Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich po długiej przerwie :)

 

Powracam do mojej pasjii, lecz uświadomiłem sobie jak mało wiem :(

 

Czy mógłby mi ktokolwiek odpowiedzieć do jakiego układu należą te gwiazdy w kształcie krzyża i jaką nazwę nosi mgławica zaznaczona na rys.

 

pytaniede9.jpg

 

 

Z góry dziękuję i proszę o wyrozumiałość ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie ;)

 

Otóż nie posiadam aktualnie żadnej mapy nieba, po prostu chciałbym wiedzieć do jakiego układu zaliczają się te cztery gwiazdy i jaką nazwę nosi mgławica lub gromada kulista obok tego układu.

 

Miejsce obserwacjii Dublin, Irladia.

Kierunek wschodni, lekko odchylający na połódnie.

Odchylenie około 40 - 45 stopni od choryzontu.

Godzina 23:00, w Polsce 00:00

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc, szczególnie Tobie Hans, dobrze jest wiedzieć co się obserwuje :)

Dopiero zaczynam się wkręcać i miło jest widzieć, że wszyscy na forum pomagają, nawet tym, którzy dopiero zaczynają.

Dziękuję wszystkim, już robię notatki :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Wszystko zaczęło się kiedy na komunię dostałem (wszystkim znaną książkę) "Niebo na dłoni", a z uwagi na to że moją pasją jest też ornitologia, byłem już wyposażony w sprzęt optyczny ('ruska' lornetka i luneta też 'ruska' :D) i prowadziłem pierwsze obserwacje, to było ok 20 lat temu. Dziś hobby powraca. Mam nadzieję że wiele się tu nauczę i poznam ciekawych ludzi.

Pozdrawiam

Adam z Łodzi (zdecydowanie za jasnej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, niestety dobrej miejscówki trzeba szukać przynajmniej 20km od 3City, jak księżyc nie będzie już dokuczał wybieram sie na rozpoznanie do czapielska (za kolbudami) kiedyś mi ktoś napisał, że to przyzwoita miejscówka. Jak sie sprawdzi to będę tam śmigał, jak nie będę szukał dalej...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jak już zapowiedziałem mam dużo pytań dotyczących obserwacji.

Mam nadzieję że to odpowiedni dział, a więc zaczynam :)

 

1. Czy Soligor RT - 1000/3" da mi możliwość zaobserwowania pierścieni Saturna?

2. Do jakiej pułki jakościowej należą okulary typu Soligor PE Fully-Coated

3. Co potrzebuję do astro fotografi poza montażem i teleskopem :)

4. Czy w dzień mogę zrobić test okularów o tej samej ogniskowej, i czy to będzie odwzorowanie do nocnych obseracji?

5. Czy rzeczywiści im większe zwierciadło główne tym lepszy teleskop

 

Narazie to tyle wątpliwości, proszę jedynie o wyrozumiałość kolegów bardziej doświadczonych :) oczywiście w astrologi :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jak już zapowiedziałem mam dużo pytań dotyczących obserwacji.

Mam nadzieję że to odpowiedni dział, a więc zaczynam :)

 

1. Czy Soligor RT - 1000/3" da mi możliwość zaobserwowania pierścieni Saturna?

2. Do jakiej pułki jakościowej należą okulary typu Soligor PE Fully-Coated

3. Co potrzebuję do astro fotografi poza montażem i teleskopem :)

4. Czy w dzień mogę zrobić test okularów o tej samej ogniskowej, i czy to będzie odwzorowanie do nocnych obseracji?

5. Czy rzeczywiści im większe zwierciadło główne tym lepszy teleskop

 

Narazie to tyle wątpliwości, proszę jedynie o wyrozumiałość kolegów bardziej doświadczonych :) oczywiście w astrologi :)

 

Pozdrawiam

 

ad.1. Tak

 

ad.2. Low Budget

 

ad.3. Jakiś sensor... prowadzenie, kupe kosztownych pierdół. To zależy do jakiego astrofoto, czym i na czym. Bo tak naprawdę do astro-foto, to nawet nie potrzebujesz teleskopu, a jednocześnie do astro-foto sam montaż może być z tych o równowartości samochodu, a cały szpej do okoła za drugie tyle.

 

ad.4. I tak i nie. W dzień sprawdzisz wady własne (np. dystorsje na jakiejś linii energetycznej), wieczorkiem możesz powalczyć z testami chromatyzmu i odblasków na jakiś lampach, zawsze możesz z papierem milimetrowym w łapie pomierzyć realne ogniskowe itd, mogą się udać testy na odwzorowanie bieli itd., ale część testów zrobisz tylko na gwiazdach (kontrast, zasięg, maksymalny, poziom detalu itd.)

 

ad.5 Generalnie tak, ale nie zawsze, czasami teleskop o wysokiej jakości i mniejszej aperturze zmasakruje większego brata nie zostawiając nawet strzępów do zeskrobywania.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5. Czy rzeczywiści im większe zwierciadło główne tym lepszy teleskop

 

Narazie to tyle wątpliwości, proszę jedynie o wyrozumiałość kolegów bardziej doświadczonych :) oczywiście w astrologi :)

 

Duże zwierciadło, a więc większy teleskop powinien dać większe możliwości obserwacyjne. Ale po pierwsze lustro musi być dobrze wykonane, po drugie musi być dobrze ustawione (kolimacja), po trzecie powinno być odpowiednio "wentylowane", a po czwarte musisz mieć dobre warunki atmosferyczne, aby wykorzystać jego możliwości.

 

A z innej beczki. Do obserwacji planet w naszych warunkach pogodowych wystarczy w zupełności bardzo dobry jakościowo refraktor o średnicy 120-140 mm (APO). Ale jeżeli chce się obserwować obiekty mgławicowe, to trzeba iść w "wielkość" zwierciadła, która przekłada się na ilość zebranego światła.

 

Co do pytań jesteśmy wyrozumiali. Co do pomyłki astronomii z astrologią zdecydowanie nie :angry:

 

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pytań jesteśmy wyrozumiali. Co do pomyłki astronomii z astrologią zdecydowanie nie :angry:

 

;)

 

Przepraszam, nie wiem skad ten wyraz sie tam znalazl :)

Prosze wszystkich o wybaczenie

Astronomia ponad wszystko ;)

 

Nasuwaja mi sie kolejne pytania

Co dokladnie oznacza swiatlosila?

Czy f/5 jest lepsze od f/10?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może zacznij od słowniczka pojęć z zakresu astronomii tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=1850

a potem od Celestii: http://www.celestia.pl

i tam znajdziesz m.in. definicję światłosiły: http://www.celestia.pl/index.php/%C5%9Awiat%C5%82osi%C5%82a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdrówko :)

 

Mimo, że przyczłapałem tu z sąsiedniego forum to i tak sprzętowo w astronomii jestem nowy...no może oprócz lornetki....muszę niestety dzielić swoja kasę między dwa dość kosztowne hobby-astronomia i granie muzyki...Ale kiedy zakończyłem juz wstępny etap nabycia sprzętu zaczynam oddychać pełnia życia... :)

 

Znajdzie sie paru nowych znajomych z okolicy Rzeszowa?

 

:helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rocznik 1967. Astronomią zacząłem się chyba interesować, kiedy w klasie III ogólniaka dostałem nagrodę książkową "Świat planet" za pracę w kole filatelistycznym. Zbierałem wtedy znaczki dotyczące podboju kosmosu. W klasie maturalnej przypadkowo zakupiłem numer 2/86 "Fantastyki" i tak zaczęło się moje drugie zainteresowanie. W czasie studiów zacząłem kupować książki i prenumerować czasopisma o astronomii, astronautyce i fantastyce. Cały czas myślałem o zakupie sprzętu do obserwacji. Pierwszym był niemiecki składany zestaw lunetki z plastykowymi soczewkami. Potem sam zbudowałem lunetkę. W międzyczasie spotkałem w czasopiśmie ogłoszenie firmy Uniwersał i postanowiłem do nich napisać. Odpowiedź otrzymałem, ale gdzie tam student może sobie pozwolić na porządny sprzęt. Tak więc cały czas się ograniczałem tylko do teorii, tzn. czytania książek i czasopism. Kilka lat temu zakupiłem w EMPiK-u lunetę Optisan, ale jak wiadomo jest to bardziej zabawka, niż poważny sprzęt. Teraz udało mi się zakupić używany Cassegrain 250/4500 firmy Uniwersał i mam nadzieję zacząć przygodę astronoma-praktyka. Już wiem, że sprzęt tej firmy nie cieszy się renomą, ale zapłaciłem za niego 1720zł, więc nie jest chyba tak źle. Muszę tylko go skolimować i zakupić przystawkę do aparatów fotograficznch. Obecnie w szkole, w której pracuję jestem odpowiedzialny za stronę internetową szkoły, więc otrzymałem pod opiekę cyfrówkę Sony. Mam więc teraz pod ręką, do robienia zdjęć astronomicznych, swoje dwa Zenity i cyfrówkę. Mam nadzieję, że wyjdzie coś z tego. Muszę też zrobić miejsce, w którym będzie stać teleskop, aby go nie targać. Wszystko już jest obmyślone, ale nie wiem, jak będzie z realizacją.

I to na razie wszystko.

 

Niech noc będzie z nami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.