Skocz do zawartości

M63 - walka z kolorem


cebalrai

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

Wstawiam ostatnio zrobione zdjęcie galaktyki m63 (21 x 600 s, 45 x Dark, 6 x Flat). Zdjęcie wykonane na dobrym, ciemnym niebie. Mam problem z uzyskaniem jakiegokolwiek koloru, stack wychodzi praktycznie czarno biały. Zdaję sobie sprawę, że kolory galaktyk w kolorowych kamerach wychodzą dosyć subtelnie, tutaj jednak ciężko jest wyciągnąć cokolwiek. Zdjęcie zrobione z Newtona 8'' i kamery QHY8L. Proszę o jakieś rady i pomoc!

Proces obróbki w Maximie wyglądał następująco:

1. Kalibracja

2. Crop

3. Konwersja kolorów z proporcjami 1:1:1 

4. Balans kolorów, wskazanie tła bez zmieniania proporcji kolorów

5. Auto remove gradient

6. Stack metodą median

7. Skorzystałem ze strony astrometry.net i excalibratora w celu ustalenia poprawnego balansu kolorów

8. Zapis do Tiffa

Link do Tiffa: https://drive.google.com/open?id=1uBFtrXN31nUddshEkuWuPEpvPlJCwvtV

Z góry dziękuję za pomoc

 

m63.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, używam tej samej kamery i mój workflow wygląda troche inaczej - być może u Ciebie też się sprawdzi. Po kalibracji robię debayeryzację - tutaj podaje współczynniki skalujące kolory. Ich wartość mam dobraną na podstawie wielu już wykonanych zdjęć, doświadczenia i excalibratora. Zawsze stosuje te same współczynniki i w zasadzie nigdy nie muszę walczyć z kolorem na zdjęciach (po zestackowaniu sprawdzam oczywiście balans excalibratorem i czasami koryguje kolor).

Zrezygnowałbym z balansu kolorów, o którym napisałeś w punkcie 4, przed stackowaniem. 

Jeśli to nie problem to podeślij jedną surową klatkę, master dark i master flat. Chętnie wrzucę to na warsztat, a jestem wyposzczony jeśli chodzi o astrofoto...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, postaram się dzisiaj zrobić wszystko we właściwej kolejności i zobaczymy co wyjdzie. Fizyk5, bardzo fajne kolory uzyskałeś, czy możesz powiedzieć co zrobiłeś? Później, jak wrócę z pracy albo jak znajdę chwilę, wstawię na dysk google surową klatkę i klatki kalibracyjne oraz stack bez kalibracji jak prosił Fizyk. Dzięki Szymon za podanie Twojego sposobu obróbki i wytłumaczenie krok po kroku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem jeszcze jedną wersję stacka według polecanej przez Was kolejności obróbki, po raz kolejny wynikowe zdjęcie (m63_stack2.tiff) jest zdecydowanie zbyt zielone. Zrobiłem od razu po kalibracji debayeryzacje ze wpisywanymi we wcześniejszych obróbkach współczynnikami i na koniec obróbki wrzuciłem wszystko do excalibratora, który pokazał RGB 1:1:1.

Poza tym wrzucam te klatki, o które prosiliście, link: https://drive.google.com/open?id=1aVdfrgjdZMj7n29BML3GPpkkMp_-fkP4

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cebalrai

Ok, przyjżałem się twojemu materiałowi i myślę, że jest bardzo fajny do nauki i może z niego być elegancka praca. Ja bym tak przygotował zdjęcie do obróbki:

1. Kalibracja - dark i flat są dobrze przygotowane. Po flacie widać trochę nierówne pole, ale jak na tak dużego newtona i dużą matrycę to ja byłbym zadowolony, chociaż nie jestem perfekcjonistą w tym temacie. Dark zostawia kilka hot pixeli, ale to można (i trzeba) wystemplować podczas obróbki.

2. Debayeryzacja. Ja używam Orion parsec z offsetami X=0, Y=0. Tutaj podaję współczynniki skalujace R=100, G=118, B=132. Spodziewałem się, że mogą one nie sprawdzić się dla twojego egzemplarza kamery i optyki, ale wygląda na to, że dają radę (polecam popracowac nad nimi mimo wszystko). Materiał zebrany pod ciemnym, czystym niebem, fotografując obiekt wysoko nad horyzontem, z mojego doświadczenia powinien już w tym kroku (lub debayeryzujac przed kalibracją) dać wrażenie zbalansowanego kolorystycznie zdjęcia. W miarę pogarszania się warunków, delikatnych chmur, materiału z miasta, nisko nad horyzonetem tło może wychodzić delikatnie zabarwione (np delikatnie czerwony ton), ale spokojnie - podczas obróbki można korygować excalibratorem (ja rzadko) i balasować np. w PS juz pracując na stacku.

3. Crop. Skąd u Ciebie te czarne pasy na klatkach? To jakiś overscan area z ezcapa? ja bym fotografował bez tego.

4. Gradient removal.

 

Tak przygotowaną klatkę załączam poniżej (po obróbce oczywiście) - jeśli chodzi o balans barw to użyłem tylko czarnej pipety na tle i białej w centrum galaktyki więc kolor nie wymagał jakiś dyrastycznych akcji.

 

I w zasadzie to wszystko - zostaje tylko zestackować materiałi jest gotowy do obróbki. 

 

 

Jeden komentarz. Ustawiłeś temperaturę na -10stC. Zazwyczaj używa się -20stC, z tego co ktoś pisał (nie sprawdzałem) jest to optimum więc jeśli masz możliwość zejść jeszcze z temperaturą matrycy to niskim kosztem możesz zadbać o lepszą jakość materiału.

Mam nadzieję jakoś pomogłem, powodzenia z obróbką.

 

m63-010l.jpg

Edytowane przez SzymonP
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki @SzymonP za wszystkie wskazówki, może w końcu wyjdzie poprawny kolor. Ad3, masz na myśli te pasy po bokach klatki (powstają chyba po kalibracji), czy dopatrzyłeś się jakiś innych? Nie wiem dlaczego powstają ale jak się zrobi cropa do 3000 x 2000 z oryginalnej rozdzielczości to jest ok i w sumie traci się tylko kilka pikseli.

Jeśli chodzi o temperaturę to rzeczywiście powinienem ustawić niższą (-20) ale akurat był to dosyć ciepły wieczór (poprzednia sobota) i nie chciałem od razu włączyć maksymalnego chłodzenia, a później już zostawiłem tą wartość.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasy boczne to overscan area. Pamiętaj że jeżeli odznaczysz to (brak pasów) ba lightsch to klatki kalibracyjne również muszą być bez nich. 

 

Ja swoją (obecnie Szymona) QHY8L ZAWSZE chodziłem na - 20C.

Poniżej nie dawałem ze względu na potrzebę stosowania darkow - ampglow w rogu.  Jak dasz mniej to musisz wypalić nowe darki, a tego mi się nie chciało robić :-)

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.04.2019 o 21:30, cebalrai napisał:

Obrobiłem ponownie materiał, dodałem kilka klatek zrobionych innego dnia i teraz wygląda to następująco:

m63.png

A moja walka z Twoim zdjęciem wyszła tak:

Nic nie przycinałem tylko zmniejszyłem fotkę z 3000 pix na 2000 pix

 

 

m63a_2.jpg

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.04.2019 o 09:17, cebalrai napisał:

Zrobiłem jeszcze jedną wersję stacka według polecanej przez Was kolejności obróbki, po raz kolejny wynikowe zdjęcie (m63_stack2.tiff) jest zdecydowanie zbyt zielone.

pobralem ten plik z numerkiem2.

wg mnie cos jest nie tak z dabayeryzacja.

 

zobacz jak wyglada klatka u Ciebie/u mnie. oczywiscie nie ten sam obiekt.

 

 

 

por.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, cebalrai napisał:

To był wcześniejszy stack, gdzie wybrałem inną metodę debayeryzacji (generic RGB), później zgodnie z Waszymi uwagami wybrałem "orion parsec". Jak wrócę do domu to porównam późniejszego stacka z tym co wstawiłeś @Tayson i zobaczę czy jest ok.

 

To i wstaw tego drugiego stacka.

Zobaczymy różnice w obróbce ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem do udostępnionego wcześniej folderu aktualny stack (m63_stack3.tiff). Na jego podstawie zrobiłem to zdjęcie, które wrzuciłem w niedzielę wieczorem. Debayeryzacja z opcją "orion parsec" i podanymi przez Was współczynnikami, później je jeszcze dopracuje i ustalę optymalną wartość dla mojego zestawu. Jak wcześniej pisałem, dodałem kilka klatek z wcześniejszego materiału, stąd mniejsza rozdzielczość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, cebalrai napisał:

Dodałem do udostępnionego wcześniej folderu aktualny stack (m63_stack3.tiff). Na jego podstawie zrobiłem to zdjęcie, które wrzuciłem w niedzielę wieczorem. Debayeryzacja z opcją "orion parsec" i podanymi przez Was współczynnikami, później je jeszcze dopracuje i ustalę optymalną wartość dla mojego zestawu. Jak wcześniej pisałem, dodałem kilka klatek z wcześniejszego materiału, stąd mniejsza rozdzielczość.

Dzięki nie zauważyłem ;)

Wieczorkiem się pobawię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zauważyłem, że dopiero po kalibracji wychodzą inne, z większą ilością niebieskiego, kolory. Jak od razu robię debayeryzację to efekt jest jak powyżej. @Tayson, zrobiłeś convert color bez wcześniejszej kalibracji? (Jakby co w udostępnionym folderze jest również master dark i flat).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.