Skocz do zawartości
Agent Smith

StarsPi na Rpi3 WiFi - znalezisko :)

Rekomendowane odpowiedzi

Byłem przekonany, że projekt StarsPi - autonomicznego autoguidera na Rpi z obsługą przez smartfona jest martwy, bo puste linki, domena na sprzedaż i dupa, skąd my to znamy...

Do tego dotychczas dochodziła konieczność doinstalowywania zmodyfikowanego linguidera do systemu, co dla mnie (linuksowego analfabety) brzmiało jak poważne wyzwanie.

Ale nie - grzebał i wygrzebał - ostatnia (ze stycznia 2017) wersja na Rpi3 z Wifi, i to w dodatku w postaci gotowego obrazu raspbiana !

Brzmi szałowo.

Wątek i linki tutaj: https://www.cloudynights.com/topic/493690-starspi-guiding-with-an-android-device/page-3

Hi guys,

I am happy to announce that the Raspberry Pi 3 version of StarsPi is now available. There is no need to install a newer version on the phone, you just need to write the below image file to an SD card.

Please note:

- it is based on the latest version of Raspbian Jessie (2017-01-11)

- you need at least a 4 GB SD card, preferably with fast R/W speeds

- no need to buy/connect an external WiFi dongle, the package uses the built in module of RPi3

- this image is not compatible with RPi2 or any previous hardware

- tested guider cameras: webcams and QHY5, more to come

Have fun and don't forget to leave your opinions!

https://drive.google.com/file/d/0B_Yzxu2tJBN9dktLbmxtcHpHdU0/view?usp=sharing

Nie testowałem, ale zaraz zamawiam RPi3 specjalnie do tego celu, będę raportował co i jak, do czego Was także zachęcam, bo projekt zapowiadał się kapitalnie (w planach była m.in. obsługa DSLR'ów z LiveView włącznie i tym podobne fajerwerki.

Niestety obietnice twórcy (Zsolta Nagyego) "more to come" raczej się nie spełnią - chłopak robi karierę jako ekspert  od Javy i na StarsPi nie ma czasu... ;(

Jeśli chodzi o samą apkę StarsPi, to nie ma już jej w Google play, można ją znaleźć tu:

https://www.apkmonk.com/app/com.starspi/ (Wersja 1.2, nie wiem czy istnieje nowsza)

PS. Jakie klony Rpi3 polecacie ? (to może być zwykłe RPi3 z wifi, nie musi być B+ czy BRh- itp :))

Edytowane przez Agent Smith
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A nie lepiej postawić kstars+ekos na RPi (albo ściągnąć gotowy Astroberry)? Co prawda z telefonu pewnie nie będzie najwygodniej obsługiwać apkę desktopową przez VNC, ale masz załatwione prowadzenia (eqmod), guiding, akwizycję z sekwencerem, focus a nawet ustawienie na polarną.

PS: taki zestaw ostatnio zrobiłem, przez pogodę nie użyty jeszcze w polu - co prawda będę używał do tego laptopa a nie telefonu.

PPS: potrafi emulować Meade, więc można używać goto np. z Skysafari.

Edytowane przez Sebo_b

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Właśnie główną zaletą StarsPi jest to, że nie jest to przekombinowane, i działa w miarę z marszu. Z innymi jest kupa roboty do ustawienia, a z setupem mobilnym chcemy mieć coś co odpali i będzie guidować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No ale zakładam, że jeśli guidujesz to po to żeby robić zdjęcia. Jeśli tak to i tak musisz obsługiwać focus, migawkę, koło filtrowe, etc.

Co do setupu mobilnego - mój pomysł jest dokładnie taki jak opisujesz - działa z marszu. RPi z rzepem do nogi montażu, podłączony do kamery (tam jest hub, czyli do guidera i koła też), montażu przez eqdirect-usb, w przyszłości do focusa (jeszcze nie mam) i do zasilania 12V (jest przetwornica po drodze). RPi ma dołożony moduł GPS. Więc wszystko się bootuje, podłączam się laptopem przez Wifi ustawiam co chcę i klikam play. Wszystko w jednym miejscu. Moim zdaniem prościej się nie da :D 

Edytowane przez Sebo_b

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No jak robisz aparatem z obiektywem to nie masz ani focusa, ani migawki, ani koła:)

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No racja - dobry przykład jak jesteśmy przywiązani do swojej mapy myślowej :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Drodzy, u mnie robieniem zdjęć, czyli rytmicznym pstrykaniem zajmuje się MagicLantern, który "goli, pi****li, przerywa ciąże i krawaty wiąże".

No fakt, nie ogarnia focusa, więc robię to ręcznie. Ale poza tym jest OK - m.in. dzięki skryptom w ML

Ten projekt dotyczy "stand alone guidera" więc kstarsy, ekosy, astroberry itd zostawmy na boku - na inną okazję.

Chodzi mi wyłącznie o obsługiwany z telefona guider. A apka StarsPi wygląda bardzo apetycznie, w przeciwieństwie do

np. ekosa na ekranie smartfona...to nie na moje zmęczone oczy i rozdygotane lekko paluchy ;) 

A chodzi też o to, żeby nie targać laptopa, mnie koło potrzebne nie jest.

Inna rzecz, że trochę szkoda Rpi3 tylko na taki drobiazg - ponawiam więc pytanie o sprawdzone tanie klony malinki 3: jakie polecacie?

Edytowane przez Agent Smith

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jedna sprawa. Przeczytałem wątek, który zalinkowałeś i z tego co ludzie piszą to chyba nie działa guiding tylko jednej osi (RA) wiec np. do SWSA nie podejdzie. Jak to z tym jest?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Agent Smith czy powalczyłeś z tym guidingiem? Jakiś postęp? ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 10.11.2018 o 23:23, calla napisał:

Właśnie główną zaletą StarsPi jest to, że nie jest to przekombinowane, i działa w miarę z marszu. Z innymi jest kupa roboty do ustawienia, a z setupem mobilnym chcemy mieć coś co odpali i będzie guidować.

Jakie "kupa roboty" ??

W przypadku AstroberryServer zgrywasz na kartę już gotowy system.  Nic nie konfigurujesz, podłączasz się i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
55 minutes ago, Nowok76 said:

Jakie "kupa roboty" ??

W przypadku AstroberryServer zgrywasz na kartę już gotowy system.  Nic nie konfigurujesz, podłączasz się i tyle.

A da się guiding nadzorować z komórki ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 hours ago, dziki said:

@Agent Smith czy powalczyłeś z tym guidingiem? Jakiś postęp? ;)

Ach, Łukasz, miło że pytasz - postępy są, mam już RPi, kamerę i chyba wszystkie kabelki ! :)

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
19 godzin temu, Agent Smith napisał:

A da się guiding nadzorować z komórki ?

Z tego co pamiętam to coś takiego czytałem na forum INDI.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja złożyłem taki zestaw już na bazie zwo asi 120mm 2.0. Czekam na warunki pogodowe i jeśli będą oraz to odpalę to podzielę się odczuciami i kwestiami technicznymi, jakie czasy z tym można osiągnąć :).

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi