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonałe zdjęcie, STL rules!

A tak na marginesie zaintrygowały mnie czasy naświetlania. 18x600 na kanał to 12 godzin czyli 3 letnie noce. Bardzo długo, ale efekt jest. Z drugiej strony często spotykam się z twierdzeniem żeby długo palić luminancje a kolor to już nie koniecznie, nawet lepiej w bin 2. Sam tez tą metodę stosuję. Zastanawiam się jak wyglądało by to zdjęcie gdybyś Maćku wypalił 9 godz. luminancji i po godzinie na kolor.

Edytowane przez Grzędziel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle. Paradoksalnie dla ciemnych mgławic kolor ma kapitalne znaczenie - one nie są czarne !

Mam nadzieje że odezwie się Marcin Paciorek - on też potwierdzi. Luminancja to prawie dodatek- istotny ale dodatek :)

Akurat ten setup- FSQ i STL to "perfect match"  i znam go doskonale, fotografuję nim 8 lat. Wybrane czasy i wzajemne proporcje to optimum dla niego i tego typu obiektów.

Dodatkowo: na montażu EM-11Z - bezproblemowy. Włączałem guiding i zapis o 22:30 i wyłączałem o 3:30 . Trzy dni z rzędu. Zero odrzutów :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@wessel, abstrahując od innych spraw, jak sam stwierdziłeś, te mgławice nie są czarne. Powinny wpadać w lekko brunatny odcień przez czerwoną część światła, które blokują i rozpraszają. Dasz radę podkręcić to zdjęcie, by były właśnie brązowawo-brunatne? A samo zdjęcie klasa!

 

W dniu 9.08.2018 o 16:06, wessel napisał:

Paradoksalnie dla ciemnych mgławic kolor ma kapitalne znaczenie - one nie są czarne !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To temat odwiecznych dyskusji moich z MaPa. Ja wolę ciemne mgławice szare, on brunatne. Mnie się takie podobają :)

Pisząc " nie są czarne" miałem na myśli poziom luminancji, a nie odcień.

Dzięki za dobre słowo :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.08.2018 o 16:06, wessel napisał:

Akurat ten setup- FSQ i STL to "perfect match"  i znam go doskonale, fotografuję nim 8 lat. Wybrane czasy i wzajemne proporcje to optimum dla niego i tego typu obiektów.

 

Dodatkowo: na montażu EM-11Z - bezproblemowy. Włączałem guiding i zapis o 22:30 i wyłączałem o 3:30 . Trzy dni z rzędu. Zero odrzutów :)

A ostrości w miarę spadku temperatury nie musiałeś korygować, zmieściła się w tolerancji pixela 9um?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.