Skocz do zawartości

Budujemy Refraktor


Viaderny

Rekomendowane odpowiedzi

Latwiej kijek pocienkowac niz go potem pogrubasic.

 

Jak mawiali starozytni (tu wstaw co Ci sie tylko spodoba :) )

 

Ja bym 2x sprawdzil na gwiazdach przed cieciem.

 

Pozdrawiam.

 

Chyba nic teraz nie ryzykuję, przy max wsuniętym wyciągu ostrość w okularze 32mm tylko na bliskich obiektach na dalszych musiałbym jescze wkręcić a nie ma możliwości , krótsze ogniskowe wogóle nie do ustawienia więc jeśli utnę 8 cm to taki stan będę miał po wysunięciu wyciągu o 8 cm a można go wysunąć znacznie więcej. Myślę że ostrość dla krótkich okularów złapię wtedy na 4-5 cenymetrowym wysunięciu wyciągu.

Tak na prawdę to nie mam tego na czym przetestować. Może koledzy którzy mają takie tuby sprawdzą jaka jest mniejwięcej różnica w wysuwie wyciągu dla okularów np 32mm i 6mm .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czekam na kątówkę 2" i RKE 32mm zanim zabiorę się za diafragmy i wykańczanie tuby.  Zaczynam już powoli zastanawiać się nad statywem i jakimś azymutalem i chyba będzie plagiat z tego :)

 

Napisz jaką złączke zastosujesz u siebie w wyciągu, i jeśli masz jakieś dokładniejsze dane tego statywu do daj link. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jaką złączke zastosujesz u siebie w wyciągu, i jeśli masz jakieś dokładniejsze dane tego statywu do daj link. :)

 

 

kątówka będzie antaresa 2", a link do tych statywów i azymutala to: http://www.apm-telescopes.de/

i tak off topic dorzucę astro-linkownię: http://www.amastro.org/c/lx/lxc/lxc.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sobie skrucisz dużo to nawet lepiej, bo fotki w ognisku będzie łatwiej wyostrzyć. Zwłaszcza lustrzankom potrzeba daleko odsuniętego ogniska. Mój Newton z Zenitem nie łapie ogniska. Dopiero z barlowem lub w projekcji. Ale tak bliskie ognisko było od początku zaplanowane, aby była minimalna obstrukcja do wizuala. :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Kilka ważnych danych dla konstruktorów refraktorów:

 

Parafokalność wiekszości okularów wacha się w granicach od -40 do +15mm.

 

W wyciagu warto pzewidzieć złączke okularową 2" o długości równej bazie lustrzanych aparatów czyli około 50mm.

 

Nasadki lustrzane 2" mają drogę optyczną od 100 do 125mm.

 

Sensowny wysów wyciagu do refraktora to minimum 120mm.

 

Mając już te dane możecie sami nadal projektować refraktory :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Zaczynam już powoli zastanawiać się nad statywem i jakimś azymutalem i chyba będzie plagiat z tego :)

Giro to dobry, solidny montaż jako wzór na plagiat :D

Wracam jeszcze do diafragm.

W moim TMB 152/1200 długość samej rury (bez wyciągu i oprawy soczewki) to 920mm. Licząc od strony wyciągu (od krawędzi rury) pierwsza diafragma jest w odległości 200mm i ma fi 70mm, druga (od krawędzi rury) 420mm fi 100mm, trzecia również od krawędzi 660mm fi 120mm. Diafragmy są wykonane z aluminium (wyczernionego). Przyklejono je do rury wykorzystując pierścienie wykonane z profilu kwadratowego 3x3mm. Same diafragmy mają ok. 1mm, więc doklejono po ich obwodzie w miejscu styku z rurą pierścienie, które jedną powierzchnią są sklejone do diafragmy, drugą do wewnętrznej powierzchni rury. Trochę zakręciłem, ale myślę, że będzie wiadomo o co chodzi :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czekam na kątówkę 2" i RKE 32mm zanim zabiorę się za diafragmy i wykańczanie tuby.  Zaczynam już powoli zastanawiać się nad statywem i jakimś azymutalem i chyba będzie plagiat z tego :)

 

 

Odnośnie statywu i głowicy. PLANUJ COŚ WYSOKIEGO albo kup sobie grubą karimatę ;) !!! .Tuba 150\1200 to kawał długiej rury i wyciąg potrafi zaskoczyć swoim położeniem , wiem to z własnych doświadczeń.

Mój statyw (od eq6) z maksymalnie wysuniętymi nogami mierzy ok. 127-130cm wysokości.

Do tego dochodziła głowica cg5 . Gdy obserwowałem w zenicie ona dawała mi dodatkowe ok 20cm wysokości. Tube lekko dociążałem od strony wyciągu aby środek ciężkości wypadał bliżej tej storny teleskopu (dzięki temu okular zawsze zyskiwał pare cm do góry). Razem to wszystko i tak powodowało że przy obserwacjach zenitu trzeba było w najlepszym wypadku paść na kolana. Nie wspomnę już o tym że niektórych części zenitu nie dało się obserwować bo wyciąg zawadzał o nogi statywu. Przy nie do końca wyciągniętych nogach okular potrafił być 10 cm nad ziemia. Zimą takie klęczenie, schylanie się raczej nie motywują do dalszych obserwacji.

 

 

Rysiek a jak jest u Ciebie??. Statyw masz taki sam a jakoś nie pamiętam żeby tak nisko wypadał okular.

 

pozdr

DaVe

Edytowane przez DaVe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję ok. 150-160 cm od ziemi do osi obrotu w azymutalu. Ten obiektyw z oprawą waży tyle, że moje obawy co do za dużej masy wyciągu i przejściówki są nieuzasadnione

Jest taki artykulik na "cloudy nights"

http://www.cloudynights.com/reviews/skywatcher6.htm

Traktuje o dużym refraktorze m.in. ten problem jest poruszony

 

Rysiek coś wspominał o zakupie extendera pomiedzy statyw a głowicę, o ile pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

apropos diafragm jeszcze coś powiem. rozstaw diafragm zależy także mocno od średnicy wewnętrznej rury. rura bardzo szeroka teoretycznie nie potrzebuje diafragm, lub dużo rzadziej. poprostu przez wyciąg nie będzie widać ścian tubusa.

 

Generalnie można diafragmy zamknąć w jednej zasadzie: przez wyciąg może być widać tylko tubus znajdujący się w całkowitym cieniu difragmy i same diafragmy. Przypadek bezpiczniejszy to diafragmy trochę gęściej tak że wogóle niewidać tubusa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przed chwilą złożyłem OTA i oddałem pierwszy, symboliczny strzał z haubicy :)

Muszę jeszcze dorobić mechanizm regulacji ostrości w wyciągu i diafragmy.

Na razie tuba z odrośnikiem ma masę ok. 7kg, myślę, że gotowa będzie ważyć ok. 8 kg. Środek ciężkości leży ok. 5-8 cm bliżej obiektywu.

Okular PL 15 trzymałem niestety w paluchach ponieważ czekam na diagonal :Cry:

statyw "biurkowo-poduszkowy" :)

 

Tuleję wyciągu wysunęłem tak, jakby okular opierał się powierzchnią ustalającą o jej czoło. Jest to praktycznie maksymalne wysunięcie wyciągu, około 160mm.

 

Pierwszym celem był kościół w mojej mieścinie, znajdujący się w odległości ok. 2 km od mojego domu. Po zmierzchu jest intensywnie podświetlony. Jakość obrazu, ilość szczegółów jest po prostu wymiarająca, w porównaniu do reszty mojego sprzętu. Ściany pomalowane są na biało, także obraz trochę razi w oczy, na krawędziach ścian nie widać aberracji.

Drugi cel to latarnia uliczna oddalona o ok. 500 m. Na krawędzi, od strony nieba widać delikatną fioletową obwódkę.

 

Ach zapominałem dodać. Wyciąg na lożyskach jest naprawdę niezły, zero luzów, nie trzeba większej siły żeby ruszyć, i ta płynność ruchu - w życiu nie uzyskałbym tego wszystkiego robiąc prowadzenie na tulejach ślizgowych.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia , Bartolini , gdzie zdjęcia ??

 

Ja jutro definitywnie odbieram moje części po ostatecznych poprawkach i też robie pierwsze testy.

Moja rura ma znacznie większą średnicę niż w firmowym skywatcher, dlatego planuje 3-4 diafragmy, i nie zrobie już błędu i po obliczeniach wytne je z tektury i sprawdzę na żywo jak maskują ściany i czy nie zasłaniają obiektywu.

Nastepnie zrobię tak jak napisał Rysiu, wytnę z blachy aluminiowej 1mm lub cieńszej diafragmy i z blachy 3mm cienkie pierścienie do nich aby je można było osadzić na kleju, mam dostęp grzecznościowy do wycinarki laserowej sterowanej komputerowo i jej operatora więc nie będzie problemu z wycięciem pierścieni i diafragm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO BRAWO PANOWIE !!!

 

:helo::notworthy::Salut:

 

niestety ostatnio mam mało czasu na astro

więc dopiero dziś poczytałem ten wątek

 

Wiesiek mam nadzieję że w Bieszczady już przywieziesz swe działo(dzieło)

 

Bartolini ty pewnie też

 

:Beer:

 

ale prawdopodobnie wcześniej Cię nawiedzę bo co najmniej raz na 2 tygodnie jestem w Otmuchowie

dobrze że masz tokarkę przyda się B)

(czy ma posuwy metryczne i calowe?)

 

jak byś był w Opolu to daj znać

 

:smokin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TUD 50x1500, nie jest w rewelacyjnym stanie ale taki ze mnie tokarz że jak na razie mi to nie przeszkadza ;) . Małe elementy nieciekawie się tym toczy. Model bez nawrotnicy, także z lewych gwintów nici :( , a z resztą do gwintów nie mam wprawy jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos posuwów to są i metryczne i calowe.

 

Wczoraj chciałem kupić 3,5m rury stalowej fi 60~70x1,5~3 na nogi do statywu, pojechałem do centrozłomu i niestety nie kupiłem :( oczywiście tną na życzenie, ale kupić trzeba cały 6-metrowy bat :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będę miał diagonala 2", to się wszystko okarze :(

Tuleja ma dlugość 270mm i średnicę wew. 72,5mm (zew. 75,5mm)

 

Rozrysowałem to. Będzie winietowała ale w stopniu mniejszym niż kątówka 2"

 

także chyba jest spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi wyszło że z kątówką tuleja wyciągu będzie winietowała, ale zawsze można ją skrócić, Rysowałem jak to będzie wyglądało z kątówką i wyszło mi, że tuleja będze wchodziła w stożek świetlny na jakieś 30~40mm.

 

Na razie diafragmy wyznaczone dwoma sposobami wyszły mi tak:

Będę robił chyba drugim sposobem (niewidoczne ścianki tuby) ponieważ spełnia on również warunek pierwszy (niewidoczna część ścianek tuby oświetlona bezpośrednio przez światło przechodzące przez obiektyw)

diafr150f8.JPG

stożek_światła_w_oprawie.jpg

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

 

Wiesiek mam nadzieję że w Bieszczady już przywieziesz swe działo(dzieło)

 

Bartolini ty pewnie też

 

:Beer:

 

 

 

Hej Zayzik, na pewno na Roztoki zdążymy, u Bartoliniego prace zaawansowane,

natomiast ja dlej czekam aż łaskawie tokarz raczy znaleść czas aby mi stoczyć rurę na wymiar.

0039.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.