Skocz do zawartości

Przenośny Paralaktyczny Montaż CNC z GoTo i AG


Tom-cio

Rekomendowane odpowiedzi

25 minut temu, Tom-cio napisał:

Witajcie,

 

Przedstawiam (chyba) Pierwszy Polski Prototyp małego przenośnego montażu paralaktycznego, dedykowanego do AstroFotografii.

Zawsze marzył mi się malutki, prosty, przenośny montażyk za sensowne pieniądze, wyposażony w Goto i AutoGuider.

Projekt chodzi(ł) mi po głowie od wielu lat, dopiero zakup tokarki i frezarki CNC pozwolił na realizację przedsięwzięcia. Najpierw zaczęło się od wszelkiej maści AstroZłączek, adapterów, przekładni paskowych i ślimakowych. Później przyszedł czas na monolityczny Newton'owy pająk, precyzyjny fokuser o dużej nośności i wreszcie mały mont.

Prototyp (na razie) jest bez osłon w celu bezpośredniego wglądu we wszystko, co później będzie zakryte. Całość jest zaprojektowana i wykonana przeze mnie od podstaw w technice CNC (łącznie z przekładniami). Prototyp na razie w wersji uproszczonej do testów, ale projekt jest już kompletny.

Dość pozytywnie zaskoczyła mnie precyzja działania i sztywność tej stosunkowo prostej konstrukcji. Najsłabszym elementem układanki jest elektronika sterująca, którą kupiłem jako gotową i EQ_MOD. Mimo tego GoTo z prędkością 800x jest precyzyjne i cichutkie, a AutoGuider z szukacza spokojnie daje radę sprzętowi o ogniskowej ~500mm i wadze 3kg. 6D z obiektywem i szukaczoguiderem nie robi na nim wrażenia. Myślę, że przy wadze głowicy 3kg jej nośność z krótką, niepodatną na wiatr tubą wyniesie ~10kg, a lunetka z EQ5 w zupełności wystarczy do szybkiego ustawienia polarnej. Montaż jest rozkładany na 2 części do celów transportowych.

FSQ bym na tym nie powiesił, ale krótkiego TSa już owszem. Powinienem w najbliższym czasie dokończyć proj. 

Ponieważ testy są bardzo zachęcające, "na desce kreślarskiej" mam jeszcze montaż Średni i Duży :emotion-5: Jeśli czas i zdrowie pozwolą to w zasięgu jest nawet stacjonarna konstrukcja o nośności 50-100kg w wersji niewymagającej flipa, ale to jeszcze potrwa.

 

pozdrawiam TOMasz

 

MontMaly1.thumb.jpg.feb09da572578acf079f24e1da71b3e2.jpg

Mam bardzo krótkie ale może jednak nie  takie proste pytanie: ile kosztowało wykonanie tego prototypu? Tak mniej więcej plus marża? :) Czy to tajemnica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silniki i kąsek alamonium do toczenia i frezowania to z tzw. zapasów własnych więc ciężko oszacować. Łożyska na razie chińskie po 15zł, ale to tylko do testów, bo później muszą być droższe. Reszta to praca "po godzinach", też ciężko wycenić. Do tego docelowo statyw za 200zł. Całość pomiędzy 500 a 1000złotków. Nawet jeśli byłoby 2k to i tak w porównaniu możliwości i mobilności dla mnie ok.

 

Zamocowanie na prawie sztywno, ale z możliwością kasowania ewent. luzów. A jeśli chodzi o zęby to pewnie chodziło Ci o ślimacznicę nie ślimak!? 250 :)

 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B przypiął/eła ten temat
On 11/5/2018 at 10:44 AM, calla said:

Fajnie by było do tego zrobić komputeryzacją umożliwiającą autoguiding bez komputera:)

Jest a raczej chyba było gotowe rozwiązanie o nazwie StarsPi - obsługa telefonem (na malince był zainstalowany lekko zmodyfikowany linguider) - apka zniknęła jednak z Googla - czy ktoś ją ma (i mógłby się podzielić) albo wie gdzie można ją znaleźć? Miałem w planie stestować ale widać się spóźniłem,

Była jednak nie rozwijana od kilku lat a szkoda, bo nie wszyscy potrzebują super-duper linuxowe kombajny (zawierające zwykle kilka programów guidujących)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Agent Smith napisał:

Jest a raczej chyba było gotowe rozwiązanie o nazwie StarsPi - obsługa telefonem (na malince był zainstalowany lekko zmodyfikowany linguider) - apka zniknęła jednak z Googla - czy ktoś ją ma (i mógłby się podzielić) albo wie gdzie można ją znaleźć? Miałem w planie stestować ale widać się spóźniłem,

Była jednak nie rozwijana od kilku lat a szkoda, bo nie wszyscy potrzebują super-duper linuxowe kombajny (zawierające zwykle kilka programów guidujących)

Tu coś znalazłem.

https://www.apkmonk.com/app/com.starspi/

ale czy to jest wiarygodne źródło tego nie wiem. W google są tez inne strony wystarczy wpisać StsrsPi apk download.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale właśnie z tą wiarygodnością jest problem... :)

 

A tak by the way - czy ktoś z obecnych testował to ustrojstwo?

Potrzebna jest też lekko zmodyfikowana wersja linguidera do tego ale to powinno dać się znaleźć (na GitHubie?)

Pytanie też na jakiej (najtańszej) malince to pójdzie, bo chyba potrezbne jest do uriuchomienia linguidera jakaś mini distro Linuxa

(nie znam się (jeszcze) za bardzo na tym)

 

Przepraszam za OT..

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.