Skocz do zawartości

Problem z prowadzeniem ? Potrzebna pomoc.


Gość Winter

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.
Wczoraj odpaliłem nowy zestaw newton 200/1000 na EQ6 i pojawił się problem na w sumie wszystkich klatkach oprócz pierwszej i drugiej. W miejscu w którym byłem rozstawiony delikatnie powiewało.
Zakładki guide z ustawieniami pod ED80 w maximie nie zmieniałem. Wiecie może w czym jest problem ? Chciałbym to skorygować jeszcze dzisiaj bo zapowiada się pogoda :)

1350096075_AutosaveImage-006.thumb.jpg.b957cadfa431c306fcbeeb28e7257deb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprowadziłeś zmiany w Settings > Site and Optics ?

Choć podejrzewam, że za większość problemów z prowadzeniem odpowiada wiatr.  8" newton, to już spory żagiel. Ja wczoraj też miałem problemy z prowadzeniem, pomimo mniejszej tuby. Dobrze że nie wybrałem się na swoją górkę, bo tam dopiero była by sieczkarnia na wykresie:D

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wygląda mi to na wpływ wiatru.

Miałeś ustawiony dithering w Maximie? Jeżeli tak, to może to być efekt złych nastaw dotyczących rozpoczęcia następnej klatki po ditheringu. Maxim niedostatecznie długo czeka na ustabilizowanie się guidingu i zaczyna naświetlać następną klatkę . Miałem to samo. Należy w opcjach zmniejszyć dopuszczalny błąd guide , przy którym startuje kolejna ekspozycja.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Piotr4d napisał:

Wprowadziłeś zmiany w Settings > Site and Optics ?

Choć podejrzewam, że za większość problemów z prowadzeniem odpowiada wiatr.  8" newton, to już spory żagiel. Ja wczoraj też miałem problemy z prowadzeniem, pomimo mniejszej tuby. Dobrze że nie wybrałem się na swoją górkę, bo tam dopiero była by sieczkarnia na wykresie:D

Zmieniłem Site and Optics. Przyznam szczerze, że zestaw nie był stabilny gdy go dotykałem podczas ustawienia. Do tego ten wiaterek...hmm. Zbuduję dzisiaj osłonę przed wiatrem z maty ogrodowej i się zobaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Duser napisał:

Nie wygląda mi to na wpływ wiatru.

Miałeś ustawiony dithering w Maximie? Jeżeli tak, to może to być efekt złych nastaw dotyczących rozpoczęcia następnej klatki po ditheringu. Maxim niedostatecznie długo czeka na ustabilizowanie się guidingu i zaczyna naświetlać następną klatkę . Miałem to samo. Należy w opcjach zmniejszyć dopuszczalny błąd guide , przy którym startuje kolejna ekspozycja.

 

Kurcze ustawiałem dithering, ale ostatecznie chyba go wyłączyłem. W ustawieniach dałem delay first 2s a między klatkami chyba 10s.
O które pola chodzi w załączonych screenach ? Jaką wartość proponujesz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o parametry w Camera Control->Guide->Options->Guider Settings Criteria. Tam są dwie opcje, masz pewnie zaznaczoną pierwszą . A w drugiej  podaje się, jaki minimalny błąd musi być , aby zacząć następną klatkę. To lepsze rozwiązanie od zwykłego opóźnienia, bo czasem guider nie zdąży w te np 10 sek się ustabilizować i wtedy ostatnich grubych korekt dokonuje już podczas fotografowania - stąd masz pewnie takie podwójne gwiazdy na zdjęciu. Wpisz tam jakąś niską wartość i zobacz, czy będzie działać. Jak Maxim za długo będzie czekać, to musisz wpisać większą , generalnie trzeba dobrać doświadczalnie.

Szczerze mówiąc Maxim słabo ma to rozwiązane, znacznie lepiej to działa w SGPro, gdzie można dokładnie ustawić , ile sekund ma być niski błąd prowadzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Duser napisał:

Chodzi o parametry w Camera Control->Guide->Options->Guider Settings Criteria. Tam są dwie opcje, masz pewnie zaznaczoną pierwszą . A w drugiej  podaje się, jaki minimalny błąd musi być , aby zacząć następną klatkę. To lepsze rozwiązanie od zwykłego opóźnienia, bo czasem guider nie zdąży w te np 10 sek się ustabilizować i wtedy ostatnich grubych korekt dokonuje już podczas fotografowania - stąd masz pewnie takie podwójne gwiazdy na zdjęciu. Wpisz tam jakąś niską wartość i zobacz, czy będzie działać. Jak Maxim za długo będzie czekać, to musisz wpisać większą , generalnie trzeba dobrać doświadczalnie.

Szczerze mówiąc Maxim słabo ma to rozwiązane, znacznie lepiej to działa w SGPro, gdzie można dokładnie ustawić , ile sekund ma być niski błąd prowadzenia.

Dzięki wielkie. Będę próbował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stawiam na wiatr, a to dlatego ze miałem dokładnie taki sam problem wczoraj z EQ5 i SW150/750, był moment że wiatr się uspokoił, wtedy guiding się wyrównał, przestal skakać, ale co podmuch to guiding reagował i miałem podobne klatki. Niestety jak się tuba trzęsie od podmuchów to gwiazdki i guding będą szalały, wtedy wypadało by zwiększać czas ekspozycji w kamerze guidiującej, ale i tak nie wiele mi to pomogło bo z 2 godzin mam może 15 minut znośnego materiału.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie do końca się zgodzę. Wiatr - faktycznie może utrudniać, ale EQ6 według mnie powinien sobie poradzić. Ja wczoraj robiłem 8" f/5 na AZ-EQ6 (skala 0,78") i prowadził w mairę dobrze (fakt, nie był to cud świata, ale, nie skakał tak bardzo). Problemem tutaj może być nie tyle sama ogniskowa czy teleskop ale sposób jego mocowania - coś na co się nie zwraca uwagi - bo po co.

 

Wnioskuję @Winter, że teleskop masz na szynie Vixena? To bardzo słaba szyna dla tak dużych instrumentów, ma bardzo duże ugięcia skrętne i nie potrafi utrzymać tak dużej tuby w ryzach. Ja mam na Losmandy i nie kiwa się w ogóle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo możliwe że to mocowanie, mogą być też jakieś luzy, a takie rzeczy wychodzą właśnie przy większym wietrze.

Tutaj są 2 drogi:

1/ akceptujesz niedoskonałości mocowania i montażu i nie wystawiasz się na podmuchy wiatru z dużą ogniskową,

2/ dopracowujesz szczegóły w mocowaniu i montażu, a wtedy zapewne zwiększa ci się górna granica porywów wiatru podczas których możesz fociić, np. z 9m/s na 13m/s.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zwykłą prostą szynę tego typu : https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1944&gclid=Cj0KCQjwkIzlBRDzARIsABgXqV-szHS3GH2D2fOfFfLZ0ri5-VZaPJMm31E6aoc4Ri2Xfd920BfMoDkaAlyXEALw_wcB

Czy tuba mogła się zsuwać w trakcie podążania za obiektem do zenitu ?

Rozumiem, że muszę zmienić siodełko na głowicy i szynę na tubie ? Możecie podlinkować odpowiednią szynę dla newtona 200/1000 do siodełka losmandy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Winter, masz Vixena, do tego długiego więc jest to taka sprężynka. Wiatr miota tą tubą a szyna nie pomaga zniwelować drgań

Musisz w montażu mieć sidoło Losmandy i szynę Losmandy - np taką: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1253_Losmandy-DUP---universal-dovetail-plate.html

ale nada się każda praktycznie.

 

Zerknij na razie na luzy w deklinacji, bo ten skok masz właśnie w tej osi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Krzychoo226 napisał:

Skasuj Panie luzy w montażu bo pewnie masz je jak w 60 letnim jelczu :P

Zero luzow w Dec. 

 

Godzinę temu, MateuszW napisał:

A może obok wybranej gwiazdy była druga i Maxim czasem przeskakiwał na nią? Choć to raczej nie działoby się regularnie na każdej klatce.

Była tylko jedna. 

 

Obawiam się, że to mocowanie vixen i wiatr. Wprowadzę ustawienia w maxie i zobaczymy co będzie wieczorem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy dotykam zestaw to cały drga razem z nogami statywu i na to chyba nic nie poradzi. W połączeniu z podmuchami wiatru tak chyba powstają te ogonki. 

 

Edit : Tak u mnie piździ zicher, że rezygnuję z prób. Dam sobie szansę w bardziej sprzyjających warunkach.

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.